BRATISLAVA - Slovenské laboratória uviedli, že obávaný vírus HMPV je už aj na našom území. O tom, či je dôvod na paniku v kontexte hypoteticky hroziacej pandémie, prehovorili samotní experti z Úradu verejného zdravotníctva. Podľa ich záverov nejde o nič nové a vírus má príznaky podobné chrípke.
Na túto tému prehovorila samotná doktorka a hlavná hygienička z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, Tatiana Červeňová. "Ľudský metapneumovírus (Human metapneumovirus, HMPV) spôsobuje infekciu horných aj dolných dýchacích ciest a podobne ako ďalšie vírusy spôsobujúce respiračné ochorenia, sa šíri kvapôčkami pri kašľaní a kýchaní infikovaného človeka. Prenos je možný aj z povrchov a predmetov, na ktorých sa vírus nachádza," prehovorila v úvode o charakteristike vírusu Červeňová.
archívne video
Už ho evidovali aj u nás
Vedci prehovorili aj tom, či sa vírus nachádza už aj na našom území. Na túto otázku je síce kladná odpoveď, no vraj nejde o žiadnu novinku. Od začiatku aktuálnej chrípkovej sezóny 2024/2025 bolo do 1. kalendárneho týždňa 2025 v laboratóriách úradu vyšetrených spolu 540 vzoriek. Z celkového počtu doteraz vyšetrených vzoriek bolo 147 pozitívnych a ľudský metapneumovírus bol evidovaný len v jednej z nich.
Vírus detegovali aj v minulej sezóne, dokonca viackrát
"Len na základe príznakov nie je možné jednoznačne diagnostikovať infekciu spôsobenú HMPV. To dokáže určiť len laboratórne vyšetrenie. V laboratóriách úradov verejného zdravotníctva sme v chrípkovej sezóne 2024/2025 do 1. kalendárneho týždňa 2025 laboratórne potvrdili jednu vzorku pozitívnu na HMPV, a to v 40. kalendárnom týždni 2024," povedala Červeňová s tým, že v predchádzajúcej chrípkovej sezóne v laboratóriách potvrdili dokonca tri prípady.
Ako sa prejavuje?
Príznaky ochorenia sú podľa doktorky Červeňovej podobné, ako pri iných respiračných ochoreniach: kašeľ, nádcha, horúčka, dýchavičnosť. V závažných prípadoch môže prerásť do zápalu priedušiek alebo pľúc. "HMPV cirkuluje v populácii najmä v období chrípkovej sezóny, zároveň s vírusmi chrípky, respiračným syncyciálnym vírusom a ďalšími patogénmi," uzavrela hlavná hygienička Červeňová.
Na záver je však nutné dodať, že celkový výskyt metapneumovírusu v populácii môže byť vyšší, aj vzhľadom na to, že nie všetky infikované osoby sa podrobujú laboratórnemu vyšetreniu, a teda nie všetky prípady sú zachytené v uvedených štatistikách.