Štvrtok18. júl 2024, meniny má Kamila, zajtra Šarlota, Dušana

Aliancia za rodinu: Kiska nedodržal sľub, že referendum o ochrane rodiny vyhlási

Andrej Kiska
Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Prezident Andrej Kiska pred prezidentskými voľbami Aliancii za rodinu prisľúbil, že referendum o ochrane rodiny vyhlási na deň komunálnych volieb, ktoré budú v polovici novembra.

Svoj sľub však nedodržal, povedal to dnes na brífingu v Bratislave hovorca aliancie Anton Chromík. Kiska dnes totiž rozhodol o tom, že referendum poputuje na preskúmanie na Ústavný súd SR pre možný nesúlad otázok v ňom s ústavou. "Sme sklamaní, prezident pred voľbami nekomunikoval žiadne dôvody ani svoje oprávnené pochybnosti, naopak, dostali sme od neho prísľub, ktorý sa už bohužiaľ nebude môcť zrealizovať," poznamenal s tým, že otázky boli už vtedy známe.

Aliancia si tiež myslí, že o veciach a hodnotách rodiny a manželstva by nemali rozhodovať elity, Ústavný súd SR by nemal byť ten, ktorý zavedie nadpráva a niečo, čo na Slovensku nie je a nikdy nebolo.

"Máme teda za to, že Kiska, ako prvý prezident v SR, dal po prvýkrát občiansku petíciu na ústavný súd a bohužiaľ sme z toho sklamaní. Dobrovoľníkov to tiež mrzí, pracovali dňom aj nocou a zaslúžia si, aby sa k ich práci postavil niekto čelom," informoval novinárov Chromík. Ani registrované partnerstvá ani adopcie detí pármi či skupinami rovnakého pohlavia nie sú základným právom, pripomenul.

"Boli by sme veľmi neradi, keby ústavný súd takéto základné nadpráva niektorej zo skupín zakotvil alebo našiel tam, kde nie sú a kde ich nikto 25 rokov v ústave nenašiel," povedal hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík. "Je to obrovské sklamanie s prvým občianskym prezidentom," doplnila ho členka petičného výboru Eva Grey s tým, že dostávajú e-maily či telefonáty od ľudí z celého Slovenska.

Aliancia po dnešnom rozhodnutí prezidenta očakáva, že ústavný súd splní svoju povinnosť a o referendových otázkach rozhodne do 60 dní. "Veríme, že ústavný súd nepodľahne politickým tlakom a umožní ľuďom hlasovať a prejaviť svoj názor. Zaregistrovali sme však komentáre, ktoré už naznačili, akú stratégiu je možné očakávať. Stratégia politikov a elít je taká, aby problém ochrany rodiny uhrali do stratena a ústavný súd dlhú dobu nerozhodol,“ dodal ďalší z hovorcov aliancie Peter Kremský.

Podľa jeho slov ich to však neodradí a so svojimi aktivitami neskončia ani v prípade zabránenia referendu cez rozhodnutie prezidenta a ústavného súdu. "Nevzdáme sa dovtedy, kým Ústava SR nebude chrániť výnimočnosť manželstva, právo detí na otca a mamu a nárok rodičov na výchovu svojich detí,“ dodal Chromík.

Sulík: Prezident uprednostnil poctivý prístup k ústave

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík je veľmi rád, že prezident Andrej Kiska uprednostnil poctivý prístup k Ústave SR ako základnému zákonu štátu a nepodľahol emotívnemu volaniu po rýchlej zmene. Ako povedal Sulík, SaS už niekoľkokrát apelovala, že toto referendum nie je v súlade s Ústavou SR, pretože podľa jedného z ústavných článkov nemôžu byť predmetom referenda základné ľudské práva.

„Odsudzujeme nielen protiprávnosť referenda, ale aj spôsob, akým ho Aliancia za rodinu propagovala - podľa billboardov považujú niektoré menšiny za ľudí druhej kategórie. To je pre SaS neakceptovateľné," vyhlásil Sulík.

Referendum o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu preskúma Ústavný súd SR. Rozhodol tak prezident SR Andrej Kiska a informoval o tom dnes v Prezidentskom paláci v Bratislave. „Ak by neexistovali oprávnené pochybnosti o tom, že otázky sa týkajú základných práv a slobôd, referendum vyhlásim,“ povedal. Ako dodal, pokladá za povinnosť požiadať Ústavný súd SR, aby posúdil a rozhodol, či otázky sú alebo nie sú v súlade s ústavou, či referendum možno alebo nemožno vyhlásiť.

Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Aliancia za rodinu tvrdí, že sa im podarilo vyzbierať viac ako 400-tisíc podpisov. Ústava však dáva Kiskovi možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou, vtedy lehota 30 dní neplynie. Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Aliancia sa chce občanov Slovenskej republiky v referende pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia.

Aliancia za rodinu je občianska iniciatíva organizácií a jednotlivcov, ktorá vznikla v decembri 2013 na podporu hodnôt manželstva a rodiny.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu