Sobota, 28. január 2023. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

KORONAVÍRUS Čína pohrozila protiopatreniami za povinné testovanie cestujúcich

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP

PEKING - Peking v utorok odsúdil nariadenia viacerých krajín sveta, ktoré začali od cestujúcich z Číny požadovať test na koronavírus, a pohrozil recipročnými protiopatreniami.


Medzi štátmi, ktoré od ľudí prichádzajúcich z Číny začali nedávno vyžadovať negatívny výsledok testu na koronavírus, sú aj Spojené štáty, Kanada, Francúzsko či Japonsko. K tomuto kroku pristúpili po tom, ako v Číne - po uvoľnení prísnych epidemiologických opatrení - prudko vzrástol počet prípadov covidu. 

"Niektoré krajiny prijali opatrenia, ktoré sú zamerané výlučne na cestujúcich z Číny," uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí. Dodalo, že zavedenie takýchto nariadení nie je nijako vedecky podložené a že takéto praktiky považuje za "neakceptovateľné". Čínsky rezort diplomacie zároveň upozornil, že Peking môže v tejto situácii "prijať protiopatrenia na základe reciprocity".

KORONAVÍRUS Čína pohrozila protiopatreniami
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však uviedla, že viaceré štáty k povinnému testovaniu cestujúcich pristúpili preto, lebo Peking neposkytuje dostatok informácií o aktuálnej pandemickej situácii v Číne. Francúzska premiérka Élisabeth Borneová v utorok potvrdila, že Francúzsko bude ľudí prichádzajúcich z Číny testovať aj napriek nesúhlasu zo strany Pekingu. Podľa nej je toto opatrenie v záujme obyvateľov Francúzska. 

AFP dodáva, že cestujúci z Číny budú musieť od štvrtka vo Francúzsku predložiť negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu na koronavírus vykonaný najviac 48 hodín pred odletom. Aj po pristátí vo Francúzsku sa budú musieť náhodne vybraní cestujúci podrobiť testom. Výtery odobraté pasažierom s pozitívnym testom budú postúpené na sekvenovanie s cieľom odhaliť možnú prítomnosť nových variantov koronavírusu.

Aktuálne rýchle šírenie koronavírusu v Číne, ktoré nastalo po uvoľnení prísnych proticovidových opatrení, vyvoláva otázniky nad tým, či komunistická vláda v Pekingu zverejňuje pravdivé údaje o vývoji epidémie. Oficiálne miesta priznávajú len relatívne nízke počty nakazených a úmrtí, ktoré však podľa odborníkov nie sú reálne. Podľa niektorých odhadov by mohlo v Číne momentálne zomierať na covid až 9000 ľudí denne.

V Šanghaji sa koronavírusom nakazilo zrejme 70 percent obyvateľov mesta 

V Šanghaji mohlo byť počas nedávneho nárastu prípadov nákazy novým koronavírusom v Číne infikovaných až 70 percent obyvateľov tohto veľkomesta. Uviedol to Čchen Er-čen, zástupca riaditeľa šanghajskej nemocnice Žuej-ťin. 

Prudký nárast nových prípadov nákazy ochorením COVID-19 táto ázijská krajina zaznamenala po tom, čo po troch rokoch prísnych opatrení zameraných na spomalenie šírenia koronavírusu ich náhle uvoľnila. Čchen Er-čen odhaduje, že väčšina z 25 miliónov obyvateľov Šanghaja, sa pravdepodobne nakazila koronavírusom.

KORONAVÍRUS Čína pohrozila protiopatreniami
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/AP

"Nákaza sa v Šanghaji šíri veľmi rýchlo, pričom sa mohlo infikovať až 70 percent populácie. Je to 20- až 30-krát viac, než v apríli a máji," uviedol lekár. Dodal, že nemocnica, v ktorej pracuje, denne prijme 1600 pacientov, pričom 80 percent z nich má covid. Približne polovica z hospitalizovaných má viac ako 65 rokov.

Agentúra AFP pripomína, že miestne úrady v apríli v Šanghaji nariadili dvojmesačný lockdown. Nakazených vtedy bolo 600.000 obyvateľov mesta. V súčasnosti sa tam šíri variant omikron a podľa odborníkov by súčasná vlna mala dosiahnuť vrchol začiatkom tohto roka. Ďalšie veľké čínske mestá ako Peking, Tchien-ťin, Čchung-čching a Kanton majú podľa úradov vrchol nárastu prípadov nákazy už za sebou.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články