Našou métou je zdravá planéta | PLAMÉTA.sk | Topky.sk
Piatok, 27. január 2023. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Projekt Plaméta vzniká v spolupráci SUSTO - Sustainability Tools, s.r.o. a Zoznam, s.r.o.

PLAMÉTA

Známy hotelový komplex pod paľbou kritiky: Žalujú ho ekológovia, tohto sa má dopúšťať

Ilustračné foto

Ilustračné foto

Video
20.02.2022 17:30

HONOLULU - Skupina ekologických organizácií podala žalobu na luxusný hotelový komplex na havajskom ostrove Maui, ktorého silné osvetlenie podľa nich predstavuje nebezpečenstvo pre ohrozené morské vtáky. Aktivisti žiadajú, aby sa letovisko viac snažilo operence chrániť, informovala agentúra AP. viac »

Čína sa chváli ekologickou olympiádou, realita je iná: Problémom sú uhoľné elektrárne aj lyžiarske súťaže

Čína bojuje so smogom

17.02.2022 13:00

PEKING - Organizátori zimných olympijských hier v Pekingu opakovane sľúbili, že usporiadajú najekologickejšie hry v histórii, s neutrálnou uhlíkovou stopou. Avšak mimo uzavretú olympijskú bublinu veci rozhodne nie sú také zelené. viac »


Na Slovensku sa budú ženiť všetci čerti: Oteplenie, víchrica a búrky v jeden deň! To najhoršie ešte len príde

Na Slovensku sa budú
FotoVideo

15.02.2022 18:00

BRATISLAVA – Aj keď je len polovica februára, už zopárkrát to tu vyzeralo, ako by prišla jar. Veď koncom minulého týždňa prišlo na Slovensko veľké oteplenie a ortuť teplomerov ukazovala až +15 stupňov Celzia. A ďalšie veľké oteplenie ku nám príde už o pár dní. Nebude všetko tak ružové, ako si predstavujeme. Nad naše územie sa totiž blížia aj víchrice či búrky! viac »


Vedci sú znepokojení: Vo viacerých čističkách odpadových vôd objavili záhadné stopy vírusu

Vedci sú znepokojení: Vo

14.02.2022 19:05

NEW YORK - Vlani v januári tím výskumníkov pátral po stopách koronavírusu v odpadových vodách v New Yorku a narazil pri tom na podivný objav. Fragmenty vírusov vo vzorkách totiž vykazovali jedinečnú konšteláciu mutácií, ktoré neboli nikdy predtým hlásené u ľudských pacientov. Je to podľa nich signál nového, predtým nezisteného variantu. viac »


Heger dostal valentínske pozvanie na RANDE: Premiér povedal ÁNO, dolaďuje sa už iba dátum! ROMANTIKU ale nečakajte

Heger dostal valentínske pozvanie
FotoVideo

14.02.2022 18:30

BRATISLAVA – Premiér Eduard Heger vo sviatok všetkých zamilovaných dostal špeciálnu Valentínku. Obsahuje pozvanie na rande, na tom si však druhá strana nechce dopriať chvíle romantiky. Práve naopak, venované má byť úplne inej téme. A predseda vlády na takýto list súhlasne prikývol. viac »


Predpoveď počasia na najbližší týždeň: Čakali by ste TOTO vo februári? Mnohí Slováci zajasajú

Predpoveď počasia na najbližší

13.02.2022 20:00

BRATISLAVA - Ešte máme len polovicu februára, no v mnohých kútoch Slovenska to skôr vyzerá už na jar. Podľa meteorológov by mal byť tento mesiac teplotne nadpriemerný, o čom budú svedčiť aj teploty v najbližších dňoch. Miestami budú atakovať 15 stupňov Celzia. viac »


Budaj verí, že 90 percent zálohovania sa dosiahne skôr ako v roku 2025

Budaj verí, že 90

09.02.2022 16:21

BRATISLAVA - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) verí, že cieľ vyzbierať 90 percent zálohovaných nápojových obalov sa podarí oveľa skôr ako v roku 2025. Uviedol to počas stredajšieho rokovania vlády. viac »


Počasie sa s nami opäť zahráva: Neprejazdné Donovaly a silný vietor! To najhoršie mieri na SEVER!

Zima v Novom Anglicku
FotoVideo

07.02.2022 08:59

BRATISLAVA - Víkend sa prehupol do ďalšieho pracovného týždňa. Jeho štart bude po prázdninách, a teda aj predĺženom víkende, pre mnohých problémový. Komplikovať ho však bude aj počasie. Slovenskom sa totiž opäť preženie mimoriadne silný vietor a dokonca aj snehové búrky. Tieto javy už v súčasnosti komplikujú najmä situáciu v doprave. To ale nie je všetko. viac »


Extrémne výkyvy počasia v Grécku pokračujú: Dovolenkový raj zasiahla prírodná katastrofa

Extrémne výkyvy počasia v

03.02.2022 20:35

ATÉNY - Vlna extrémneho počasia pokračovala v Grécku aj vo štvrtok. Pozornosť miestnych médií sa tentoraz zamerala na populárne dovolenkové súostrovie Santorini, ktoré zaznamenalo silné krupobitie. Informovala o tom agentúra DPA. viac »


Ďalší strašiak pandémie KORONAVÍRUSU! Vo svete sa nahromadili desaťtisíce ton zdravotníckeho odpadu

Ilustračné foto

01.02.2022 11:45

ŽENEVA - V dôsledku koronavírusovej pandémie sa na celom svete nahromadili desaťtisíce ton zdravotníckeho odpadu, pozostávajúceho prevažne z plastu, ktorý predstavuje hrozbu ako pre zdravie ľudí, tak aj pre životné prostredie. Uvádza to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej správe zverejnenej v utorok. viac »


Počasie sa doslova zbláznilo: VIDEO Najprv sneh a tornádo v Grécku, teraz zasypalo aj Turecko! To nie je všetko

Počasie sa doslova zbláznilo:
FotoVideo

25.01.2022 15:30

ATÉNY/ANKARA - Tak toto sa tak často nevidí a dá sa povedať, že počasie sa doslova zbláznilo. V obľúbených turistických destináciách totiž v posledných dňoch zažívajú extrémne počasie - nasnežilo tam. V Grécku sa okrem toho vyskytlo aj tornádo a sneženie sprevádzajú aj silné búrky. viac »


VEĽKÉ zistenia Najvyššieho kontrolného úradu: Je Slovensko pripravené na riešenie sucha?

VEĽKÉ zistenia Najvyššieho kontrolného
Foto

17.01.2022 09:00

BRATISLAVA - Nie je žiadnou novinkou, že dopady sucha ohrozujú Slovensko či už nedostatkom vody alebo neúrodou. Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) preveroval koncom minulého roka pripravenosť Slovenskej republiky na riešenie tejto problematiky. Odkryl nedostatky nielen v strategických dokumentoch, ale aj v riadení a manažmente sucha. Čo sa odporúča na zlepšenie tohto stavu?  viac »


VIDEO Neskutočné, čo sa podarilo Číňanom: Zapli umelé slnko, ktoré je päťkrát horúcejšie než to skutočné

VIDEO Neskutočné, čo sa
FotoVideo

13.01.2022 17:30

HEFEI - Čínska národná nukleárna spoločnosť predstavila nový fúzny reaktor, ktorý je schopný vyprodukovať rekordne vysoké teploty. Zariadenie replikuje fyziku skutočného Slnka a spája atómové jadrá. Vďaka tomuto procesu je schopné vytvoriť obrovské množstvo energie, ktorú je možné premeniť na elektrinu bez odpadu a hrozby environmentálnej katastrofy... viac »


ROZHOVOR Jazdiť autom so spaľovacím motorom je ako kúriť LED žiarovkou: Prevádzkovo to nedáva zmysel

ROZHOVOR Jazdiť autom so
Foto

23.12.2021 10:00

PRAHA - Nástup elektromobility budí v poslednej dobe veľké vášne. V čom sú jej prednosti, prečo veľmi skoro vytlačí spaľovacie motory aj bez zásahov Európskej únie a prečo vodík nie je v osobnej mobilite správna cesta, o tom všetkom sme sa rozprávali s riaditeľom Českej asociácie pre elektromobilitu, Lukášom Hatašom.  viac »


Vianoce priateľské k životnému prostrediu? Darujte si spoločný čas a nové zážitky!

Vianoce priateľské k životnému
Foto

19.12.2021 20:30

BRATISLAVA -  Vianoce sú za dverami, čo spoznáme okrem kalendára, vianočných kolied a svetiel na námestiach aj podľa toho, že sa plnia nákupné strediská aj e-shopy. Sviatky pokoja a lásky sú v modernej dobe takmer neoddeliteľné od veľkej spotreby. O (ne)udržateľných Vianociach sme sa rozprávali s Jankou Rehákovou a Simonou Hlaváčovou, ktoré v Trnave... viac »


PET fľaše končia často v spaľovniach, miesto recyklácie! PREČO?

PET fľaše končia často
Foto

15.12.2021 12:00

BRATISLAVA - Verejnosť a médiá už nejaké obdobie upozorňujú, že všetky PET fľaše z takzvaného žltého kontajnera nekončia v recyklačnom centre, ale v cementárenskej peci. Systém recyklácie totiž nie je nastavený tak, aby zberová spoločnosť práve túto metódu preferovala. Naopak, viac sa jej oplatí, aby takýto materiál predala napríklad cementárom do ... viac »


Expertka na obehové hospodárstvo radí: Pri zaobchádzaní so zdrojmi by sme sa mali učiť od starých rodičov

Expertka na obehové hospodárstvo
Foto

07.12.2021 09:59

BRATISLAVA - Vyťažiť, vyrobiť, predať, využiť a vyhodiť. Týmito slovami môžeme jednoducho opísať cestu zdrojov naprieč naším hospodárstvom. Rozsah týchto krokov sa za posledné desaťročia zintenzívňuje. Od 70-tych rokov minulého storočia sa naša spotreba zdrojov viac než strojnásobila, každý rok vyťažíme takmer 90 miliárd ton biomasy, fosílnych palív... viac »


Lakujú nás firmy nazeleno?

Lakujú nás firmy nazeleno?

03.12.2021 14:00

Európska komia prednedávnom publikovala výsledky vyšetrovania, ktorého cieľom bolo odhaliť porušovanie predpisov EÚ na ochranu spotrebiteľa. Vyšetrovanie sa sústredilo na skúmanie takzvaného greenwashingu alebo "lakovania nazeleno", praktiky, pri ktorej spoločnosti tvrdia, že robia pre životné prostredie viac než v skutočnosti. Zistilo sa, že až v ... viac »


Čínske emisie skleníkových plynov sú aj naše

Čínske emisie skleníkových plynov
Foto

29.11.2021 12:00

BRATISLAVA - Čína je najväčším producentom CO2 na svete. Pripisovať zodpovednosť za zmenu klímy iba jej nie je správne. Znečisťovateľské prvenstvo je jej udelené v kategórii tzv. teritoriálnych emisií. Tieto sledujú koľko emisií sa vyprodukovalo na území státov.  viac »


Klimatická konferencia COP26: Sklamanie alebo nádej?

Klimatická konferencia COP26: Sklamanie
Foto

18.11.2021 15:00

GLASGOW - Postupný odklon od spaľovania uhlia, zabránenie odlesňovaniu či znižovanie emisií metánu, skleníkového plynu, ktorý podľa rôznych prepočtov môže skoro až za polovicu súčasného oteplenia. To sú niektoré konkrétne výsledky pred niekoľkými dňami skončenej klimatickej konferencie v škótskom Glasgow. Kľúčová otázka je, či je to dostatočné na naplnenie... viac »


Klimatická konferencia v Glasgowe: Správa z polčasu

Klimatická konferencia v Glasgowe:
Foto

07.11.2021 22:00

Najväčšie škótske mesto Glasgow privítalo minulý týždeň vyše 20 000 návštevníkov z celého sveta, a to pri príležitosti konania doposiaľ najväčšej klimatickej konferencie v histórii. Na tzv. COP26, teda v poradí už 26. konferencii zmluvných strán Rámcovej dohody OSN o zmene klímy, sa zišli hlavy štátov, zástupcovia medzinárodných organizácií a biznisu... viac »


ROZHOVOR Sme na kopci a nezaujíma nás, že údolím sa už valí povodeň

ROZHOVOR Sme na kopci
Foto

29.10.2021 18:00

BRATISLAVA - V nedeľu začína v škótskom Glasgowe dlho očakávaná klimatická konferencia OSN COP26, od ktorej sa očakáva sprísnenie národných záväzkov voči klimatickej zmene. S vedúcim Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Richardom Filčákom rozoberáme, prečo je táto konferencia taká dôležitá. viac »


Anketa: Kľúčová klimatická konferencia sa blíži! Čo na to slovenskí lídri? Jasné posolstvo

Anketa: Kľúčová klimatická konferencia

28.10.2021 00:01

BRATISLAVA - V Paríži v roku 2015 viac ako 190 krajín prijalo Parížsku klimatickú dohodu a dohodlo sa na spoločnom cieli - udržať nárast globálnej priemernej teploty výrazne pod hranicou dvoch stupňov Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie, ideálne, aby nárast neprekročil hranicu 1,5 stupňa Celzia. Všetky krajiny mali zároveň predložiť... viac »


Plány znižovania emisií nepostačujú na dosiahnutie cieľov z Paríža: Strašidelné prognózy!

Plány znižovania emisií nepostačujú

27.10.2021 17:00

NEW YORK - Súčasné úsilie medzinárodného spoločenstva o zníženie emisií skleníkových plynov zďaleka nepostačuje na splnenie cieľov z Parížskej dohody, ukazujú údaje, ktoré zverejnila OSN pred klimatickou konferenciou COP26 v Glasgowe. viac »


Prezidentská kancelária získala prestížne ocenenie: Ochrana klímy, toto sú ich ambície

Prezidentská kancelária získala prestížne

26.10.2021 19:00

BRATISLAVA - Kancelária prezidenta SR získala ocenenie SDGs za príspevok k ochrane klímy. V utorok jej ho udelila Nadácia Pontis za projekt Zelenej kancelárie v kategórii verejný sektor. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec. viac »


V rámci programu Globe žiaci na Slovensku už druhý rok skúmajú prírodu: Úžasné výsledky po pandémii!

V rámci programu Globe

24.10.2021 11:00

BRATISLAVA - Medzinárodný vzdelávací program Globe, v ktorom žiaci skúmajú prírodu a zlepšujú životné prostredie v okolí svojej školy, pokračuje na Slovensku aj v aktuálnom školskom roku. Vo svete je do programu zapojených 126 krajín vrátane všetkých krajín EÚ. Získané údaje z pravidelných meraní v prírode žiaci zadávajú priamo do databázy NASA.  viac »


Najčítanejšie články