BRATISLAVA - Rok 2025 sa pre politické dianie začal viac ako búrlivo a nikto netuší, ako dlho dokáže vláda udržať krehkú väčšinu poslancov, ktorú už podľa posledných správ ani nemusí mať. Napriek tomu opozícia v parlamente rozbehla druhú jazdu ohľadom odvolávania predsedu vlády. Nedôveru vláde sa, podľa očakávania z hľadiska počtov hlasov, ani v utorok 28. januára nepodarilo vysloviť, pretože sa neprezentovalo ani dosť poslancov na otvorenie tejto schôdze.
VIDEO Rokovanie parlamentu:
- opozícia sa pokúšala druhýkrát vysloviť vláde nedôveru,
- schôdzu sa v utorok 28. januára nepodarilo otvoriť, keďže sa neprezentoval dostatočný počet poslancov, pričom chýbali aj viacerí opoziční,
- návrh tentokrát podalo len trio PS, SaS a KDH, pričom hnutie Slovensko sa na ňom priamo nepodieľalo, hoci už vopred zbieralo podpisy na otvorenie schôdze,
- Tibor Gašpar po dvoch neúspešných pokusoch schôdzu otvoriť presunul jej začiatok na stredu 29. januára o 10:00.
ONLINE
15:04 Vládny klub Smeru po niekoľkých hodinách vydal stanovisko k neúspešne otváranej odvolacej schôdzi. "Opakovaný návrh na vyslovenie nedôvery vláde SR nepriniesol žiadne nové skutočnosti, čím predkladatelia len potvrdili politikárčenie s tak závažnou témou, ako je vyslovovanie nedôvery vláde Slovenskej republiky. Z uvedených dôvodov sa poslanecký klub strany Smer-SSD schôdze nezúčastnil," zdôvodnil svoju neúčasť Smer.
10:51 Šimečka teraz nemá záujem pomáhať vláde, ktorá stratila väčšinu. Ten sa chce s Ficom rozprávať už len o termíne predčasných volieb a až po tejto debeate by pripustil diskusiu o tom, ako by opozícia mohla hlasmi pomôcť v aktuálnej situácii na Slovensku. "Nevylučujem, že ďalší takýto návrh môže prísť. To, že vláda odmieta verejne otvoriť schôdzu a diskutovať o svojej vlastnej dôvere, to sme tu nemali ani za Vladimíra Mečiara," dodal šéf PS Šimečka.
10:49 "Vládna koalícia a Robert Fico sa zjavne obávajú diskusie o vlastných zlyhaniach. Zmarili minulú schôdzu, zneužili pritom tajnú službu a teraz neprišli do práce. Vieme, o čom by sa hovorilo. O následkoch ich vládnutia, o drahote, o zvýšenej DPH, transakčnej dani, kolapse zdravotníctva, o tom, ako nevieme čerpať eurofondy. Hovorilo by sa aj o tom, že strana Smer pripustila vystúpenie z Európskej únie. Fico si vymyslel príbeh o prevrate a teraz chce stavať nejaké "hrádze proti progresivizmu". Je to zúfalé, nevkusné a sledujeme rozpad štvrtej vlády Roberta Fica. Stále nemáme ako zistiť, či vôbec má väčšinu v Národnej rade," povedal po prerušení schôdze novinárom predseda PS Michal Šimečka.
10:35 Druhý pokus o otvorenie schôdze už nepodporili ani poslanci Štefan Kišš z PS a Jana Bittó Cigániková z klubu SaS.
10:30 Ani druhý pokus o otvorenie schôdze opozícii nevyšiel. Tentokrát sa dokonca prezentovalo len 64 poslancov, čo stále nebolo dosť na jej otvorenie a ešte menej, ako pri prvom pokuse. Tibor Gašpar teda mimoriadnu 29. schôdzu parlamentu formálne prerušil a jej začiatok presunul na stredu 29. januára so začiatkom o 10:00 hodine.
10:12 Svoju neúčasť na schôdzi krátko pred druhým pokusom o jej otvorenie verejne deklaroval aj "rebel z Hlasu" Ján Ferenčák, ktorý, narozdiel od Samuela Migaľa, ešte nebol z klubu a ani zo strany vylúčený.
10:03 V opozičných laviciach sa neprezentovali dvaja poslanci hnutia Slovensko: Anna Záborská a Marek Krajčí. Za KDH to zas bola Andrea Turčanová a za SaS Mária Kolíková. Prítomný nebol ani člen Demokratov Ľubomír Galko. Opozícia by však aj za ich prítomnosti schôdzu neotvorila, keďže by teoreticky mali len 71 hlasov.
10:01 Sála nie je uznášaniaschopná, prezentovalo sa len 66 poslancov. Druhý pokus prebehne o 30 minút neskôr.
10:00 Schôdza sa začína. Predsedajúci bude zisťovať uznášaniaschopnosť pléna.
9:51 Predsedajúcim schôdze bude pravdepodobne Tibor Gapšar.
9:45 V sále sa už objavujú prví predstavitelia opozície, medzi nimi aj poslanec SaS Juraj Krúpa.
9:26 Schôdza sa začne už o polhodinu, pričom o 10:00 hodine sa bude zisťovať uznášaniaschopnosť pléna.
Trio PS, SaS a KDH podalo návrh na ďalšiu schôdzu, hnutie Slovensko odignorovali
Návrh na ďalšiu odvolaciu schôdzu podalo tentokrát opozičné trio v podobe PS, SaS a KDH, pričom hnutie Slovensko už vopred zbieralo podpisy a predseda klubu matovičovcov sám deklaroval, že už niekoľko z nich získal od KDH.
Vládnemu kabinetu vyčítajú okrem iného následky konsolidácie verejných financií či zmenu zahraničnopolitického smerovania Slovenska smerom na východ. Návrh opozícia podala opätovne, a to potom, ako sa minulý týždeň o pôvodnom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde nehlasovalo a schôdza bola neverejná.
Koalícia schôdzu bojkotuje, Fico poslal opozícii štipľavý odkaz
Koaličný Hlas-SD už avizoval, že sa na mimoriadnej schôdzi nezúčastní. Na tlačovej konferencii to uviedol predseda strany Matúš Šutaj Eštok. Nezúčastnia sa na nej ani poslanci za koaličný Smer-SD, potvrdil to podpredseda parlamentu Tibor Gašpar.
Jeho slová potvrdil aj sám predseda vláddy Robert Fico, ktorý už skôr v statuse opozícii odkázal, že na "druhý pokus" by sa z hľadiska koaličnej účasti poslancov spoliehať nemali. "Ak si myslíte, že zajtra podáte ďalší návrh na odvolanie vlády a očakávate, že ja opäť požiadam vládu a vládnu koalíciu, aby vyhovela Vašim rozmarom, ste na veľkom omyle. Ďalšia schôdza o odvolávaní vlády bude možná len vtedy, ak si zabezpečíte väčšinu v parlamente," odkázal opozícii Fico.
"Som presvedčený o tom, že koalícia bude aj naďalej stabilná, že sa zastabilizuje celá tá situácia okolo niektorých poslancov. Boli sme plne súčinní aj v rámci predchádzajúcej schôdze, kde opozícia po tom, ako už nemala k dispozícii kamery, tak pre nich schôdza už nebola dôležitá," skonštatoval Šutaj Eštok.
"My za Smer-SD môžeme povedať, že poslanci sa na tejto schôdzi nezúčastnia, ale nerád by som dával stanoviská za celú koalíciu," vyhlásil podpredseda parlamentu Tibor Gašpar.