Našou métou je zdravá planéta | PLAMÉTA.sk | Topky.sk
Štvrtok, 27. január 2022. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Projekt Plaméta vzniká v spolupráci SUSTO - Sustainability Tools, s.r.o. a Zoznam, s.r.o.

PLAMÉTA

Počasie sa doslova zbláznilo: VIDEO Najprv sneh a tornádo v Grécku, teraz zasypalo aj Turecko! To nie je všetko

FotoVideo
včera o 15:30

ATÉNY/ANKARA - Tak toto sa tak často nevidí a dá sa povedať, že počasie sa doslova zbláznilo. V obľúbených turistických destináciách totiž v posledných dňoch zažívajú extrémne počasie - nasnežilo tam. V Grécku sa okrem toho vyskytlo aj tornádo a sneženie sprevádzajú aj silné búrky. viac »

VEĽKÉ zistenia Najvyššieho kontrolného úradu: Je Slovensko pripravené na riešenie sucha?

VEĽKÉ zistenia Najvyššieho kontrolného
Foto

17.01.2022 09:00

BRATISLAVA - Nie je žiadnou novinkou, že dopady sucha ohrozujú Slovensko či už nedostatkom vody alebo neúrodou. Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) preveroval koncom minulého roka pripravenosť Slovenskej republiky na riešenie tejto problematiky. Odkryl nedostatky nielen v strategických dokumentoch, ale aj v riadení a manažmente sucha. Čo sa odporúča na zlepšenie tohto stavu?  viac »


ROZHOVOR Jazdiť autom so spaľovacím motorom je ako kúriť LED žiarovkou: Prevádzkovo to nedáva zmysel

ROZHOVOR Jazdiť autom so
Foto

23.12.2021 10:00

PRAHA - Nástup elektromobility budí v poslednej dobe veľké vášne. V čom sú jej prednosti, prečo veľmi skoro vytlačí spaľovacie motory aj bez zásahov Európskej únie a prečo vodík nie je v osobnej mobilite správna cesta, o tom všetkom sme sa rozprávali s riaditeľom Českej asociácie pre elektromobilitu, Lukášom Hatašom.  viac »


Vianoce priateľské k životnému prostrediu? Darujte si spoločný čas a nové zážitky!

Vianoce priateľské k životnému
Foto

19.12.2021 20:30

BRATISLAVA -  Vianoce sú za dverami, čo spoznáme okrem kalendára, vianočných kolied a svetiel na námestiach aj podľa toho, že sa plnia nákupné strediská aj e-shopy. Sviatky pokoja a lásky sú v modernej dobe takmer neoddeliteľné od veľkej spotreby. O (ne)udržateľných Vianociach sme sa rozprávali s Jankou Rehákovou a Simonou Hlaváčovou, ktoré v Trnave... viac »


PET fľaše končia často v spaľovniach, miesto recyklácie! PREČO?

PET fľaše končia často
Foto

15.12.2021 12:00

BRATISLAVA - Verejnosť a médiá už nejaké obdobie upozorňujú, že všetky PET fľaše z takzvaného žltého kontajnera nekončia v recyklačnom centre, ale v cementárenskej peci. Systém recyklácie totiž nie je nastavený tak, aby zberová spoločnosť práve túto metódu preferovala. Naopak, viac sa jej oplatí, aby takýto materiál predala napríklad cementárom do ... viac »


Expertka na obehové hospodárstvo radí: Pri zaobchádzaní so zdrojmi by sme sa mali učiť od starých rodičov

Expertka na obehové hospodárstvo
Foto

07.12.2021 09:59

BRATISLAVA - Vyťažiť, vyrobiť, predať, využiť a vyhodiť. Týmito slovami môžeme jednoducho opísať cestu zdrojov naprieč naším hospodárstvom. Rozsah týchto krokov sa za posledné desaťročia zintenzívňuje. Od 70-tych rokov minulého storočia sa naša spotreba zdrojov viac než strojnásobila, každý rok vyťažíme takmer 90 miliárd ton biomasy, fosílnych palív... viac »


Lakujú nás firmy nazeleno?

Lakujú nás firmy nazeleno?

03.12.2021 14:00

Európska komia prednedávnom publikovala výsledky vyšetrovania, ktorého cieľom bolo odhaliť porušovanie predpisov EÚ na ochranu spotrebiteľa. Vyšetrovanie sa sústredilo na skúmanie takzvaného greenwashingu alebo "lakovania nazeleno", praktiky, pri ktorej spoločnosti tvrdia, že robia pre životné prostredie viac než v skutočnosti. Zistilo sa, že až v ... viac »


Čínske emisie skleníkových plynov sú aj naše

Čínske emisie skleníkových plynov
Foto

29.11.2021 12:00

BRATISLAVA - Čína je najväčším producentom CO2 na svete. Pripisovať zodpovednosť za zmenu klímy iba jej nie je správne. Znečisťovateľské prvenstvo je jej udelené v kategórii tzv. teritoriálnych emisií. Tieto sledujú koľko emisií sa vyprodukovalo na území státov.  viac »


Klimatická konferencia COP26: Sklamanie alebo nádej?

Klimatická konferencia COP26: Sklamanie
Foto

18.11.2021 15:00

GLASGOW - Postupný odklon od spaľovania uhlia, zabránenie odlesňovaniu či znižovanie emisií metánu, skleníkového plynu, ktorý podľa rôznych prepočtov môže skoro až za polovicu súčasného oteplenia. To sú niektoré konkrétne výsledky pred niekoľkými dňami skončenej klimatickej konferencie v škótskom Glasgow. Kľúčová otázka je, či je to dostatočné na naplnenie... viac »


Klimatická konferencia v Glasgowe: Správa z polčasu

Klimatická konferencia v Glasgowe:
Foto

07.11.2021 22:00

Najväčšie škótske mesto Glasgow privítalo minulý týždeň vyše 20 000 návštevníkov z celého sveta, a to pri príležitosti konania doposiaľ najväčšej klimatickej konferencie v histórii. Na tzv. COP26, teda v poradí už 26. konferencii zmluvných strán Rámcovej dohody OSN o zmene klímy, sa zišli hlavy štátov, zástupcovia medzinárodných organizácií a biznisu... viac »


ROZHOVOR Sme na kopci a nezaujíma nás, že údolím sa už valí povodeň

ROZHOVOR Sme na kopci
Foto

29.10.2021 18:00

BRATISLAVA - V nedeľu začína v škótskom Glasgowe dlho očakávaná klimatická konferencia OSN COP26, od ktorej sa očakáva sprísnenie národných záväzkov voči klimatickej zmene. S vedúcim Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Richardom Filčákom rozoberáme, prečo je táto konferencia taká dôležitá. viac »


Anketa: Kľúčová klimatická konferencia sa blíži! Čo na to slovenskí lídri? Jasné posolstvo

Anketa: Kľúčová klimatická konferencia

28.10.2021 00:01

BRATISLAVA - V Paríži v roku 2015 viac ako 190 krajín prijalo Parížsku klimatickú dohodu a dohodlo sa na spoločnom cieli - udržať nárast globálnej priemernej teploty výrazne pod hranicou dvoch stupňov Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie, ideálne, aby nárast neprekročil hranicu 1,5 stupňa Celzia. Všetky krajiny mali zároveň predložiť... viac »


Plány znižovania emisií nepostačujú na dosiahnutie cieľov z Paríža: Strašidelné prognózy!

Plány znižovania emisií nepostačujú

27.10.2021 17:00

NEW YORK - Súčasné úsilie medzinárodného spoločenstva o zníženie emisií skleníkových plynov zďaleka nepostačuje na splnenie cieľov z Parížskej dohody, ukazujú údaje, ktoré zverejnila OSN pred klimatickou konferenciou COP26 v Glasgowe. viac »


Prezidentská kancelária získala prestížne ocenenie: Ochrana klímy, toto sú ich ambície

Prezidentská kancelária získala prestížne

26.10.2021 19:00

BRATISLAVA - Kancelária prezidenta SR získala ocenenie SDGs za príspevok k ochrane klímy. V utorok jej ho udelila Nadácia Pontis za projekt Zelenej kancelárie v kategórii verejný sektor. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec. viac »


V rámci programu Globe žiaci na Slovensku už druhý rok skúmajú prírodu: Úžasné výsledky po pandémii!

V rámci programu Globe

24.10.2021 11:00

BRATISLAVA - Medzinárodný vzdelávací program Globe, v ktorom žiaci skúmajú prírodu a zlepšujú životné prostredie v okolí svojej školy, pokračuje na Slovensku aj v aktuálnom školskom roku. Vo svete je do programu zapojených 126 krajín vrátane všetkých krajín EÚ. Získané údaje z pravidelných meraní v prírode žiaci zadávajú priamo do databázy NASA.  viac »


Klimatickí aktivisti sa obávajú okresávania výskumu v oblasti zmeny klímy: Budajovi poslali jasný odkaz!

Ján Budaj

23.10.2021 09:00

BRATISLAVA - Bez vedeckých poznatkov a dát sa nedokážeme na zmenu klímy správne pripraviť. V spoločnom stanovisku to uviedli platforma Klimatická koalícia a organizácia Greenpeace Slovensko, ktoré vyjadrili obavy z informácií o možnom okresávaní výskumu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v oblasti klímy. viac »


Energetik: Zelená energia nie je príčinou súčasnej krízy, ale jej riešením. TAKTO dlho budú vysoké ceny!

Energetik: Zelená energia nie
FotoVideo

22.10.2021 07:00

BRATISLAVA - V aktuálnej diskusii o výške cien energií v Európe sa nedá úplne jednoducho zorientovať. Niekto ukazuje na nenásytnosť Ruska a jeho uťahovanie kohútikov, iní zase na zničujúce dopady klimatickej politiky EÚ. O pozadí súčasnej krízy sa rozprávame s programovým riaditeľom českého Zväzu modernej energetiky Martinom Sedlákom. Aké sú teda príčiny... viac »


Envirorezort spolu vyhlásil víťazov kampane Európskeho týždňa mobility: Kto nimi sú? TAKÝTO darček dostali

Ilustračné foto

19.10.2021 21:00

BRATISLAVA - Envirorezort spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) odovzdali v utorok Ceny Európskeho týždňa mobility (ETM) 2021 v troch kategóriách. Víťazmi sa stali obec Ivanka pri Dunaji, mesto Trnava a iniciatíva Ružomberkom bajkom. Výhercovia dostali elektrobicykel.   viac »


Bratislavský magistrát spúšťa nový projekt: V spaľovniach môže skončiť až o polovicu menej odpadu!

Bratislavský magistrát spúšťa nový
Foto

19.10.2021 14:00

Na Slovensku končí každý rok v koši viac než 860-tisíc ton potravín. Týždenne ich vyhadzuje až 39% slovákov. Podľa odhadov vyhadzujeme ročne potraviny v hodnote až 150 EUR. Okrem finančnej záťaže predstavuje plytvanie aj environmentálny problém. Jedným z riešení je od tohto roka povinný zber bioodpadu z našich kuchýň. Hlavné mesto spustilo začiatkom... viac »


Slovák poukázal na rozdiely medzi nami a Dánskom: Málo áut, veľa bicyklov a dôkladné separovanie odpadu!

Slovák poukázal na rozdiely
FotoVideo

17.10.2021 10:00

BRATISLAVA - Slovensko by sa od Dánska mohlo inšpirovať robením politických rozhodnutí. Pre TASR to povedal Milan Chrenko, Slovák žijúci v dánskej Kodani. Za zaujímavé považuje aj to, že Dáni sa vedia dohodnúť na spoločnej vízii rozvoja spoločnosti, ktorá sa počas rokov zásadne nemení. viac »


Nemecko chce s uhoľnou energiou skončiť o osem rokov skôr, než plánovalo

Protest Greenpeace nad elektrárňou

16.10.2021 12:00

BERLÍN - Nemecko sa bude usilovať skončiť s využívaním uhoľnej energie namiesto plánovaného termínu v roku 2038 už v roku 2030. Vyplýva to z počiatočnej dohody medzi troma politickými stranami, ktoré pravdepodobne budú tvoriť novú vládnu koalíciu. Informuje o tom agentúra AFP. viac »


Francúzsky prípad storočia pozná verdikt: Súd nariadil vláde napraviť prekročenie emisií skleníkových plynov

Francúzsky prípad storočia pozná

14.10.2021 20:30

PARÍŽ - Francúzsky súd vo štvrtok nariadil vláde, aby napravila neplnenie vlastných cieľov – znižovanie emisií skleníkových plynov. Podľa súdu je potrebné "napraviť" prekročenie povolených emisií. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Globálne investície do zelenej energie sú stále nedostatočné: Emisie sa k nule nepribližujú

Ilustračné foto
Foto

14.10.2021 08:42

PARÍŽ - Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) varovala, že pokroky smerom k čistej energii sú stále veľmi pomalé na to, aby globálne emisie trvalo klesali smerom k nule. Investície do obnoviteľných zdrojov energie sa musia do konca tohto desaťročia strojnásobiť, ak chce svet efektívne bojovať s klimatickou zmenou a udržať volatilné energetické trhy pod kontrolou. viac »


Vedúci predstavitelia 13 spoločností chcú podporovať udržateľnosť na Slovensku

Vedúci predstavitelia 13 spoločností

14.10.2021 08:18

BRATISLAVA – Vedúci predstavitelia 13 spoločností sa v spoločnom memorande zaviazali k podpore udržateľnej ekonomiky. Spoločnosti pochádzajúce prevažne z Nemecka podporujú opatrenia, ktorých cieľom je znižovanie produkcie CO2, ochrana prírodných zdrojov a v čo najväčšej miere umožnenie rozvoja cirkulárnej ekonomiky. Signatári vyzývajú vládu SR, aby... viac »


WHO to povedalo jasne: Obmedzením globálneho otepľovania sa môžu zachrániť milióny životov

WHO to povedalo jasne:

12.10.2021 21:00

ŽENEVA - Milióny životov by mohli byť zachránené obmedzením globálneho otepľovania, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a zároveň vyzvala účastníkov nadchádzajúceho klimatického summitu COP26 na podniknutie vážnych krokov v klimatickej otázke pre zlepšenie zdravia populácie na celom svete. Informuje o tom agentúra DPA. viac »


Na svete je nová klimatická štúdia: Hladina morí bude stúpať, aj keď zastavíme globálne otepľovanie!

Na svete je nová

12.10.2021 18:00

PARÍŽ - Aj keď sa ľudstvu podarí zastaviť globálne otepľovanie na úrovni jeden a pol stupňa Celzia, hladina oceánov a morí bude stúpať ešte niekoľko storočí. Vyplýva to z novej štúdie, na ktorej sa podieľali odborníci z Princetonskej univerzity a Postupimského inštitútu pre výskum klimatických vplyvov. Informovala o tom v utorok agentúra AFP. viac »


Najčítanejšie články