Streda24. júl 2024, meniny má Vladimír, zajtra Jakub

Pripojí sa Slovensko k námornej operácii EUNAVFOR Aspides? Hrozba pre bezpečnosť obchodných lodí

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/Taiwan Ministry of National Defense via AP)

BRATISLAVA - Na veliteľstve operácie EUNAVFOR Aspides v Grécku by mohlo pôsobiť do päť príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Vyplýva to z materiálu Ministerstva obrany (MO) SR, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Cieľom operácie je zaistiť námornú bezpečnosť a slobodu plavby v súvislosti s krízou v Červenom mori. Vyslanie vojakov musí odobriť vláda aj parlament.

"Operácia bola zriadená v reakcii na rastúci počet bezpečnostných incidentov, vrátane útokov, svojvoľných, alebo nezákonne zadržaných a zabavených civilných a obchodných plavidiel zo strany hnutia Húsijov, ktoré týmto ohrozujú námornú bezpečnosť v regióne Červeného mora, Adenského zálivu, Arabského mora a Perzského zálivu," priblížil rezort.

archívne video

Rozhodnutie o darovaní Kubov na Ukrajinu by sme mali urobiť rýchlo, tvrdí štátny tajomník ministerstva obrany (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Strategickou úlohou operácie je sprevádzanie a ochrana civilných a obchodných plavidiel a posilnenie a udržiavanie situačného povedomia v spolupráci s podobne zmýšľajúcimi poskytovateľmi námornej bezpečnosti. Slovenská republika sa podieľa na financovaní operácie prostredníctvom príspevkov do Európskeho mierového nástroja. Pôsobenie slovenských vojakov v operácii navrhuje rezort obrany až do ukončenia mandátu operácie.

Viac o téme: GréckoOperáciaEUNAVFOR Aspides Ministerstva obrany
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu