Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Biskupi povzbudzujú veriacich: Po uvoľnení opatrení by sa mali vracať do kostolov

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský

pred 2 hodinami

BRATISLAVA – Slovenskí biskupi povzbudzujú veriacich, aby sa po uvoľnení protipandemických opatrení primeraným spôsobom začali vracať do kostolov. Poukazujú na COVID automat, podľa ktorého by Slovensko malo čoskoro prejsť z čiernej do bordovej fázy. V nej by sa už mohli konať bohoslužby s čiastočnou účasťou veriacich. Na svojom webe o tom informuje... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Žiaci prvého stupňa ZŠ v Žiline sa vrátia do škôl po veľkonočných prázdninách

KORONAVÍRUS Žiaci prvého stupňa

03.04.2021 11:05

ŽILINA - Žiaci prvého stupňa základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina sa vrátia do školských lavíc v stredu 7. apríla. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka bude školské vyučovanie prednostne určené pre deti a žiakov zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce. viac »


Testovanie odhalilo ďalších pár stoviek nakazených, počet hospitalizovaných opäť klesol

Plošné testovanie v Košiciach

03.04.2021 10:06

Prostredníctvom 6296 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (2.4.) na Slovensku 748 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 71. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS Pandémia finančne zasiahla aj deti! Vzdelávanie nie je jediný problém, pozor na peniaze

Ilustračné foto
FotoVideo

02.04.2021 16:00

BRATISLAVA - Pandémia tvrdo zasiahla nielen podnikateľov, ale aj deti. Okrem toho, že s malými prestávka už rok neboli v škole, nepriaznivá ekonomická situácia sa odrazila aj na ich finančnej stránke. Niektorí dostávajú menšie vreckové alebo ho nedostávajú vôbec. viac »


KORONAVÍRUS Slovensko dostane vakcíny od Pfizeru: 340-tisíc ľudí zaočkujú o polroka skôr

Vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech

02.04.2021 15:45

BRATISLAVA - O šesť mesiacov skôr, ako bolo pôvodne plánované, dostane Slovensko 680.587 vakcín od Pfizer/BioNTech. Tie prídu na Slovensko v nasledujúcich troch mesiacoch. V piatok o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. viac »


KORONAVÍRUS na Slovensku: Rezort zdravotníctva prezradil, koľko vakcín sa u nás už použilo

KORONAVÍRUS na Slovensku: Rezort

02.04.2021 15:00

BRATISLAVA - Vo štvrtok sa na Slovensku podala miliónta vakcína proti ochoreniu COVID-19. Od 26. decembra 2020 do 1. apríla sa použilo 1.000.911 očkovacích látok. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS na Slovensku si vyžiadal takmer 90 obetí: Nakazených bolo viac ako v stredu

Testovanie na koronavírus v

02.04.2021 10:06

BRATISLAVA - Prostredníctvom 12.869 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (1. 4.) na Slovensku 1385 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 87. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS V parkoch a na detských ihriskách sú tiež potrebné rozstupy

KORONAVÍRUS V parkoch a

02.04.2021 07:49

BRATISLAVA - Aj v parkoch a na detských ihriskách je potrebné dodržiavať aspoň dvojmetrové rozstupy a mať nasadené rúško alebo respirátor. Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR. viac »


KORONAVÍRUS Analytici opäť nespokojne krútia hlavou: Seniori nad 80 rokov sú podľa ich dát štátu ukradnutí

KORONAVÍRUS Analytici opäť nespokojne
FotoVideo

02.04.2021 07:00

BRATISLAVA - Analytici z organizácie Dáta bez pátosu na sociálnej sieti opäť kritizujú kroky štátu pri očkovaní tých najstarších občanov. Ročniky nad 80 rokov majú totiž podľa nich výrazné problémy pri očkovaní. S tým následne súvisia aj počty obetí. viac »


KORONAVÍRUS Slovensko získa do konca júna ďalšie vakcíny spoločnosti Pfizer/BioNTech

KORONAVÍRUS Slovensko získa do

01.04.2021 20:57

BRATISLAVA - Slovensko získa do konca júna ďalších 687.590 vakcín spoločnosti Pfizer/BioNTech. Ide o dodávku z prerozdelenia dodatočných vakcín v rámci EÚ. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR. viac »


Parlament odobril opätovné predĺženie núdzového stavu

Poslanci Národnej rady SR

01.04.2021 20:40

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovom hlasovaní odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Z 96 prítomných hlasovalo za 78, proti bolo 15 poslancov. Opätovne predĺžený núdzový stav trvá od 20. marca ďalších 40 dní. Poslanci hlasovaním ukončili 25. schôdzu NR SR. viac »


Devätnásť krajín Európskej únie poskytne 2,8 milióna vakcín piatim krajinám vrátane Slovenska

Očkovanie na Slovensku

01.04.2021 19:21

BRUSEL - Tri členské krajiny EÚ - Česká republika, Rakúsko a Slovinsko - sa odmietli zapojiť do darcovskej schémy prerozdeľovania vakcín proti COVID-19 pre tie krajiny Únie, ktoré majú výrazne menej očkovacích látok, čo je aj príklad Slovenska. Informáciu potvrdilo Stále zastúpenie pri EÚ v Bruseli. viac »


KORONAVÍRUS ŠÚKL má výhrady voči Sputniku V: Podľa ministerstva sa vakcína stále testuje

KORONAVÍRUS ŠÚKL má výhrady

01.04.2021 18:40

BRATISLAVA - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) má výhrady voči použitiu vakcíny Sputnik V na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vo štvrtok o tom informoval denník Sme. Štátny ústav stanovisko zatiaľ nepotvrdil, informovať by o ňom mal v utorok 6. apríla. viac »


KORONAVÍRUS Pozitivita testov v nemocnici Žiari nad Hronom počas marca klesla pod 1 percento

KORONAVÍRUS Pozitivita testov v

01.04.2021 17:03

ŽIAR NAD HRONOM - Pozitivita vykonaných antigénových testov v mobilnom odberovom mieste (MOM) v žiarskohronskej nemocnici Svet zdravia bola v marci na úrovni 0,95 percenta. Informovala o tom hovorkyňa siete Svet zdravia Jana Fedáková, podľa ktorej vo februári bola 2,94 percenta a v januári 4,27 percenta. viac »


KORONAVÍRUS Kollár vyzval poslancov, aby podporili predĺženie núdzového stavu

KORONAVÍRUS Kollár vyzval poslancov,

01.04.2021 16:54

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyzval poslancov, aby podporili predĺženie núdzového stavu. Chce, aby sa opozícia a koalícia dohodli na tom, aké opatrenia sa prijmú po skončení sa núdzového stavu, napríklad počas leta. viac »


Podľa českého vedca KORONAVÍRUS unikol z laboratória: Odborníci v tom majú jasno! Bol to škandál v televízii

Jaroslav Flegr
FotoVideo

01.04.2021 16:30

BRATISLAVA - Unikol koronavírus z čínskeho laboratória alebo sa na ľudí preniesol zo zvierat? Svetová zdravotnícka organizácia v tom má viac-menej jasno, český vedec Jaroslav Flégr však tvrdí, že je presvedčený o tom, že koronavírus unikol z laboratória vo Wu-Chan. viac »


Polícia začala s intenzívnymi kontrolami na cestách: Vodiči sa môžu zdržať

Polícia začala s intenzívnymi

01.04.2021 16:18

BRATISLAVA - Policajti začali s intenzívnymi kontrolami dodržiavania protipandemických opatrení na cestách. Informujú o tom na sociálnej sieti. Stellacentrum upozorňuje, že v dôsledku kontrol by mali vodiči na území Slovenska počítať so zdržaniami. viac »


Predĺženie núdzového stavu je signálom závažnosti situácie, hovorí premiér Heger

Predĺženie núdzového stavu je

01.04.2021 15:59

BRATISLAVA - Vyhlásením a predĺžením núdzového stavu vysiela vláda SR a Národná rada (NR) SR jasný signál verejnosti o závažnosti aktuálnej situácie. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO) v parlamente pri predložení návrhu na predlžovanie núdzového stavu. Dodal, že ho nechcú predlžovať, ak to nebude nutné, a pripravujú na to už aj potrebné zákony... viac »


KORONAVÍRUS Mestá otvoria svoje testovacie miesta aj cez Veľkú noc

Plošné testovanie v Košiciach

01.04.2021 15:46

DETVA - Mesto Detva otvorí odberové miesta na testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 aj počas Veľkej noci. Informuje o tom na svojej webstránke. viac »


KORONAVÍRUS SLK oceňuje schválenie pandemickej práceneschopnosti parlamentom

Tlačová komferencia Slovenskej lekárskej

01.04.2021 12:55

BRATISLAVA - Slovenská lekárska komora (SLK) oceňuje schválenie pandemickej práceneschopnosti (PN) parlamentom. Víta aj fakt, že zodpovednosť pri očkovaní proti novému koronavírusu prebral štát. Informovala o tom Nancy Závodská, hovorkyňa SLK. viac »


MIMORIADNE Prezidentka vymenovala novú vládu: VIDEO Jedno ministerstvo je stále v hre

MIMORIADNE Prezidentka vymenovala novú
FotoVideo

01.04.2021 11:59

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes oficiálne vymenuje novú vládu. Nie však celú. Zdá sa, že jedinou prekážkou je budúci minister práce. Prezidentka sa s ním stretla včera, no vymenovanie prebehne bez neho. viac »


Najčítanejšie články