Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk - Bleskovky

°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Žiadateľom o príspevky prvej pomoci už odišlo vyše 96 miliónov eur

Milan Krajniak

Milan Krajniak

pred 4 minútami

BRATISLAVA – Žiadateľom o príspevky „prvej pomoci“ už na účty odišlo vyše 96 miliónov eur. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) už odosielajú príspevky za apríl, robia tak okamžite po zaevidovaní výkazu. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Veronika Husárová v pondelok. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Ďalšie testy v Žehre: Desať nakazených! Presunuli ich do karantény

Minister obrany SR Jaroslav
Foto

15.05.2020 19:58

ŽEHRA - Posledné výsledky plošného testovania komunity v Žehre na ochorenie COVID-19 potvrdili ďalších desať nakazených, ktorých presunuli do karanténneho mestečka. Uviedol to člen permanentného krízového štábu Peter Pollák s tým, že v piatok o 15.30 h oficiálne otvorili poslednú karantenizovanú časť obce. viac »


KORONAVÍRUS Izolovaný slovenský kmeň nového vírusu použijú pri testoch vakcíny

KORONAVÍRUS Izolovaný slovenský kmeň

15.05.2020 17:02

BRATISLAVA - Izolovaný slovenský kmeň nového koronavírusu pomôže pri testovaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informoval o tom vedúci oddelenia ekológie vírusov z Biomedicínskeho centra (BMC) Slovenskej akadémie vied (SAV) Boris Klempa. viac »


FOTO Prezidentka na ceste po Slovensku: Symbolicky poďakovala tisíckam ľudí rôznych profesií

Prezidentka symbolicky poďakovala tisíckam
Foto

15.05.2020 16:30

SLEPČANY - Tisíckam ľudí rôznych profesií, ktoré sa podieľajú v období pandémie na zabezpečení chodu spoločnosti, sa v piatok poďakovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. viac »


KORONAVÍRUS O školách sa rozhodne už v pondelok: Učitelia sa tešia na návrat, hovorí Gröhling

Minister školstva SR Branislav
FotoVideo

15.05.2020 15:30

KOŠICE - Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling počas piatkovej návštevy základných a stredných škôl v piatok v Košiciach pokračoval v diskusiách o potenciálnom otváraní škôl v rámci uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Potvrdil, že rozhodnutie v tomto smere by malo padnúť v pondelok 18. mája. viac »


KORONAVÍRUS Väčšina krajov diskriminovala pri pomoci neverejných poskytovateľov, tvrdí APSS

KORONAVÍRUS Väčšina krajov diskriminovala

15.05.2020 14:13

BRATISLAVA - Väčšina krajov na Slovensku diskriminovala pri rozdeľovaní ochranných pomôcok súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu neverejných poskytovateľov sociálnych služieb pred verejnými poskytovateľmi. Upozorňuje na to Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb (APSS) v SR, ktorá vychádza z údajov ministerstva práce a jednotlivých krajov. ... viac »


KORONAVÍRUS V Bratislave podrobne testovali vodu: TOTO sú výsledky

KORONAVÍRUS V Bratislave podrobne

15.05.2020 14:04

BRATISLAVA - Všetky testy na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 zo vzoriek odpadovej vody v desiatich čistiarňach spravovaných Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS) v Bratislavskom i Trnavskom kraji skončili s negatívnym výsledkom. viac »


KORONAVÍRUS Kľúčový krok pre Slovensko! 100-tisíc testov je realita: Pomôžu aj pri ďalšej pandémii

KORONAVÍRUS Kľúčový krok pre

15.05.2020 11:50

BRATISLAVA - Pri odhaľovaní prítomnosti nového koronavírusu, ale aj ďalších nepredvídateľných pandemických situáciách v budúcnosti pomôžu testy vyrobené tímom slovenských vedcov. Registráciu testov v piatok oznámil spolu s autormi diagnostickej pomôcky premiér Igor Matovič. viac »


KORONAVÍRUS Problémy so štátnou karanténou má riešiť mobilná aplikácia, tvrdí Krajčí

KORONAVÍRUS Problémy so štátnou
Foto

15.05.2020 11:06

BRATISLAVA - Kapacity zariadení pre štátnu karanténu sú takmer vyťažené a osoby často nesúhlasia s povinnosťou ísť do karantény. Tieto problémy preto rieši návrh, ktorým sa má spustiť mobilná aplikácia na zavedenie takzvanej inteligentnej karantény. V pléne to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v úvode štvrtého rokovacieho dňa siedmej ... viac »


KORONAVÍRUS Kríza poslala ekonomiku do mínusových čísiel, pokles môže byť ešte výraznejší

KORONAVÍRUS Kríza poslala ekonomiku

15.05.2020 10:08

BRATISLAVA - Pandémia nového koronavírusu sa už prejavila aj v štatistikách vývoja slovenskej ekonomiky v prvom štvrťroku tohto roka, keď zaznamenala medziročný pokles o 3,9 %. Ide o výraznejší prepad, ako očakávali bankoví analytici, ktorí počítali s poklesom o 2,6 %. viac »


KORONAVÍRUS Dobrá správa! Na Slovensku pribudli len tri prípady, počet vyliečených stúpol

Ilustračné foto
Foto

15.05.2020 09:30

BRATISLAVA - Na Slovensku včera pribudli tri nové prípady. Otestovali takmer štyritisíc ľudí a nepribudlo žiadne úmrtie. Pribudli aj ďalší vyliečení. Informoval o tom webový portál korona.gov.sk. viac »


