Našou métou je zdravá planéta | PLAMÉTA.sk | Topky.sk
Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

PLAMÉTA

Francúzsky prípad storočia pozná verdikt: Súd nariadil vláde napraviť prekročenie emisií skleníkových plynov

Ilustračné foto

Ilustračné foto

14.10.2021 20:30

PARÍŽ - Francúzsky súd vo štvrtok nariadil vláde, aby napravila neplnenie vlastných cieľov – znižovanie emisií skleníkových plynov. Podľa súdu je potrebné "napraviť" prekročenie povolených emisií. Informovala o tom agentúra AFP. viac »

Globálne investície do zelenej energie sú stále nedostatočné: Emisie sa k nule nepribližujú

Ilustračné foto
Foto

14.10.2021 08:42

PARÍŽ - Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) varovala, že pokroky smerom k čistej energii sú stále veľmi pomalé na to, aby globálne emisie trvalo klesali smerom k nule. Investície do obnoviteľných zdrojov energie sa musia do konca tohto desaťročia strojnásobiť, ak chce svet efektívne bojovať s klimatickou zmenou a udržať volatilné energetické trhy pod kontrolou. viac »


Vedúci predstavitelia 13 spoločností chcú podporovať udržateľnosť na Slovensku

Vedúci predstavitelia 13 spoločností

14.10.2021 08:18

BRATISLAVA – Vedúci predstavitelia 13 spoločností sa v spoločnom memorande zaviazali k podpore udržateľnej ekonomiky. Spoločnosti pochádzajúce prevažne z Nemecka podporujú opatrenia, ktorých cieľom je znižovanie produkcie CO2, ochrana prírodných zdrojov a v čo najväčšej miere umožnenie rozvoja cirkulárnej ekonomiky. Signatári vyzývajú vládu SR, aby... viac »


WHO to povedalo jasne: Obmedzením globálneho otepľovania sa môžu zachrániť milióny životov

WHO to povedalo jasne:

12.10.2021 21:00

ŽENEVA - Milióny životov by mohli byť zachránené obmedzením globálneho otepľovania, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a zároveň vyzvala účastníkov nadchádzajúceho klimatického summitu COP26 na podniknutie vážnych krokov v klimatickej otázke pre zlepšenie zdravia populácie na celom svete. Informuje o tom agentúra DPA. viac »


Na svete je nová klimatická štúdia: Hladina morí bude stúpať, aj keď zastavíme globálne otepľovanie!

Na svete je nová

12.10.2021 18:00

PARÍŽ - Aj keď sa ľudstvu podarí zastaviť globálne otepľovanie na úrovni jeden a pol stupňa Celzia, hladina oceánov a morí bude stúpať ešte niekoľko storočí. Vyplýva to z novej štúdie, na ktorej sa podieľali odborníci z Princetonskej univerzity a Postupimského inštitútu pre výskum klimatických vplyvov. Informovala o tom v utorok agentúra AFP. viac »


K iniciatíve EÚ a USA o znižovaní emisií metánu sa pripojilo 24 ďalších krajín

Najväčšie riziká, ktoré ohrozujú

12.10.2021 09:00

BRUSEL - Ďalších 24 krajín sveta oznámilo, že sa zapojí k záväzku znížiť emisie metánu s cieľom obmedziť globálne otepľovanie, čím podporia spoločnú iniciatívu Európskej únie a Spojených štátov oznámenú v septembri tohto roka. viac »


Nemecké firmy vyzývajú budúcu vládu, aby zintenzívnila boj za ochranu klímy

Nemecké firmy vyzývajú budúcu

12.10.2021 08:00

BERLÍN - Takmer 70 veľkých nemeckých firiem vyzvalo budúcu spolkovú vládu v Berlíne, aby sa viac zasadzovala o ochranu klímy a naplnila tak ciele parížskej klimatickej dohody. Požadujú napríklad budovanie veterných a solárnych parkov, ako aj skoršie ukončenie využívania uhoľnej energie. Informovala o tom v pondelok agentúra AP a nemecké médiá. viac »


Klimatická kríza: ako sú mladí pripravovaní na problém, ktorý nespôsobili?

Klimatická kríza: ako sú

14.09.2021 09:39

Pri otváraní školských brán upozornila prezidentka Zuzana Čaputová žiakov na problém zmeny klímy. Vyzvala ich k spolupráci na záchrane našej planéty. Do mladých ľudí sa často vkladá veľká nádej na riešenie aktuálnych environmentálnych a klimatických problémov. Ako im v tom pomáha školstvo?  viac »


Slováci nahlas povedali, čo si myslia o klimatickej kríze: chceme zmenu, ale nie nás

Slováci nahlas povedali, čo

14.09.2021 09:31

BRATISLAVA - Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra 77% Slovákov považuje klimatickú zmenu za veľmi vážny problém. Podporu zavádzania ambicióznych cieľov na národnej alebo európskej úrovni vyjadruje dokonca ešte väčšia časť a 88% Slovákov súhlasí s tým, že do roku 2050 má byť Európska únia uhlíkovo neutrálna. U konkrétnych opatrení ale podpora výrazne... viac »


Komu vadí riešenie klimatickej zmeny? Dezinformácie zamlžujú faktické informácie!

