°C

Pondelok, 18. január 2021. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

KORONAVÍRUS Richard Raši podal trestné oznámenie pre likvidovanie odpadu po celoplošnom testovaní

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Raši
Nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Raši
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková
04.12.2020 14:34

BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši (nezaradený) podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s nakladaním a uskladnením biologického odpadu po celoplošnom testovaní na COVID-19. Tvrdí, že ide o infekčný odpad a nakladalo sa s ním v rozpore s legislatívou. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii v parlamente.


Raši zopakoval, že vo vojenskom areáli v Mokradi sa nachádza asi 300 až 400 ton biologicky kontaminovaného odpadu z celoplošného testovania. Upozornil, že vyhláška ministerstva zdravotníctva hovorí o skladovaní odpadu vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v chladiacom priestore 14 dní a zmrazovaním najviac tri mesiace. Je podľa neho zrejmé, že rezort obrany porušuje legislatívu, keďže od celoplošného testovania prešiel viac ako mesiac a odpad sa v mraziacich priestoroch neuskladňuje. "Zákon o odpadoch okrem urýchleného zlikvidovania odpadu požaduje súhlas orgánov štátnej správy zaoberajúcich sa odpadovým hospodárstvom," vysvetlil Raši.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Za trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi vo väčšom rozsahu hrozí podľa Rašiho tri až osem rokov odňatia slobody. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) nemôže podľa neho zaprieť, že použité materiály sú biologicky kontaminovaným odpadom. Pýta sa tiež, či ministerstvo nájde niekoho, kto bude takýto odpad likvidovať a koľko to bude stáť.

Naď ešte počas týždňa reagoval, že odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia. Podotkol, že preto sa na nich vzťahuje zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška. Envirorezort už avizoval, že preverí postup ministerstva obrany a armády pri nakladaní s biologickým odpadom. MO SR deklarovalo, že pri skladovaní biologického odpadu z celoplošného testovania postupuje zodpovedne, bezpečne a v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu. Odpad môže byť takto zhromažďovaný po dobu jedného roka, uviedlo MO SR.

Postup vlády voči pendlerom je prejavom arogancie moci

Postup vlády voči pendlerom je prejavom arogancie moci. Myslí si to nezaradený poslanec Richard Raši, ktorý kritizoval, že aj pendleri sa budú musieť od pondelka (7. 12.) preukázať na hraniciach negatívnym antigénovým alebo PCR testom na ochorenie COVID-19. Pendleri sa podľa neho dostali do časovej tiesne, keďže vyhláška vyšla len vo štvrtok (3. 12.). Vláda by podľa Rašiho mala opatrenie zrušiť alebo prijať prechodné obdobie. Upozorňuje, že pendleri nemajú presné informácie, kde sa môžu dať otestovať.

"Od pondelka sa začne na hraniciach chaos, pendleri nevedia, kde sa majú testovať, nevedia, kde sa teraz nachádzajú mobilné odberové miesta, nevedia, prečo majú testovať aj deti od siedmich rokov," vyhlásil Raši na piatkovej tlačovej konferencii. Pendleri podľa neho nevedia, prečo sa im ide uprieť právo docestovať za zdravotnou starostlivosťou alebo za prácou. Poslanec Peter Kmec (nezaradený) upozornil, že minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) sa mohol dohodnúť s rakúskymi a maďarskými kolegami, aby sa umožnilo antigénové testovanie aj v týchto krajinách. Kmec si myslí, že vláda chce len minúť nakúpené antigénové testy vzhľadom na to, že opätovné celoplošné testovanie sa neplánuje.

Testom sa musia od pondelka preukázať osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, teda slovenskí aj zahraniční pendleri, občania SR žijúci v pohraničí susedných štátov, žiaci a študenti, osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desiatich kilometrov od hraníc, umelci a ďalší pracovníci v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a testov. Výsledok antigénového testu musí byť vydaný na mobilnom odberovom mieste alebo na odberovom mieste zariadenia sociálnych služieb (pre ich pracovníkov), pričom odberové miesta musia byť na území Slovenska.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články