Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Austrália a Nový Zéland vyšlú do Novej Kaledónie evakuačné lety: Čo je dôvodom?

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

SYDNEY - Austrália a Nový Zéland v utorok vyšlú do Novej Kaledónii svoje lietadlá, aby evakuovali turistov, ktorí uviazli na tomto nepokojmi zmietanom francúzskom zámorskom území. Informuje agentúra AFP.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Penny Wongová oznámila, že v utorok odletia do Novej Kaledónie dva lety v snahe priviesť späť časť z 300 Austrálčanov. V utorok odletí do Novej Kaledónii aj najmenej jedno lietadlo z Nového Zélandu. Šéf tamojšej diplomacie Winston Peters uviedol, že toto lietadlo do Aucklandu dopraví 50 cestujúcich s najnaliehavejšími potrebami. Dodal, že to bude prvý zo série navrhovaných letov, ktoré "začnú privážať Novozélanďanov domov".

archívne video

Bratislavský protest proti vojne na Ukrajine okorenila bizarná scénka (Zdroj: Topky/ Maarty)

Podľa odhadov uviazlo na tichomorskom súostroví v dôsledku nepokojov viac než 3000 ľudí, keďže tamojšie úrady uzavreli hlavné medzinárodné letisko. Mnohí z nich sú austrálski a novozélandskí turisti, ktorí uviazli v letoviskách a hoteloch s ubúdajúcimi zásobami potravín. Turisti sa obávajú o svoju bezpečnosť. Agentúru AFP informovali o nedostatku potravín, streľbe a hláseniach o podpaľačstve a rabovaní v blízkosti letovísk.

Nepokoje v Novej Kaledónii

Nepokoje v Novej Kaledónii vypukli predošlý týždeň v pondelok (13. mája) pre ústavnú reformu volebného systému, ktorá dáva právo voliť v provinčných voľbách tisícom francúzskych občanov. Reformu napokon v noci na stredu schválila dolná komora francúzskeho parlamentu. Novokaledónske hnutie za nezávislosť však vyjadrilo obavy, že zmena oslabí politický vplyv domorodých obyvateľov Kanakov.

Nová Kaledónia sa rozprestiera v Tichom oceáne približne 1200 kilometrov východne od Austrálie. Má asi 238.000 obyvateľov a hlavným mestom je Nouméa. Pre Paríž je toto územie dôležité geopoliticky a vojensky. Nová Kaledónia je dôležitý vývozca niklu, pripomenula agentúra Reuters.

Pristálo prvé lietadlo, ktoré bude evakuovať turistov

V nepokojmi zasiahnutej Novej Kaledónii pristálo v utorok vojenské dopravné lietadlo, aby z tohto francúzskeho tichomorského územia evakuovalo turistov, ktorí tam uviazli pre pouličné nepokoje sprevádzané streľbou, rabovaním a podpaľačskými útokmi, informovala agentúra AFP.

Prvé lietadlá na evakuačné lety vyslali Austrália a Nový Zéland, ktoré v spolupráci s Francúzskom pokračujú v príprave ďalších letov.  Miestne úrady i vláda v Paríži medzičasom deklarovali, že situácia v Novej Kaledónii sa postupne upokojuje: v utorok sa podarilo priviezť tovar a znovuotvoriť 21 supermarketov. 

Jednotky francúzskej armády postupne obnovujú pokoj a poriadok na celom území, odstraňujú z ciest zhorené autá a rozmiestňujú sa na ochranu verejných budov. Francúzski predstavitelia cez víkend uviedli, že bezpečnostné zložky zlikvidovali 76 zátarasov pozdĺž 60 kilometrov dlhého úseku cesty z hlavného mesta Nouméa na medzinárodné letisko La Tontouta. Podľa novinárov agentúry AFP však mnohé z nich militanti z radov pôvodných obyvateľov súostrovia - Kanakov - rýchlo postavili nanovo.

Kanakovia so šatkami na tvárach, niektorí vyzbrojení podomácky vyrobenými katapultmi, v utorok pokračovali v strážení zátarasov na ceste k medzinárodnému letisku, ktoré je minimálne do štvrtka uzavreté pre komerčné lety, dodala AFP. Novokaledónska obchodná a priemyselná komora oznámila, že nepokoje spôsobili "katastrofálne ekonomické škody". Dodala, že vyrabovaných a podpálených bolo 150 podnikov.

Podľa AFP Francúzsko zvažuje predĺženie 12-dňového výnimočného stavu, ktorý viedol k zákazu nočného vychádzania, domácim väzeniam pre podozrivých vodcov a zákazu používania siete TikTok. Zakázaný bol aj predaj alkoholu, nosenie zbraní a zhromažďovanie sa.

Od revízie ústavy z roku 2007, ktorá vyplýva z dohody medzi Nouméou a Parížom z roku 1998, môžu v provinčných voľbách voliť len ľudia zapísaní vo volebných zoznamoch pred dátumom tejto dohody. Podľa vlády v Paríži by na základe nového zákona do voličských zoznamov pribudlo asi 25.000 ľudí. Novokaledónske hnutie za nezávislosť však v súvislosti s ústavným zákonom vyjadrilo obavy, že v ňom definované zmeny oslabia politický vplyv domorodých Kanakov. 

Nepokoje v Novej Kaledónii si doposiaľ vyžiadali životy šiestich ľudí vrátane dvoch policajtov a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Francúzske úrady v Novej Kaledónii uviedli, že polícia doteraz zatkla takmer 270 "výtržníkov", informovala v utorok agentúra AFP.

Viac o téme: EvakuáciaLetyAustráliaNový Zéland
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu