Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Slováci rozdelením Česko-Slovenska stratili svoj najväčší mindrák, tvrdí bývalý český premiér Petr Pithart

Petr Pithart Zobraziť galériu (2)
Petr Pithart (Zdroj: TASR – Pavel Neubauer)

Slováci rozdelením Česko-Slovenska a následným prekonaním niekoľkých vnútropolitických kríz stratili svoj najväčší mindrák – že sú neštátotvorný národ. Tým, že Česi nedokázali naplniť sľuby, ktoré Slovákom viackrát dali, si o rozdelenie federácie sami koledovali. Povedal to bývalý český premiér Petr Pithart.

K rozdeleniu podľa neho prispela dlhodobá nevôľa a nechuť zo strany Česka dohodnúť sa na princípe rovný s rovným. "Česi tomu nerozumeli. Pretože mnoho z nich neuznávalo existenciu slovenského národa," spresnil politik. A mnohí Slovensko ani nepoznali, čo je stav, ktorý podľa neho trvá doteraz. Pithart po Nežnej revolúcii rokoval s Mariánom Čalfom, Vladimírom Mečiarom a Jánom Čarnogurským o budúcej podobe federácie. Podľa Pitharta bola slovenská strana na rokovania o právomociach lepšie pripravená.

Archívne VIDEO: Česi a Slováci sa stretli na Veľkej Javorine

Česi a Slováci sa stretli na Veľkej Javorine (Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa)

"Mečiar bol ten, kto to mal lepšie premyslené, pretože slovenská strana bola tá slabšia. My sme tie právomoci nepotrebovali, pretože my sme ich mali federálne a to federálne sme pokladali za české," vysvetlil Pithart. O ďalšom osude federácie už rozhodoval Václav Klaus s Vladimírom Mečiarom. "Klaus ho tak nejako šikovne zahnal do kúta, že on bol ten, kto o rozdelenie požiadal," hodnotí Pithart. Hoci Mečiar prišiel na stretnutie v Brne s tým, že chce zachovať federáciu, požadoval zároveň aj medzinárodne právnu subjektivitu, čo sa podľa Pitharta rovná samostatnému štátu.

Dvaja hlavní aktéri rozdelenia Československa. Vladimír Mečiar a Václav Klaus.
Zobraziť galériu (2)
Dvaja hlavní aktéri rozdelenia Československa. Vladimír Mečiar a Václav Klaus.  (Zdroj: TASR/Drahotín Šulla)

"Ja neviem, či to on vedel. Mečiar bol absolútne nekompetentný, ´chaot´, hovoril prerývane, nedokončoval vety...," spomína na svojho niekdajšieho politického partnera. Podľa Pitharta nie je pravda, že po rozdelení ČSFR boli vzťahy Česka a Slovenska dobré. "Stále sa hovorilo: naše vzťahy sú najlepšie, aké kedy boli. No áno, nehádali sme sa o rozpočet. Ale ja som si to našiel v archívoch úradu vlády. Klaus a Mečiar sa za celé štyri roky až do tej prvej Mečiarovej porážky ani raz nestretli," povedal Pithart a spresnil, že rokovali len na multilaterálnych konferenciách.

"Keď sa s odstupom času pozriem na tých 33 rokov, tak ak ste nezískali sebavedomie, aspoň ste stratili mindrák. A my na tom nie sme lepšie, nás podobne hlboká kríza ešte len čaká," povedal Pithart s tým, že je to ako klasické antické divadlo – dosiahnutiu katarzie musí predchádzať kríza.

Viac o téme: Petr PithartRozdelenie Česko-Slovenska30. rokov samostatnosti
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu