Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Nedeľa, 24. január 2021. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Ako sa preukázať po testovaní? Aj po prekonaní Covidu nastali tieto ZMENY!

Po testovaní sa môžete preukazať rôzne.

Po testovaní sa môžete preukazať rôzne.

pred 3 hodinami

BRATISLAVA - Vláda už od minulého týždňa začala svoj projekt "celoplošného skríningu" na nový koronavírus. Testovacie stany si rozložili mnohé obce a mestá na Slovensku. Nie však všetky disponujú tradičnými modrými certifikátmi z prvého, jesenného kola, a tak si pomáhajú inak. Celý týždeň tak nebolo jasné, ako sa ľudia majú orgánom po testovaní preukazovať. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Dochádza k ústavným zmenám, ktoré s núdzovým stavom nesúvisia, tvrdí známa advokátka

Dochádza k ústavným zmenám,

19.01.2021 18:00

BRATISLAVA - Na Slovensku dochádza v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva v núdzovom stave k ústavným zmenám, a to aj k takým, ktoré vôbec s núdzovým stavom nesúvisia. Domnieva sa advokátka a bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková, ktorá je jednou zo 140 sudcov, ... viac »


KORONAVÍRUS Holý opäť stredobodom pozornosti kvôli svojim cestám: Zavádzal britskú stranu?

KORONAVÍRUS Holý opäť stredobodom

19.01.2021 18:00

BRATISLAVA - Pán vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) je opäť v stredobode otázok o jeho zahraničných cestách za rodinou do Veľkej Británie. V čase pandémie totiž platia výrazné obmedzenia, no Holému boli od hlavného hygienika Jána Mikasa z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) udelené viaceré výnimky. Holý pred časom dokonca Slovákom povedal aj to, že ... viac »


Chceme väčšiu transparentnosť procesu očkovania v EÚ, odkázali slovenskí europoslanci

Európsky parlament odhlasoval spustenie

19.01.2021 17:29

BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Bruseli diskutovali o stratégii očkovania EÚ proti novému typu koronavírusu. Na potrebe väčšej transparentnosti zo strany Európskej komisie (EK), ktorá o dodávkach vakcín rokuje s ich výrobcami, sa zhodli aj viacerí slovenskí europoslanci. viac »


KORONAVÍRUS Mobilné odberové miesto pri bojnickej nemocnici bude fungovať aj počas víkendu

Nemocnica s poliklinikou (NsP)

19.01.2021 17:18

BOJNICE - Mobilné odberové miesto (MOM) pri Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach bude fungovať aj počas 23. a 24. januára. Nemocnica tak chce vyjsť v ústrety občanom, ktorí sa chcú zapojiť do skríningového testovania na ochorenie COVID-19, informoval v utorok Jozef Stopka z NsP Prievidza. viac »


KORONAVÍRUS V Púchove si po dvoch týždňoch celoplošné testovanie zopakujú

KORONAVÍRUS V Púchove si

19.01.2021 17:13

PÚCHOV - Mesto Púchov si na základe vládneho rozhodnutia po dvoch týždňoch zopakuje celoplošné antigénové testovanie. Skríning sa v Púchove začne v sobotu (23. 1.) a potrvá do utorka 26. januára. Ako informovala púchovská primátorka Katarína Heneková, počas najbližšieho víkendu (23. – 24. 1.) vytvorí radnica desať odberových miest, v pondelok a v utorok ... viac »


KORONAVÍRUS Detviansky okres sa pripravuje na testovanie: V Kriváni majú ľudia chodiť podľa ulíc

Počas víkendu čaká Púchovčanov

19.01.2021 17:12

DETVA - Obce v Detvianskom okrese sa pripravujú na vládou ohlásené skríningové testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19. Samosprávy o tom obyvateľov informujú na svojich oficiálnych webstránkach. viac »


KORONAVÍRUS Skríning Slovenska: Košice chcú do konca týždňa otestovať 180-tisíc ľudí

Plošné testovanie v Košiciach

19.01.2021 17:05

KOŠICE - Mesto Košice sa od utorka zapojilo do kontinuálneho dobrovoľného skríningu na ochorenie COVID-19. Jeho ambíciou je do konca týždňa otestovať 180.000 ľudí. Na utorkovom brífingu to uviedol primátor Jaroslav Polaček. viac »


KORONAVÍRUS Ľudia nechodia na očkovanie: Nemocnica v Košiciach prosí ľudí, aby dodržiavali termíny

KORONAVÍRUS Ľudia nechodia na

19.01.2021 16:37

KOŠICE - Vo vakcinačnom centre v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP), ktoré otvorili v pondelok (18. 1.), zaznamenali početné prípady, keď sa objednaní ľudia na očkovanie nedostavili. V prvý deň malo na očkovanie prísť zhruba 400 obyvateľov, z toho 85 napriek objednaniu neprišlo. Novinárom to v utorok povedal výkonný riaditeľ pre ... viac »


Matovičov testovací projekt má trhliny: Najväčšie nepravdy a zavádzanie! Premiér ignoruje dáta odborníkov

Igor Matovič
Foto

19.01.2021 15:59

BRATISLAVA - Po niekoľkých rokovania sa vláda, s výnimkou líderky Za ľudí Veroniky Remišovej, dohodla na opätovnom plošnom testovaní. Tentoraz to nazývajú skríning. Premiér Igor Matovič však stále nepočúva odborníkov, ktorí tvrdia, že plošné testovanie nemá veľký efekt. viac »


KORONAVÍRUS Vedci podporujú očkovanie: Odporúčajú nastaviť aj ďalšie opatrenia

KORONAVÍRUS Vedci podporujú očkovanie:

19.01.2021 15:54

BRATISLAVA - Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 čo najväčšieho počtu ľudí a čo najrýchlejšie môže zabrániť ďalším obetiam pandémie nového koronavírusu a ekonomickým stratám. Vo svojom verejnom vyhlásení to uviedla iniciatíva slovenských vedcov a odborníkov Veda pomáha, ktorá zároveň radí nastaviť čo najlepšie ďalšie protiepidemické nástroje. viac »


KORONAVÍRUS Asociácia na ochranu práv pacientov žiada o výnimky z celoplošného testovania

KORONAVÍRUS Asociácia na ochranu

19.01.2021 15:42

BRATISLAVA - Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) požiadala hlavného hygienika SR Jána Mikasa o udelenie výnimiek na celoplošné testovanie pre rizikových pacientov. Ako informovala prezidentka asociácie Mária Lévyová, takíto pacienti si uvedomujú, čo by pre nich prípadné ochorenie COVID-19 znamenalo. Snažia sa preto poctivo dodržiavať zásady a izolujú sa od svojho okolia. viac »


Vláda dokazuje amaterizmus a diletantizmus aj prerušením zákazu vychádzania, odkázal Raši

Vláda dokazuje amaterizmus a

19.01.2021 14:16

BRATISLAVA - Vláda prejavuje svoj amaterizmus každý deň, prerušený zákaz vychádzania na dva dni je toho dôkazom. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši v reakcii na to, že vláda prijatím nového uznesenia počas víkendu vytvorila dvojdňovú prestávku v platnosti zákazu vychádzania. viac »


Vláda varuje občanov! Na uplatnenie výnimiek zo zákazu vychádzania budete potrebovať test

Testovanie v Košiciach

19.01.2021 14:05

BRATISLAVA - Na cestu do práce a uplatnenie ďalších výnimiek zo zákazu vychádzania sa bude potrebné od 27. januára do 2. februára preukazovať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. Môže ísť o antigénový, ale aj PCR test, ktorý bol vykonaný od 18. januára. V okresoch zaradených medzi 37 horších, bude treba od 3. do 7. februára ďalší test, ... viac »


KORONAVÍRUS Slovensko sa pustilo do ďalšieho testovania: Takto to bude vyzerať v jednotlivých mestách

Testovanie v Banskej Bystrici

19.01.2021 12:20

BRATISLAVA - Vláda predĺžila lockdown do 7. februára. Ľudia od 15 do 65 rokov sa budú musieť preukázať antigénových testom aj pri návšteve prírody. Test nesmie byť starší ako sedem dní. Preto sa samosprávy musia pripraviť na hromadné testovanie. To prebieha už od včera. Väčšina miest však plánuje testovanie až cez víkend. Takto sa pripravujú jednotlivé ... viac »


KORONAVÍRUS Sieť nemocníc varuje: Pre pacientov s COVID-19 sú lôžka obsadené na 82 percent

KORONAVÍRUS Sieť nemocníc varuje:

19.01.2021 12:06

BRATISLAVA - Zdravotnícka sieť nemocníc Agel vyčlenila celkovo takmer 450 lôžok pre pacientov s novým koronavírusom. Tie sú aktuálne vyťažené na 82 percent. Informovala o tom Martina Pavlíková, hovorkyňa skupiny Agel SK. viac »


KORONAVÍRUS Primátor Bratislavy vyzýva občanov: Dôverujem vedcom, považujem očkovanie za účinné a bezpečné

KORONAVÍRUS Primátor Bratislavy vyzýva

19.01.2021 11:30

BRATISLAVA – Primátor Bratislavy Matúš Vallo jednoznačne podporuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19 medzi zamestnancami, klientmi zariadení sociálnych služieb (ZSS), ale aj ďalšími staršími obyvateľmi Bratislavy, ktorí žijú vo svojich domácnostiach. Vallo deklaruje, že dôveruje vedcom a regulačným úradom a považuje očkovanie za účinné a bezpečné. ... viac »


KORONAVÍRUS Bratislavské univerzity ostávajú prázdne: Letný semester sa začne opäť dištančne

KORONAVÍRUS Bratislavské univerzity ostávajú

19.01.2021 10:24

BRATISLAVA – Univerzity a vysoké školy v Bratislave začnú výučbu v letnom semestri akademického roka 2020/2021 dištančným spôsobom. Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave zvažuje, vzhľadom na špecifickosť výučby na škole, kombinovanú výučbu - teoretické predmety dištančne, odborné predmety a ateliérová výučba prezenčne v malých skupinách. viac »


KORONAVÍRUS Stovky nových prípadov, testov bolo menej: Počet úmrtí stúpol o 111

Testovanie v Banskej Bystrici

19.01.2021 10:15

BRATISLAVA - Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v pondelok (18. 1.) na Slovensku 1909 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 9817 testov. Počet obetí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 111. Ochorenie prekonalo ďalších 2669 pacientov. Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva a NCZI.  viac »


KORONAVÍRUS Mesto Prešov počas víkendu otvorí desiatky odberných miest

KORONAVÍRUS Mesto Prešov počas

19.01.2021 09:00

PREŠOV - Mesto Prešov sa pripravuje na víkendové testovanie na ochorenie COVID-19, ktoré bude súčasťou celoslovenského skríningového testovania. V sobotu (23. 1.) a v nedeľu (24. 1.) bude dostupných viac ako 40 odberných miest zriadených mestom, kde sa bude testovať pomocou antigénových testov. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Tomek. viac »


KORONAVÍRUS Zaočkovaná Cibulková chce odčiniť svoj omyl: VIDEO Pozrite sa, ako pomáha pri testovaní

KORONAVÍRUS Zaočkovaná Cibulková chce
FotoVideo

19.01.2021 09:00

BRATISLAVA - Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa počas minulých týždňov nechceme zviditeľnila po tom, ako ju a jej manžela prednostne zaočkovali proti ochoreniu Covid-19, hoci v prvej fáze očkovacej stratégie boli výhradne ľudia z prvej línie ako napríklad zdravotníci. Za svoj omyl sa už niekoľkokrát ospravedlnila, no teraz to berie ešte vážnejšie ... viac »


Najčítanejšie články