Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Štvrtok, 22. apríl 2021. Meniny má Slavomír, zajtra Vojtech.

Koronavírus na Slovensku

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Matovič zdraví z Budapešti, šéfke ŠÚKL sa vyhrážajú: Zabijeme tvoje decko aj manžela! Výzva Hegerovi

Tlačová beseda ministra financií
FotoVideo

10.04.2021 13:49

BRATISLAVA - Opäť to vrie! Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič v piatok zaútočil na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý pre nedostatok materiálov neodporučil očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo vyše tisíc nových prípadov! Zomreli desiatky ľudí

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo
FotoVideo

10.04.2021 12:41

BRATISLAVA - Prostredníctvom 11 753 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (9. 4.) na Slovensku 1080 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 76. Informuje o tom NCZI na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS Čekan o Matovičovom správaní: Útok na ŠÚKL a SAV pre Sputnik V je niečo nehorázne

KORONAVÍRUS Čekan o Matovičovom

09.04.2021 19:45

BRATISLAVA - Útok ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) na Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV) pre vakcínu Sputnik V je niečo nehorázne, myslí si biochemik Pavol Čekan. Matovičove piatkové vyjadrenia považuje za "absolútne nemiestne" aj matematik Richard Kollár. "Jeho útoky na slovenskú ... viac »


KORONAVÍRUS Heger diskutoval s Kurzom o vývoji pandémie i vakcinácii

KORONAVÍRUS Heger diskutoval s

09.04.2021 17:19

BRATISLAVA - Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) v piatok telefonoval s rakúskym predsedom vlády Sebastianom Kurzom. Ako priblížil na sociálnej sieti, témou bola súčasná situácia, vývoj pandémie a predovšetkým vakcinácia. viac »


Rusko reaguje na situáciu s vakcínou Sputnik: Ak ju nechce Slovensko, iné krajiny budú potešené

Rusko reaguje na situáciu
FotoVideo

09.04.2021 17:00

MOSKVA - Situácia okolo ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku nijako nenarušuje dôveryhodnosť tohto preparátu v Európskej únii, povedal dnes podľa agentúry TASS novinárom hovorca ruského prezidenta. "Ak Slovensko nechce vakcínu, ďalšie krajiny budú potešené... Bude viac pre iné," citovala Dmitrija Peskova agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Baťová a Cigániková reagujú na dianie okolo Sputnika: ŠÚKL chce laboratórnu kontrolu

Šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová
FotoVideo

09.04.2021 16:30

BRATISLAVA - Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová by uvítala, ak by v Maďarsku spravili laboratórnu kontrolu vakcíny Sputnik V. V prípade, že by mali realizovať posúdenie, považovala by to za prekvapujúce. Európske krajiny totiž postupujú podľa štandardizovaných procesov. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii v... viac »


Pacienti s najťažším priebehom KORONAVÍRUSU sú prevážaní do Banskej Bystrice

Pacienti s najťažším priebehom

09.04.2021 16:16

BANSKÁ BYSTRICA – Pacienti s najťažším priebehom ochorenia COVID-19 z celého Slovenska sú od marca prevážaní na špecializované pracovisko ECMO-ARO v Banskej Bystrici. Doposiaľ bolo na oddelení hospitalizovaných deväť pacientov so závažnou pľúcnou formou ochorenia, u ktorých už nepomáhalo pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Informovala o tom Jana... viac »


KORONAVÍRUS Dopravné podniky budú štrajkovať: Upozorniť chcú na to, že stále nedostali pomoc

Trolejbusy Bratislava

09.04.2021 15:41

BRATISLAVA - Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov v Bratislave, Košiciach a Prešove vyhlásili na pondelok (12. 4.) v čase od 08.00 do 09.00 h výstražný štrajk. Odborári to potvrdili s tým, že vozidlá MHD budú hodinu stáť na konečných zastávkach, nebudú blokovať dopravu a spoje do nemocníc a škôl budú jazdiť. Štrajkom chcú upozorniť, že štát... viac »


KORONAVÍRUS Prezidentka podpísala balík noviel v súvislosti s druhou vlnou pandémie

Zuzana Čaputová

09.04.2021 14:40

BRATISLAVA - Za nežiaduce účinky po očkovaní neregistrovanou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 prevezme zodpovednosť štát. Platiť to má, kým nebude očkovacia látka zaregistrovaná Európskou liekovou agentúrou (EMA). Predĺži sa tiež trvanie dočasnej odbornej stáže zahraničných zdravotníckych pracovníkov v slovenských nemocniciach z 90 dní po skončení... viac »


KORONAVÍRUS Na Matoviča sa to po tlačovke sype z každej strany: PRVÉ REAKCIE Nie sme banánová republika!

KORONAVÍRUS Na Matoviča sa
FotoVideo1310

09.04.2021 14:00

BRATISLAVA - Po tom, ako sa dnes expremiér Igor Matovič (OĽaNO) v postavení ministra financií prezentoval ohľadom cesty do Ruska na svojom brífingu, spustila sa vlna reakcii politických činiteľov. Kvôli Sputniku na ňom nenechali jednu nitku suchú a podržal ho prakticky len premiér Eduard Heger. Kritika sa mu však ušla z opozičných aj mimoparlamentných... viac »


Našou prioritou je dostať do škôl aj žiakov druhého stupňa ZŠ, uviedol minister Gröhling

Branislav Gröhling

09.04.2021 13:08

DUBNICA NAD VÁHOM – Prioritou rezortu školstva je, aby v nasledujúcich týždňoch zasadli do školských lavíc na prezenčnú výučbu žiaci prvého i druhého stupňa základných škôl (ZŠ) a študenti končiacich ročníkov stredných škôl. viac »


KORONAVÍRUS Chorobnosť na ARO stúpla: Pribudlo aj viac prípadov chrípky

KORONAVÍRUS Chorobnosť na ARO

09.04.2021 12:52

BRATISLAVA - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) počas 14. týždňa stúpla oproti týždňu predtým o 12,4 percenta. Lekári nahlásili 7087 prípadov. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, najnižšia chorobnosť bola v Banskobystrickom kraji. V piatok o tom informoval odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


KORONAVÍRUS Drsná reakcia Mikasa: Z úst Matoviča je to neadekvátne! Hlavný hygienik stojí za šéfkou ŠÚKL-u

KORONAVÍRUS Drsná reakcia Mikasa:
FotoVideo817

09.04.2021 12:30

BRATISLAVA - Na slová ministra financií Igora Matoviča zareagoval aj hlavný hygienik Ján Mikas. Hlavný hygenik stojí za vyjadreniami šéfky Štátneho ústavu pre kontrolu liečív. Podľa neho je Matovičovo vyjadrenie neadekvátne. viac »


KORONAVÍRUS ŽSK si berie príklad z Banskej Bystrice: Predstavil nový objednávací systém

KORONAVÍRUS ŽSK si berie

09.04.2021 12:27

ŽILINA - Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pripravil nový objednávací systém pre náhradníkov na vakcinovanie proti ochoreniu COVID-19. Pacienta do poradovníka na základe jeho diagnózy zaeviduje priamo lekár. Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej ide o objektívne a spravodlivé nastavenie systému, ktoré má zamedziť prístup "špekulantom". Uviedla to na... viac »


VIDEO Tlačovka Matoviča k Sputniku sa zmenila na ŠKANDÁL: Nechutné divadlo a úder novinárom!

VIDEO Tlačovka Matoviča k
FotoVideo315

09.04.2021 10:55

BRATISLAVA - Vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) mal dnes na tlačovej konferencii vysvetliť jeho včerajšiu mysterióznu cestu do Ruska. Sám potvrdil, že išlo o Sputnik, no vzápätí, hneď po tom ako prišiel na tlačovku neskoro, zmenil konferenciu len na vyhlásenie a pred otázkami spolu s novým ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským... viac »


KORONAVÍRUS Pribudli stovky nových prípadov: Počet úmrtí stúpol o 89! Počet hospitalizovaných klesá

Testovanie v Košiciach
Foto

09.04.2021 10:54

BRATISLAVA - Prostredníctvom 9003 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (8. 4.) na Slovensku 923 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 89. Informuje o tom NCZI na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS Matovič si za nečakaný odlet do Moskvy vyslúžil mnoho vtipov: FOTO Toto je najlepší výber z nich!

KORONAVÍRUS Matovič si za
FotoVideo926

09.04.2021 10:53

BRATISLAVA - Slovenskú verejnosť počas včerajška prekvapila správa o tom, že expremiér a minister financií Igor Matovič sa kvôli zásielke ruského Sputnika V vybral nečakane do Moskvy aby - išiel a riešil. Šokujúco oznámený odlet, ako inak na facebooku, sa stal terčom internetových vtipkárov a nasucho neobišli ani ostatní politici. viac »


Prezidentka si nechá celú záležitosť vysvetliť: Heger bude v paláci hovoriť o Matovičovej ceste

Zuzana Čaputová
Video

09.04.2021 06:13

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová prijme v piatok (9.4.) premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Hovoriť majú aj o vakcíne Sputnik V a ceste ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) do Moskvy. Povedala to v diskusii TV Joj Na hrane. Zároveň poukázala, že cesta do Ruska bola vôbec prvou zahraničnou cestou člena novej vlády, čo podľa prezidentky môže... viac »


KORONAVÍRUS Odborník o uvoľňovaní: COVID automat potrebuje zásadné zmeny! Pozor na kritické obdobie

KORONAVÍRUS Odborník o uvoľňovaní:
FotoVideo

09.04.2021 05:55

BRATISLAVA - Veľká noc je za nami a Slovákov čaká uvoľňovanie opatrení. Budúci týždeň sa určite otvoria materské školy a prvý stupeň základných škôl. Podľa COVID automatu by sme sa mali prepnúť do bordovej fázy čo znamená ďalšie uvoľňovanie. Podľa analytika Ivana Bošňáka nás určite nečaká situácia ako po Vianociach, no musíme dávať pozor na kľúčový... viac »


EXKLUZÍVNE Slovensko má poriadny malér: Sputniky máme okamžite odovzdať Maďarom, neminú nás ani sankcie!

EXKLUZÍVNE Slovensko má poriadny
Video3267

09.04.2021 00:02

BRATISLAVA/MOSKVA - Vyzerá to tak, že po dnešnom dni sa v otázke ruského Sputnika V odhalil ešte väčší problém. Okrem toho, že ho musíme vrátiť, čo potvrdil aj expremiér Igor Matovič (OĽaNO), budeme mať na krku aj sankciu. viac »


Najčítanejšie články