Piatok12. júl 2024, meniny má Nina, zajtra Margita

Ministerstvo zdravotníctva neplánuje povoliť predaj voľnopredajných liekov mimo lekární

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v blízkej budúcnosti neplánuje legislatívnu zmenu, ktorá by umožnila predávať voľnopredajné lieky mimo lekární. Plánuje však tému otvorenia trhu prediskutovať s podnikateľskými subjektmi. Rezort to uviedol v reakcii na Asociáciu dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) a Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR, ktorí upozornili na potenciálne riziká zavedenia návrhu do praxe.

"Subjekty oficiálne zapojené do liekového reťazca, ktoré sú držiteľmi príslušných povolení pre nakladanie a výdaj liekov, musia dodržiavať prísne legislatívne pravidlá. Súvisia s priestorovým, ale aj personálnym zabezpečením, skladovacími normami a aj s dodržiavaním pravidiel likvidácie nebezpečného odpadu. Vzhľadom na uvedené skutočnosti by akékoľvek uvoľnenie daných pravidiel pre iné podnikateľské subjekty bolo možné považovať za diskriminačné," poznamenali ADL a ZCHFP SR. 

archívne video

Dolinková na Rade Európskej únie o stratégii pre zaistenie dostatku liekov (Zdroj: TASR/Jaromír Novak)

Zdôraznili, že nastavené pravidlá, ktoré v súčasnosti musia lekárne dodržiavať a ktoré sú kontrolované, zabezpečujú bezpečnosť pre pacientov. Pri zjednodušení dostupnosti liekov podľa nich hrozí napríklad ich nadmerné či nesprávne užívanie, ale aj riziko kontraindikácie. Domnievajú sa, že uvoľnením predaja liekov mimo lekární by bola narušená správna distribučná prax. Zároveň dodali, že dostupnosť liekov je aktuálne zabezpečená dostatočne. 

Riziká si uvedomuje aj rezort zdravotníctva

"MZ SR v blízkej budúcnosti neplánuje legislatívnu zmenu, ktorá by umožnila predaj vybraných liekov mimo lekární, keďže riziko vidí najmä v hrozbe nesprávneho užívania, nadmerného užívania, interakcií, prípadne kontraindikácií pri užívaní viacerých liekov. Takisto zastávame názor, že dostupnosť lekární, kde si pacient môže kúpiť tzv. voľnopredajné lieky, je na Slovensku dostatočná," ozrejmil.

Viac o téme: LekáreňDodávateľLiekyMinisterstvo zdravotníctva
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu