Streda18. september 2024, meniny má Eugénia, zajtra Konštantín

Tisíce ľudí v Poľsku protestovali po neúspešnom hlasovaní o interrupciách

Ženy protestovali v Poľsku po neúspešnom hlasovaní o interrupciách Zobraziť galériu (3)
Ženy protestovali v Poľsku po neúspešnom hlasovaní o interrupciách (Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski)

VARŠAVA - Niekoľko tisíc ľudí vyšlo v utorok do ulíc poľských miest, aby protestovali proti rozhodnutiu poslancov dolnej komory poľského parlamentu, ktorí pred takmer dvomi týždňami neschválili novelu Trestného zákona, ktorá by dekriminalizovala pomoc pri umelom prerušení tehotenstva do 12. týždňa tehotenstva. Stovky žien sa zišli aj pred budovou parlamentu vo Varšave. Informujú o tom agentúry AFP a PAP.

Protestujúci skandovali "Slobodné a legálne potraty," a mávali plagátmi s nápismi "Držte sa ďalej od našich tiel" alebo "Už žiadne čakanie. Je čas splniť sľuby". Neďaleko zhromaždenia v hlavnom meste sa zišlo niekoľko aktivistov proti potratom, ktorí na protestujúcich kričali a nazývali ich vrahmi.

archívne video

V parlamente sa začala diskusia o interrupčnom zákone Anny Záborskej (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Podľa súčasného trestného zákona hrozí za umelé prerušenie tehotenstva so súhlasom ženy, pomoc pri ňom alebo navádzanie k nemu väzenie až na tri roky. Autori novely chceli tieto ustanovenia zo zákona vypustiť.

Za prijatie novely bolo 215 poslancov, proti 218, dvaja sa zdržali a nehlasovalo 23 zákonodarcov vrátane siedmich koaličných. Návrh predložila aliancia Ľavica, ktorá je súčasťou koaličnej vlády Donalda Tuska. Proti hlasovali aj niektorí poslanci koaličnej Poľskej ľudovej strany (PSL).

Ženy protestovali v Poľsku po neúspešnom hlasovaní o interrupciách
Zobraziť galériu (3)
Ženy protestovali v Poľsku po neúspešnom hlasovaní o interrupciách  (Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski)

V Poľsku je v súčasnosti umelý potrat legálny len v prípade, ak tehotenstvo priamo ohrozuje život a zdravie tehotnej ženy alebo ak je podozrenie, že tehotenstvo je dôsledkom nezákonného činu, napríklad znásilnenia. Aj v týchto prípadoch však existuje možnosť, že lekár zákrok odmietne vykonať s odkazom na takzvanú výhradu vo svedomí.

Skupiny na ochranu práv tvrdia, že zákon má na lekárov odstrašujúci účinok a viedol k niekoľkým prípadom úmrtí tehotných žien, pretože ich tehotenstvo nebolo ukončené včas. Poľský premiér Donald Tusk pred utorkovými protestmi povedal, že sa cíti veľmi zle, že nenašiel argumenty, ktoré by presvedčili tých, ktorí hlasovali proti návrhu zákona.

Ženy protestovali v Poľsku po neúspešnom hlasovaní o interrupciách
Zobraziť galériu (3)
Ženy protestovali v Poľsku po neúspešnom hlasovaní o interrupciách  (Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski)

Tusk prepustil zástupcu ministra, ktorý návrh zákona nepodporil, a vyzval na sankcie voči ďalšiemu poslancovi. "Mám čisté svedomie v tom, že robím všetko pre to, aby som ukončil toto ženské peklo," povedal Tusk.

Ľavicová aliancia vyhlásila, že nezľaví zo svojho sľubu bojovať za reprodukčné práva, a prisľúbila, že opäť predloží rovnaký návrh zákona o dekriminalizácii pomoci pri potrate. Poľský prezident Andrzej Duda, spojenec PiS, avizoval, že bude vetovať každý schválený návrh zákona týkajúci sa interrupcií.

Viac o téme: ProtestInterrupciePoľskoNeúspešné hlasovanie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu