Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Česko čakajú komunálne voľby, môžu v nich voliť aj Slováci žijúci v ČR

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

PRAHA - V Českej republike sa v piatok a v sobotu uskutočnia komunálne voľby. Zapojiť sa do nich môžu aj občania iných štátov Európskej únie, ktorí majú v Česku trvalý alebo prechodný pobyt.

"Miestne zastupiteľstvo má veľký vplyv na kvalitu života vo vašej štvrti," prihovára sa anglicky cudzincom vo volebnom spote pražský primátor Zdeněk Hřib. Expatov sa snažia osloviť viaceré politické strany najmä v Prahe. V českej metropole žije podľa dát Českého štatistického úradu (ČSÚ) viac ako 230.000 cudzincov, čo je približne tretina z ich celkového počtu v ČR. Slovákov žije v Česku podľa údajov ČSÚ takmer 115.000.

Do komunálnych volieb sa môžu zapojiť tí cudzinci, ktorí majú občianstvo členského štátu EÚ, dosiahli 18 rokov a majú na území Českej republiky trvalý alebo prechodný pobyt. "Ak spĺňate tieto podmienky, môžete požiadať o zápis do zoznamu voličov (konkrétne do jeho dodatku) na obecnom úrade v mieste vášho bydliska," uvádza české ministerstvo vnútra. O zápis do zoznamu je možné požiadať osobne alebo písomne do stredy 16.00 h. Vzor žiadosti zverejnil rezort vnútra na svojej webovej stránke. Vypísanú a oskenovanú ju stačí zaslať na mailovú adresu miestneho úradu.

Prekážkou účasti vo voľbách je aj karanténa

Prekážkou účasti vo voľbách je okrem obmedzenia svojprávnosti a odňatia slobody aj to, ak sa osoba nachádza v karanténe. Minister zdravotníctva Vlastimil Válek v pondelok ľudí vyzval, aby voliť nešli, ak majú ochorenie COVID-19. "Apelujem na všetkých, ktorí majú príznaky, aby zostali doma a neohrozovali nákazou ostatných občanov, najmä členov volebných komisií," uviedol minister. Vzťahuje sa to podľa neho aj na iné infekčné ochorenia. V senátnych a krajských voľbách v roku 2020 a rovnako aj vo voľbách do Poslaneckej snemovne v roku 2021 bolo možné voliť aj v karanténe, napríklad z auta. Tentokrát to však umožnené nie je.

Komunálne voľby sa v Česku uskutočnia v piatok 23. septembra od 14.00 do 22.00 h. Pokračovať budú v sobotu 24. septembra od 8.00 do 14.00 h. Svojich zástupcov si v rovnakom termíne budú Česi voliť aj do tretiny Senátu. Do týchto volieb sa cudzinci zapojiť nemôžu.

Viac o téme: ČeskoKomunálne voľbyCudzinciSlováci
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu