Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Maďarsko tvrdí, že vyhovelo požiadavkám Európskej komisie ohľadne reformy súdnictva

Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán (Zdroj: SITA/AP/Branislav Bibel)

BUDAPEŠŤ - Maďarsko tvrdí, že už vyhovelo požiadavkám Európskej komisie (EK) súvisiacimi s reformou súdnictva a očakáva preto uvoľnenie eurofondov. Uviedol to maďarský minister spravodlivosti Bence Tuzson, informuje o tom agentúra MTI.

Vyjadrenie šéfa maďarského rezortu justície zaznelo v pondelok večer v Bruseli, počas prestávky v rokovaní ministrov spravodlivosti členských krajín Európskej únie. Podľa Tuzson Budapešť splnila všetky požiadavky EK, ktoré boli v súlade s maďarskými záujmami a ktoré nespôsobia krajine ťažkosti. Diskusie o reforme súdnictva v Maďarsku už preto považuje za ukončené. 

Archívne video: Wlachovský v Budapešti: Slovensko má záujem na normálnych vzťahoch s Maďarskom

Wlachovský v Budapešti: Slovensko má záujem na normálnych vzťahoch s Maďarskom (Zdroj: TASR/Ladislav Vallach)

"Odpovedali sme na všetky otázky a splnili sme všetky požiadavky, ktoré sú potrebné na uvoľnenie eurofondov. Teraz čakáme, ako v tomto smere rozhodne výbor EÚ a kedy Budapešť dostane eurofondy," vyhlásil Tuzson.

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová 29. novembra povedala, že maďarská vláda vynakladá veľké úsilie na naplnenie očakávaní a veľmi intenzívne komunikuje s Európskou komisiou.

Minister spravodlivosti vo svojom vyjadrení označil za najdôležitejšie záujmy Maďarska zachovanie suverenity a zaistenie konkurencieschopnosti. "Je dôležité garantovať aj konkurencieschopnosť EÚ, keďže v poslednom období v tejto oblasti získavajú výhodu Amerika aj Čína, čo môže mať za následok vážne zaostávanie Európy do roku 2030," povedal.

Viac o téme: PožiadavkyMaďarskoEurópska komisiaReforma súdnictvaVyhovenie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu