Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

Koronavírus na Slovensku

VIDEO Ďalšia tlačovka sa skončila útekom Matoviča: Vyhýbanie sa odpovediam o Sputnikoch, vraj ho lynčujú

Premiér a ministri na tlačovke

Premiér a ministri na tlačovke

FotoVideo
pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Záver dnešnej tlačovej konferencie, na ktorej sa oznamovali uvoľnenia opatrení, bol pomerne búrlivý. Postaral sa o to najmä expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič, keď sa spočiatku vyhýbal otázkam o ruskej vakcíne Sputnik V, ktorej dovoz mal ako bývalý predseda vlády osobne na svedomí. Matovič nevynechal ani slová o mediálnom... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Britská mutácia KORONAVÍRUSU zasiahla aj rodinu europoslanca Polláka: Slová plné strachu o deťoch!

Britská mutácia KORONAVÍRUSU zasiahla
Foto

29.03.2021 22:00

BRUSEL – Mutácia nového koronavírusu z Británie sa nevyhla ani rodine Pollákovcov. Ako prvá sa ňou infikovala europoslancova dcéra, následne boli pozitívne testované jeho ďalšie dve deti. viac »


Dobré správy od vedca Čekana: Počty hospitalizovaných idú strmo nadol! Cez sviatky však nesmieme povoliť

Dobré správy od vedca
Foto

29.03.2021 20:00

BRATISLAVA – Epidemiologická situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje, no či sa tento trend udrží, ukážu najbližšie týždne. Blížia sa totiž veľkonočné sviatky, ktoré sú rizikové z hľadiska možnosti nákazy covidom-19. Viacerí členovia konzília odborníkov už apelovali na ľudí, aby neporušovali opatrenia a nenavštevovali svojich blízkych a známych. ... viac »


AKTUÁLNE Prvá veľká vládna KRÍZA sa skončila: Prezidentka prijala budúceho premiéra Eduarda Hegera

AKTUÁLNE Prvá veľká vládna
FotoVideo

29.03.2021 16:30

BRATISLAVA - Po takmer mesiaci hádok, ultimát, podmienok a demisii tu budeme mať vládu pod novým premiérom. Zatiaľ to nie je oficiálne, no lídri všetkých štyroch koaličných strán vrátane Richarda Sulíka a Igora Matoviča sa, zdá sa, zhodli. Novým premiérom sa stane Eduard Heger a Igor Matovič bude ministrom financií. Sulík súhlasil a rád by sa vrátil... viac »


AKTUÁLNE Novým ministrom zdravotníctva by mal byť šéf vojenskej nemocnice, kde ležal Lučanský

AKTUÁLNE Novým ministrom zdravotníctva
FotoVideo

29.03.2021 16:29

BRATISLAVA - Nový ministrom zdravotníctva by sa mal stať šéf Ústrednej vojenskej nemocnice Vladimír Lengvarský. Na poste by tak vystriedal Mareka Krajčího, ktorý po kritike viacerých členov vlády odstúpil. Jeho odchod bol jednou z podmienok pre vyriešenie vládnej krízy. viac »


Ďalšia vzbura na Slovensku proti opatreniam! Obchodníkom došla trpezlivosť, idú otvárať prevádzky vo veľkom

Kaderníci a skrášľovacie salóny
Video

29.03.2021 16:00

BRATISLAVA – Pohár trpezlivosti pretiekol! Prevádzkovatelia kaderníctiev, manikúr či pedikúr chcú v polovici apríla otvoriť svoje prevádzky, ak sa nedočkajú dialógu s kompetentnými. Domáhajú sa ho už mesiace. viac »


KORONAVÍRUS Analytici opäť kritizujú: Za približne rovnako veľkým Dánskom poriadne zaostávame!

KORONAVÍRUS Analytici opäť kritizujú:
FotoVideo

29.03.2021 10:40

BRATISLAVA - Analytici z organizácie Dáta bez pátosu sa opäť ozývajú, no tentokrát svoj kritický pohľad podnietili porovnaním s Dánskom, ktoré má približne rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko. V súvislosti s pandémiou koronavírusu poukázali aj na to, že krajiny majú aj veľa spoločného. viac »


KORONAVÍRUS Počty obetí neustále klesajú: Za včera nám však narástol počet hospitalizovaných

KORONAVÍRUS Počty obetí neustále
FotoVideo

29.03.2021 10:14

BRATISLAVA - V nedeľu na Slovensku prostredníctvom PCR testov odhalili 205 nových prípadov a antigénnovými testami 1039 nových prípadov ochorenia Covid-19. Počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa zvýšil o 46. Počet hospitalizovaných v nemocniciach sa však navýšil o 31. viac »


V evanjelických kostoloch si pripomenú obete KORONAVÍRUSU zvonením zvonov

V evanjelických kostoloch si

29.03.2021 10:07

BRATISLAVA - V evanjelických kostoloch na celom Slovensku sa v utorok (30. 3.) o 15.00 h rozozvučia zvony. Ide o projekt Zvonenie za obete COVID-19 na Slovensku, ktorého cieľom je uctiť si pamiatku všetkých zosnulých, ktorí tomuto ochoreniu podľahli. Informovala o tom tlačová tajomníčka Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Jana Nunvářová. viac »


KORONAVÍRUS Oddnes platí nový COVID automat: Týchto 14 okresov je najrizikovejších

Eduard Heger

29.03.2021 07:28

BRATISLAVA - Od pondelka je podľa COVID automatu 14 okresov v čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 58, v červenej sedem. Celkovo je Slovensko v čiernej fáze. Aktualizáciu rozdelenia okresov podľa rizikovosti schválila v rámci COVID automatu vláda na svojom ostatnom rokovaní 24. marca. viac »


KORONAVÍRUS Na očkovanie sa môžu prihlásiť už aj ľudia nad 50 rokov

KORONAVÍRUS Na očkovanie sa

28.03.2021 22:00

BRATISLAVA - Na očkovanie sa môžu prihlásiť už aj ľudia starší ako 50 rokov. Rezort zdravotníctva zároveň upravil podávanie jednotlivých typov vakcín podľa veku záujemcov. viac »


KORONAVÍRUS Počet obetí je stále vysoký: Pribudlo vyše dvetisíc infikovaných, zomrelo 70 ľudí

KORONAVÍRUS Počet obetí je
Foto

28.03.2021 18:24

BRATISLAVA - V sobotu na Slovensku prostredníctvom PCR testov odhalili 925 nových prípadov a antigénnovými testami 1611 nových prípadov ochorenia covid-19. Počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa zvýšil o 70. Klesajúci trend hospitalizovaných sa potvrdzuje aj naďalej. viac »


KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie tisícky prípadov a desiatky obetí: Je tu však jedna dobrá správa!

KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie tisícky
Foto

27.03.2021 18:10

BRATISLAVA - V piatok na Slovensku prostredníctvom PCR testov odhalili 1531 nových prípadov a antigénnovými testami 1568 nových prípadov ochorenia Covid-19. Počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa zvýšil o 53. Dobrou správou je, že počet hospitalizovaných v nemocniciach má stále klesajúci trend. viac »


VLÁDNA KRÍZA Agónia, demisie, ultimáta: Čaká nás kľúčový víkend! Koalícia sa stále nedohodla, SCENÁROV je niekoľko

VLÁDNA KRÍZA Agónia, demisie,
FotoVideo

27.03.2021 12:45

BRATISLAVA – Agónia, nefunkčnosť, demisie, ultimáta... Vládna kríza trvá už takmer mesiac a riešenie je stále v nedohľadne. SaS pozastavilo účasť v koalícii, kým premiér Igor Matovič neodstúpi. Rokovania budú prebiehať aj cez víkend a hnutie OĽaNO čoraz viac spomína trojkoalíciu. Túto možnosť však jasne vylúčila SaS, ale aj strana Za ľudí. Jedno ultimátum... viac »


KORONAVÍRUS Dlhá izolácia je psychicky vyčerpávajúca: Odborníci radia, ako sa správať počas pandémie

KORONAVÍRUS Dlhá izolácia je

27.03.2021 09:35

BRATISLAVA - Dlhodobá izolácia je psychicky vyčerpávajúca, s rodinou a priateľmi sa však možno pravidelne stretávať online alebo aspoň telefonicky. Odporúča to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý vydal užitočné rady, ako sa správať v každodenných situáciách počas pandémie. viac »


Ivan z Horného Považia ostal sám na tri deti: KORONAVÍRUS mu vzal ženu, svokru i jej mamu

Ivan z Horného Považia
Foto

27.03.2021 09:00

DOMANIŽA – Koronavírus tvrdo zasiahol aj jednu z rodín na Hornom Považí. Ivan vo veľmi krátkom čase prišiel o manželku, svokru i jej matku a ostal sám na tri deti. Starosta obce preto urobil veľkorysý čin. viac »


Po ťažkom COVIDE ostávajú následky: Piešťanské rehabilitačné centrum už pomohlo prvým pacientom

Piešťanské ADELI predstavilo postcovidovú
Foto

26.03.2021 22:00

PIEŠŤANY – Pacienti, ktorých po vyliečení sa z nového koronavírusu trápi takzvaný postcovidový syndróm, môžu využiť unikátny rehabilitačný program v piešťanskom centre ADELI.   viac »


KORONAVÍRUS Veľkonočný program počas pandémie: Vláda prišla s týmto desatorom!

KORONAVÍRUS Veľkonočný program počas
FotoVideo

26.03.2021 18:00

BRATISLAVA - To, že tohtoročné sviatky budú, podobne ako tie minuloročné, v niečom odlišné od tých v minulostí je už jasné. Za všetko môže pandémia koronavírusu, ktorá začala už pred rokom. Stretávanie domácností a návrat k rodinám je stále vzdialená realita a vláda namiesto sprísňovania kvôli zlepšujúcej sa situácii nasadila "veľkonočné desatoro" opatrení. viac »


KORONAVÍRUS Prezidentka ocenila prístup samospráv a ich kľúčovú úlohu pri vakcinácii

Zuzana Čaputová
Video

26.03.2021 16:22

BANSKÁ BYSTRICA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila prístup samospráv, ktoré podľa jej slov zohrávajú absolútne kľúčovú úlohu pri vakcinácii proti ochoreniu COVID-19. Urobila tak v piatok po návšteve krajského očkovacieho centra v Banskej Bystrici a Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D.Roosevelta. viac »


KORONAVÍRUS Seniori v Petržalke môžu aj naďalej požiadať o respirátory FFP2

KORONAVÍRUS Seniori v Petržalke

26.03.2021 15:04

BRATISLAVA – V bratislavskej Petržalke môžu seniori aj naďalej požiadať mestskú časť o respirátory FFP2, dostať môžu dva kusy. Doteraz ich mestská časť rozdala viac ako 5000. Samospráva o tom informuje na sociálnej sieti. viac »


Polícia zistila v Prešovskom kraji 9397 priestupkov v súvislosti s epidémiou KORONAVÍRUSU

Polícia zistila v Prešovskom

26.03.2021 14:56

PREŠOV – Celkovo 9397 priestupkov zistila polícia v Prešovskom kraji od začiatku roka v súvislosti s protiepidemickými opatreniami. viac »


Najčítanejšie články