Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Salvini mieri za ďalším úspechom: V Taliansku dominuje pravicovo-populistická Liga Severu

Matteo Salvini
Matteo Salvini
Zdroj: SITA/Annamaria Loconsole/ANSA via AP
26.05.2019 23:35

RÍM - Talianska pravicovo-populistická Liga Severu, vedená vicepremiérom Matteom Salvinim, zvíťazila v nedeľňajších voľbách do Európskeho parlamentu v Taliansku. Vyplýva to z exit pollov zverejnených po uzavretí volebných miestností, ktoré boli v Taliansku otvorené až do 23.00 h SELČ.


Podľa agentúry AFP sa Salviniho Liga Severu umiestnila na prvom mieste so ziskom 27-31 percent hlasov. Druhé miesto bude zrejme patriť Salviniho koaličnému partnerovi, protisystémovému Hnutiu piatich hviezd, ktoré podľa rôznych exit pollov zaznamenalo podporu 21-25 percent. 


Čítajte aj: ONLINE Eurovoľby 2019 sú na konci: Pozrite sa na oficiálne výsledky


Podľa jedného z exit pollov, zverejneného verejnoprávnou televíziou RAI, Hnutie piatich hviezd skončilo dokonca na treťom mieste so ziskom v rozmedzí 18,5-22,5 percenta. Podľa tohto prieskumu medzi voličmi vychádzajúcimi z volebných miestností sa na druhom mieste umiestnila opozičná stredopravá Demokratická strana s podporou 21-25 percent. 

Matteo Salvini
Matteo Salvini
Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Taliansko by mali v novom europarlamente zastupovať ešte ďalšie dve strany: Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho (8-12 percent) a krajne pravicová opozičná formácia Bratia Talianska (5-7 percent), píše agentúra DPA. 


Galéria

Matteo Salvini Matteo Salvini

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články