Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Dva nové vrtuľníky využije podľa ministra Naďa aj polícia: Splácať ich začneme budúci rok

Minister obrany Jaroslav Naď Zobraziť galériu (2)
Minister obrany Jaroslav Naď (Zdroj: TASR - Martin Baumann)

BRATISLAVA - Dva nové vrtuľníky Black Hawk, ktoré SR obstaráva pomocou 50 miliónov dolárov z fondu USA, by mali byť dodané v roku 2023. So splácaním sa začne budúci rok. Okrem Ozbrojených síl (OS) SR ich bude môcť využívať pri špeciálnych zásahoch aj polícia. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

"Vrtuľníky budú určené pre špeciálne sily OS SR. Ale na základe dohody, ktorú sme uzavreli s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO), už dnes poskytujeme naše vrtuľníky Black Hawk aj pre Policajný zbor pri špeciálnych policajných zásahoch. Tie, ktoré budú špeciálne vybavené, budeme poskytovať Policajnému zboru," povedal Naď.

Minister verí, že nová technika príde načas. Prvé splátky pokryla dotácia z amerického programu FMS (Foreign Military Sales), SR začne splácať budúci rok. Staré vrtuľníky Mi-17 sa podľa ministra dopoužívajú. "Niektoré ešte majú možnosť lietať aj niekoľko stoviek hodín," skonštatoval. Ako však poznamenal, v programových plánoch ozbrojených síl sa hovorí o potrebe 18 vrtuľníkov. Po dodaní nových ich bude 11. Obstaranie ďalších siedmich však pre Naďa nie je otázkou na aktuálne volebné obdobie.

Dva nové vrtuľníky využije
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: TASR - Dušan Hein)

Nákup dvoch vrtuľníkov UH-60 M Black Hawk s výbavou pre sily pre špeciálne operácie schválila vláda v júni. Súčasťou kontraktu sú aj systémy a náhradné diely vhodné aj pre vrtuľníky, ktoré SR už vlastní. Celkové náklady by mali dosiahnuť 111,4 milióna dolárov bez DPH a clo. Z toho SR zaplatí 61,4 milióna dolárov na splátky a po dodaní tovaru desať miliónov eur na clo a dane. Zvyšok pokryjú prostriedky z amerického fondu.

Viac o téme: SplátkyVrtuľníkyPolícia Jaroslav Naď
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu