°C

Nedeľa, 24. január 2021. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

KORONAVÍRUS Pandemický prieskum premiéra nepoteší: Sulík však aj tu môže mať dôvod na radosť

Igor Matovič a Richard Sulík
Igor Matovič a Richard Sulík
Zdroj: Topky/Maarty, Vlado Anjel
01.12.2020 09:45

BRATISLAVA - Na stole je výsledok ďalšieho prieskumu, no tentokrát sa priamo nevenoval len politickým stranám a ich preferenciám, no skôr tomu, ako vláda zvláda pandémiu Covid-19. Rovnako dostala priestor aj pasáž o dôveryhodnosti politikov. Čísla rozhodne nepotešia premiéra Igora Matoviča, no môžu tešiť ministra hospodárstva Richarda Sulíka z SaS.


Očakávania vládnutia Matoviča

S prieskumom prišla agentúra AKO pre týždenník Trend a venovala sa pandémii Covid-19 v kombinácii so spokojnosťou s politikmi. Výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov. Zber dát prebiehal telefonicky v období 23.11. – 27.11. 2020. Prvá otázka sa týkala čisto len vládnutia Igora Matoviča. Agentúra sa respondentov pýtala, ako Matovič zvláda riadenie vlády, no pre neho to určite nebude príjemné číslo. Až 38 percent respondentov si totiž nemyslí, že vláda splnila očakávania respondentov a 22,5 si dokonca myslí, že splnil očakávania len málo. Ide teda o prevažnú väčšinu negatívnych odpovedí.

KORONAVÍRUS Pandemický prieskum premiéra
Zdroj: Agentúra AKO

Spokojnosť s ministrom Krajčím

Druhá otázka sa týkala ministra zdravotníctva Mareka Krajčího o tom, ako zvláda vlastný rezort. Až 25,2 percent respondentov si myslí, že vôbec nenaplnil ich očakávania a 25,3, že ich splnil len málo. Takmer 30 percent respondentov je za to, že ich pomerne splnil, čo je oproti prvej otázke mierny nárast kladných odpovedí.

KORONAVÍRUS Pandemický prieskum premiéra
Zdroj: Agentúra AKO

Druhá vlna a jej podcenenie

Tretia otázka však vládou poriadne zatrasie. Tá sa totiž respondentov pýtala, či vláda zvládla prípravy na druhú vlnu ochorenia Covid-19 a odpovede sú prevažne záporné. Pre 31,3 percenta opýtaných ju úplne podcenila a podľa 28 percentu ju trochu podcenila. Kladné odpovede majú len niečo cez 30 percent.

KORONAVÍRUS Pandemický prieskum premiéra
Zdroj: Agentúra AKO

Dôveryhodnosť politikov k téme covidu

Štvrtá otázka už bola osobnejšia a pýtala sa na konkrétnych politikov. Respondentom boli predčítavané mená politikov, ktorí sa vyjadrujú k zdravotníctvu a k pandémii Covid-19. Mali sa vyjadriť k tomu, ktorých z predčítaných politikov považujú za dôveryhodných. V tejto ankete jednoznačne vyhral minister hospodárstva Richard Sulík so ziskom rovných 58 percent dôvery a 33,1 percenta nedôvery.

Druhý je minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý má o niečo slabší, no stále obstojný výsledok. Horšie je už na tom premiér Igor Matovič, ktorý síce skončil na treťom mieste, no nedôveruje mu až 55,8 percenta opýtaných. Nasleduje Jana Bittó Cigániková, Richard Raši či Tomáš Drucker.

KORONAVÍRUS Pandemický prieskum premiéra
Zdroj: Agentúra AKO

KORONAVÍRUS Pandemický prieskum premiéra
Zdroj: Agentúra AKO


Galéria

Igor Matovič a Richard

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články