Komu vadí riešenie klimatickej

14.09.2021 09:22

BRATISLAVA - Aj vy ste sa už pravdepodobne pri diskusiách o zmene klímy stretli s argumentmi, ktoré túto tému a jej riešenia zľahčujú. Niektoré z týchto argumentov síce môžu znieť logicky, sú však nepresné, zavádzajúce a tým aj nebezpečné.   viac »


Elektromobilita nás závislosti na rope nezbaví

Elektromobilita nás závislosti na

14.09.2021 09:00

Návrh Európskej komisie ukončiť výrobu áut so spaľovacími motormi do roku 2035 vyvolal veľký rozruch. Automobilky tvrdia, že technologicky to je reálne a mnohé z nich deklarujú ešte skorší termín. Iné segmenty spracovania ropy však stále rastú a ich výrobky len tak nezmiznú. Sú všade okolo nás. viac »


Nevídaný úspech mladých Slovákov na medzinárodnej súťaži: Domov doniesli viaceré cenné kovy!

Na fotografii je 12-ročná

07.09.2021 22:30

BRATISLAVA - Mladým Slovákom sa opäť podaril nevídaný úspech. A to v medzinárodnej súťaži, v ktorej si zmerali sily so státisícami mladých ľudí zo 43 rôznych krajín. Zo súťaže si odniesli celkovo päť cenných kovov. Slovensko môže byť hrdé nielen na svojich športovcov, umelcov či vedcov, ale aj na týchto mladých ľudí, ktorí neváhajú vo svojom voľnom... viac »


Tohtoročné letné mesiace boli v Európe najteplejšími v histórii

Tohtoročné letné mesiace boli

07.09.2021 21:31

LONDÝN - Tohtoročné letné mesiace boli v Európe najteplejšími v doterajšej histórii meraní. Vyplýva to z utorňajšej správy Služby Európskej únie pre klimatickú zmenu Copernicus (C3S), z ktorej citovali agentúry DPA a Reuters. viac »


Vedci sú zhrození: V Grónsku sa pred pár dňami stalo niečo, čo ešte nikdy v histórii

Vedci sú zhrození: V
FotoVideo

24.08.2021 21:58

GRÓNSKO - V polovici augusta došlo v Grónsku k prírodnému úkazu, ktorý tam nebol zaznamenaný ešte nikdy v histórii. V oblasti, ktorá má patriť k najchladnejším lokalitám našej planéty, totiž nesnežilo, ale pršalo. Podľa odborníkov je to veľmi znepokojujúce, pretože mohutná ľadová vrstva sa roztápa oveľa rýchlejším tempom, ako uvádzajú všetky doterajšie prognózy. viac »


Golfský prúd vykazuje známky kolapsu: Hrozí jeho zrútenie, toto by nasledovalo

Golfský prúd vykazuje známky
952

12.08.2021 12:17

LONDÝN - Systému morských prúdov v Atlantickom oceáne hrozí kolaps. Patrí medzi ne i Golfský prúd, ktorý ovplyvňuje klímu na celej planéte a prináša teplú vodu k Európe. Vyplýva to zo štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Nature, o ktorej informoval denník The Guardian. viac »


Vedkyňa odhalila, čo malo vplyv na tohtoročnú chladnú jar: Jej predpoveď sa vám nebude páčiť!

Arktída

11.08.2021 22:40

PRAHA - Pondelková správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC), ktorý pôsobí pri OSN, podľa polárnej vedkyne Marie Šabackej priniesla hlavne spresnenie niektorých dát ohľadom klimatického vývoja a otepľovania planéty. Šabacká uviedla, že zo záveru vyplýva, že pri tzv. strednom scenári budú naďalej ustupovať ľadovce v polárnych krajoch a nižších... viac »


Desivá správa o zmene klímy: Hrozba katastrofy! Toto čaká ľudstvo o 10 rokov

Desivá správa o zmene
Video

09.08.2021 10:59

PARÍŽ - Priemerná celosvetová teplota sa do roku 2030 môže zvýšiť o 1,5 stupňa Celzia. Vyplýva to z najnovšej správy Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC), ktorá v pondelok zverejnila hodnotenie vplyvov globálneho otepľovania. Úloha človeka pri otepľovaní je podľa IPCC "drvivá a jednoznačná", informovala agentúra AFP. viac »


Nemecká strana Zelených chce zriadiť ministerstvo na ochranu klímy s právom veta

Nemecká strana Zelených chce

05.08.2021 09:00

BERLÍN - Nemecká strana Zelených chce v prípade, že sa po septembrových parlamentných voľbách dostane do vlády, zriadiť nové ministerstvo na ochranu klímy, ktoré by disponovalo právom veta a neumožnilo by prijať zákony odporujúce záväzkom vyplývajúcim z parížskej klimatickej dohody. Informovala o tom agentúra DPA. viac »


Najnovšia štúdia odhalila desivú realitu: Životné funkcie planéty sú ohrozené!

Najnovšia štúdia odhalila desivú
1436

31.07.2021 11:51

LONDÝN - Autori novej štúdie, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise BioScience, varujú, že v mnohých ohľadoch sa svet blíži ku kritickému bodu klimatických zmien alebo už tento bod prekročil. Vedci sa zamerali na 31 kľúčových indikátorov, ktoré nazvali životnými funkciami planéty, a u zhruba polovice z nich vrátane koncentrácie skleníkových plynov... viac »


Najčítanejšie články