KORONAVÍRUS Aktuálna situácia poukázala na medzery v školstve: Gröhling pripúšťa zmenu

Minister školstva SR Branislav

15.05.2020 08:55

BRATISLAVA – Aktuálna situácia v súvislosti s koronakrízou ukazuje, že je potrebné zmeniť obsah vzdelávania. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že sa ukazuje, čo sa musí, respektíve nemusí učiť na školách a čo je doplnkové vzdelávanie. viac »


O novele, ktorou sa má zaviesť nová aplikácia, bude plénum rokovať zrýchlene

O novele, ktorou sa

14.05.2020 18:51

BRATISLAVA - Občania SR by mohli namiesto štátnej karantény využívať mobilnú aplikáciu, ktorou by sa zaviedla tzv. inteligentná karanténa. Vyplýva to z vládnej novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách. Poslanci budú o novele rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. viac »


KORONAVÍRUS Pomoc pri koronakríze je z okolitých štátov najpomalšia u nás, hovorí Suja

Miroslav Suja

14.05.2020 18:17

BRATISLAVA - Najmä vďaka disciplíne ľudí, ktorí dodržiavajú odporúčania odborníkov, sa na Slovensku podarilo zabrániť väčšiemu rozšíreniu pandémie nového koronavírusu. Podľa podpredsedu ĽSNS Miroslava Suju však hrozia mimoriadne ekonomické následky krízy. viac »


KORONAVÍRUS Ministerstvo vnútra nevidí dôvod odškodňovať ľudí, ktorí išli do štátnej karantény

KORONAVÍRUS Ministerstvo vnútra nevidí

14.05.2020 15:50

BRATISLAVA - Občania sa môžu obrátiť na súd a legálnou cestou žiadať o náhradu škody, pokiaľ si myslia, že sa nakazili v zariadeniach štátnej karantény. Ministerstvo vnútra (MV) nevidí dôvod odškodňovať ľudí za to, že museli ísť do štátnej karantény. Povedal to minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) počas parlamentnej Hodiny otázok. viac »


KORONAVÍRUS Nevieme dokázať, že ľudia prichádzajúci do karantény sú zdraví, hovorí premiér

KORONAVÍRUS Nevieme dokázať, že

14.05.2020 15:16

BRATISLAVA - Nevieme dokázať, či boli ľudia v čase príchodu do štátnej karantény zdraví a nakazili sa až v zariadení. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽaNO) počas parlamentnej hodiny otázok. Reagoval tak na otázku poslanca Róberta Puciho (Smer-SD), ktorý sa pýtal, ako chce premiér odškodniť ľudí, ktorí museli ísť do štátnej karantény, prišli tam zdraví ... viac »


KORONAVÍRUS Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaregistroval slovenský test

Pracovníčka v Ružomberku testuje

14.05.2020 15:03

BRATISLAVA - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vo štvrtok zaregistroval slovenský test na nový koronavírus. Potvrdila to hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková. viac »


KORONAVÍRUS Domovy sociálnych služieb v Nitrianskom kraji majú stále nula infikovaných

KORONAVÍRUS Domovy sociálnych služieb

14.05.2020 14:49

NITRA - V domovoch sociálnych služieb (DSS) na území Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) nebol doposiaľ evidovaný ani jeden prípad nákazy novým koronavírusom. Podľa lekára NSK Ľubomíra Ševčíka sa pod tento výsledok podpísali predovšetkým včasné a razantné opatrenia. viac »


KORONAVÍRUS Rokovanie vlády: Štátna karanténa už nebude povinná! Pomôže aplikácia

KORONAVÍRUS Rokovanie vlády: Štátna
FotoVideo

14.05.2020 13:15

BRATISLAVA - Na dnešnom rokovaní vlády sa majú ministri spolu s premiérom Igorom Matovičom schválili pomoc podnikateľom aj tzv. smart karanténu. Kapacity štátnej karantény sú takmer plné, nebude preto povinná. Ľudia, ktorí sa vrátia na Slovensko tak budú v domácej karanténe a monitorovať by ich mala aplikácia, ktorú si nainštalujú na hraniciach. viac »


KORONAVÍRUS Počet infikovaných mierne stúpol, väčšina je zo Žehry: Vyliečených je už vyše tisíc ľudí

KORONAVÍRUS Počet infikovaných mierne
Foto

14.05.2020 10:59

BRATISLAVA - Na Slovensku včera pribudlo osem nových prípadov, väčšina z nich pochádza z karantény v Žehre. Otestovali takmer päťtisíc ľudí, nepribudlo žiadne úmrtie. Vyliečilo sa vyše 50 ľudí. Informoval o tom webový portál korona.gov.sk. viac »


KORONAVÍRUS Žilinská nemocnica ukončila činnosť pandemického pavilónu

Fakultná nemocnica s poliklinikou

14.05.2020 10:43

ŽILINA – Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline ukončila činnosť pandemického pavilónu, ktorý dočasne zriadila v pavilóne urológie pre pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Po mesiaci fungovania tzv. červenej zóny COVID-19 sa do dôkladne vydezinfikovaného pavilónu opätovne vrátila lôžková i ambulantná časť oddelenia urológie. Informovala ... viac »


Najčítanejšie články