Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Štáty Európskej únie schválili pre Maďarsko pomoc vo výške takmer jednej miliardy eur

(Zdroj: Getty Images)

BRUSEL – Ministri financií členských štátov Európskej únie (EÚ) v piatok schválili poskytnutie finančných prostriedkov Maďarsku vo výške 920 miliónov eur. Finančné prostriedky sú preddavkom postpandemickej pomoci určenej pre krajinu z rozpočtu EÚ. Správu sme prevzali od agentúry AFP.

archívne video

Štefanec v Európskom parlamente o obchádzani sankcií EÚ uvalených na Rusko (Zdroj: TASR/Jaromír Novak)

Exekutíva EÚ minulý mesiac schválila plán Maďarska minúť 10,4 miliardy eur, ktoré sú naň vyčlenené z fondu na obnovu a odolnosť po koronavíruse – vyplácanie väčšiny týchto prostriedkov však bolo pozastavené, kým Budapešť nesplní podmienky právneho štátu. Preddavok vo výške takmer jednej miliardy eur však týmto podmienkam nepodliehal, uviedla koncom novembra hovorkyňa Európskej komisie Veerle Nuytsová. Maďarsko by tieto prostriedky mohlo dostať v januári. Hlasovania o pláne Maďarska sa zdržali štyri štáty – Estónsko, Holandsko, Litva a Lotyšsko. Ďalšie finančné prostriedky môže krajina získať, ak posilní nezávislosť justície, uviedol minulý týždeň predstaviteľ EÚ.

Napätie medzi niektorými politikmi

EÚ poskytla Maďarsku finančnú pomoc aj napriek tomu, že sa objavili obvinenia, podľa ktorých chce maďarský premiér Viktor Orbán vetovať poskytnutie ďalšej pomoci Ukrajine, ako aj zdržiavať začiatok prístupových rokovaní s Kyjevom počas nadchádzajúceho summitu EÚ. Pre blížiaci sa summit sa s Orbánom 27. novembra stretol predseda Európskej rady Charles Michel, vo štvrtok ho v Paríži hostil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Obaja politici sa usilovali uvoľniť napätie pred kľúčovým summitom o rozširovaní EÚ, ktorý je naplánovaný na 14. a 15. decembra.

Viac o téme: PomocMaďarskoEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu