Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Bude odchod ruských vojsk novým sviatkom?

Česká Poslanecká snemovňa
Česká Poslanecká snemovňa

PRAHA - Česká Poslanecká snemovňa by mala prerokovať návrh poslancov na vyhlásenie nového významného dňa v českom kalendári. Tým by sa mal stať 30. jún, deň odchodu okupačných armád z územia Českej a Slovenské federatívnej republiky.

Sovietske vojská sa na území bývalého Československa rozmiestnili v noci z 20. na 21. augusta 1968, v súvislosti so snahou o vojenské potlačenie vtedajšieho procesu politických zmien v Československu. Okupačné vojská tvorilo 30 divízií sovietskej armády, tri poľskej divízie, jedna motostrelecká divízia maďarskej armády a jeden bulharský motostrelecký pluk. Súhrnné počty vojsk sa odhadovali na viac ako 500 tisíc osôb. Po získaní dostatočných záruk, že politický vývoj v Československu sa bude uberať "správnym" smerom, sa začalo sťahovanie intervenčných vojsk. Na základe urýchlene uzavretej medzištátnej dohody, legalizujúcej pobyt intervenčných vojsk, zostalo na území Československa päť divízií pozemného vojska a jedna letecká divízia.

Na dve desaťročia aj Česi a Slováci stratili podstatnú časť svojej politickej suverenity. Po novembri 1989 sa jednou z priorít stal odchod okupačných armád. V Moskve 26. 2. 1990 ministri zahraničných vecí podpísali Zmluvu medzi vládami ČSSR a ZSSR o odchode sovietskych vojsk z územia ČSSR. K 30. 6. 1991 opustilo v 925 transportoch Československo spolu 73 500 vojakov a 39 tisíc rodinných príslušníkov, 1 220 tankov, 2 500 bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov, 105 lietadiel, 175 vrtuľníkov a 5 tisíc ton munície.

"30. jún by sa tak mal stať významným dňom, pretože je to deň, keď sa politická nezávislosť Československa stala opäť realitou," uvádzajú predkladatelia návrhu.

Významný deň nie je dňom pracovného pokoja, preto by zavedenie nového významného dňa do českého kalendára nemalo mať zvýšené nároky na českú ekonomiku. Česko má v súčasnosti 13 štátnych sviatkov a voľných dní; ich počtom je krajina na nižšom európskom priemere.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu