Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Pri výstupe na Mount Everest zahynul kenský horolezec: Po šerpovi stále pátrajú

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

KÁTHMANDU - Kenský horolezec zahynul pri výstupe na Mount Everest. Sprevádzal ho nepálsky šerpa, ktorý je naďalej nezvestný, informoval vo štvrtok predstaviteľ miestneho oddelenia turizmu. Informuje o tom správa z agentúry AFP.

Spojenie s Joshuom Cheruiyotom Kiruiom a šerpom Nawangom sa stratilo ešte v stredu ráno. Na 8849 metrov vysokú horu potom nasadili pátrací tím.

archívne video

Nočné pátranie po stratenom skialpinistovi v Západných Tatrách (Zdroj: hzs.sk)

Telo kenského horolezca našli medzi špičkou hory a tzv. Hillaryho výšvihom (Hillary Step), ktorý kedysi predstavoval poslednú prekážku na ceste na vrchol Mount Everestu. Ide tak už o najmenej tretie úmrtie za túto sezónu. Šerpu Nawanga naďalej pátranú

Naďalej prebieha pátranie aj po 40-ročnom britskom horolezcovi a 21-ročnom nepálskom sprievodcovi, ktorí sú nezvestní od utorka rána, keď sa pri ich zostupe z vrcholu zrútil ľadopád. Začiatkom mája sa dvaja horolezci z Mongolska stratili po dosiahnutí vrcholu Mount Everestu. Neskôr ich našli mŕtvych, píše AFP.

V Nepále sa nachádza osem z desiatich najvyšších vrcholov sveta. Tamojšie úrady vydali pre tohoročnú sezónu povolenie na zdolanie hôr vyše 900 horolezcom, z čoho v 419 prípadoch išlo o povolenie na výstup na Everest.

Viac o téme: úmrtiePátranieMount EverestHimalájeKenský horolezecNepálsky šerpa
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu