Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Biskupi povzbudzujú veriacich: Po uvoľnení opatrení by sa mali vracať do kostolov

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský

pred 3 hodinami

BRATISLAVA – Slovenskí biskupi povzbudzujú veriacich, aby sa po uvoľnení protipandemických opatrení primeraným spôsobom začali vracať do kostolov. Poukazujú na COVID automat, podľa ktorého by Slovensko malo čoskoro prejsť z čiernej do bordovej fázy. V nej by sa už mohli konať bohoslužby s čiastočnou účasťou veriacich. Na svojom webe o tom informuje... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Dobré správy stále pokračujú: Úrady hlásia ďalší enormný pokles hospitalizovaných

Zdravotná sestra nesie ampulky
FotoVideo

01.04.2021 10:00

BRATISLAVA - V stredu pribudlo na Slovensku 1304 prípadov koronavírusu, laboratóriá vykonali 8654 PCR testov. V stredu v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 71 ľudí. Dobré správy pokračujú v tom, že počet hospitalizovaných sa opäť znížil, a to o 128 ľudí. Informovalo o tom NCZI a ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných na Slovensku

Koronavírus v Nemecku

01.04.2021 09:59

BRATISLAVA - Slovensko momentálne eviduje viac než 300-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom. V lete sa zrušili takmer všetky opatrenia a otvorili sa hranice. Po dovolenkovom období však nastal prudký nárast nových prípadov. Denne pribúdajú tisícky nových prípadov, ktoré stúpli aj vďaka denným dátam z antigénového testovania, a desiatky úmrtí. ... viac »


KORONAVÍRUS Odborníci odporúčajú cez Veľkú noc obmedziť stretnutia a odložiť šibačku

KORONAVÍRUS Odborníci odporúčajú cez

01.04.2021 06:45

BRATISLAVA – Ľudia by cez Veľkú noc mali obmedziť stretnutia, odložiť tradičnú šibačku a oblievačku a na bohoslužbách sa zúčastniť len virtuálne. Vyzýva na to konzílium odborníkov, ktoré vydalo desať odporúčaní pre veľkonočné sviatky. Verejnosť upozorňuje, že hoci sa situácia s pandémiou nového koronavírusu na Slovensku pomaly zlepšuje, stále je vážna... viac »


Psychológ áno, duchovný nie? Vláda povolila ďalšiu výnimku! Ľudia sú z nej rozčarovaní

Psychológ áno, duchovný nie?
FotoVideo

01.04.2021 05:55

BRATISLAVA - Výnimky zo zákazu vychádzania sa rozšírili o ďalšie dva body. Platiť budú na cestu na účel individuálnej duchovnej starostlivosti a cestu späť. Dodržiavať sa však budú musieť protiepidemiologické opatrenia stanovené vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR. viac »


Klop, klop, tu je polícia! Richardovi sa machrovanie na internete nevyplatilo: Z COVIDU sa nerobia žarty

Klop, klop, tu je
Foto

31.03.2021 21:00

BRATISLAVA – Richard sa na sociálnej sieti vyťahoval, že infikovaný chodí medzi ľudí. Jeho komentár sa však dostal k polícii, ktorá mu napokon zaklopala na dvere. Výsledok je prekvapujúci. viac »


Prvá štúdia dlhodobého COVIDU na Slovensku: Trápi tisícky ľudí! TOTO sú najčastejšie príznaky

Prvá štúdia dlhodobého COVIDU
Foto

31.03.2021 20:00

BRATISLAVA – Tisíce ľudí po celom Slovensku majú vážne problémy s novou chorobou - tzv. dlhodobým covidom. Ide prevažne o predtým zdravých ľudí v mladom a strednom veku. Vyplýva to zo štúdie iniciatívy CovidHelper, ktorá navyše poukázala na najčastejšie príznaky nového koronavírusu. viac »


Z nemocnice v Nemecku prepustili Slováka, ktorý sa liečil na KORONAVÍRUS

Koronavírus v Nemecku

31.03.2021 18:14

BOCHUM - Slovenského pacienta, ktorý sa v Nemecku liečil z ochorenia COVID-19, previezli v stredu letecky naspäť na Slovensko. Jeho stav je stabilizovaný. Informovala o tom univerzitná nemocnica Bergmannsheil v meste Bochum v tlačovej správe. viac »


MIMORIADNE Ústavný súd definitívne rozhodol o núdzovom stave

Budova Ústavného súdu SR

31.03.2021 16:20

KOŠICE - Uznesenie vlády SR o predĺžení núdzového stavu o ďalších 40 dní a prijatých opatreniach zo 17. marca bolo v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR. viac »


KORONAVÍRUS Slovensko možno získa vakcíny navyše: V hre je mega balík Pfizerov

Očkovanie vakcínou Pfizer

31.03.2021 16:19

BRUSEL- Členské štáty EÚ v stredu rokujú o možnom kompromise pri prerozdelení desiatich miliónov dávok vakcín proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré majú niektorým krajinám vrátane Slovenska či Česka pomôcť vynahradiť doterajšie nižšie prídely očkovacích látok. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje. viac »


Kostoly si zvonením uctili pamiatku obetí covidu: VIDEO Od prvého úmrtia na Slovensku uplynul rok

Kostoly si zvonením uctili
Video

31.03.2021 16:00

BRATISLAVA – Naprieč Slovenskom sa včera popoludní rozozneli zvony. Evanjelici i katolíci si pripomínali tisíce obetí pandémie nového koronavírusu presne rok od prvého zaznamenaného úmrtia. viac »


KORONAVÍRUS V nemocniciach je stále množstvo pacientov: V opatere lekárov ostávajú aj počas sviatkov

Koronavírus v Maďarsku

31.03.2021 15:07

BRATISLAVA - V nemocniciach je stále množstvo pacientov a počas uplynulého mesiaca desiatky zomreli. Niektorí ostávajú v opatere lekárov aj počas veľkonočných sviatkov. viac »


V nemocnici v Prešove je hospitalizovaných 115 pacientov s KORONAVÍRUSOM

Fakultná nemocnica s poliklinikou

31.03.2021 14:27

PREŠOV - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana je hospitalizovaných 115 pacientov s ochorením COVID-19. Celkovo má nemocnica pre pacientov so spomenutým ochorením vyčlenených 201 lôžok, čo predstavuje 57-percentnú obsadenosť. viac »


KORONAVÍRUS Vakcínu Sputnik V na Slovensku ešte stále laboratórne testujú

KORONAVÍRUS Vakcínu Sputnik V

31.03.2021 13:59

BRATISLAVA - Laboratórne testovania vakcíny Sputnik V sa ešte stále realizujú. Uviedla to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS Prijímacie skúšky na stredné školy budú v riadnych termínoch

Britskí riaditelia stredných škôl

31.03.2021 13:40

BRATISLAVA - V tomto školskom roku sa budú prijímacie skúšky na stredné školy konať v riadnych termínoch. Forma ich uskutočnenia, dištančným alebo prezenčným spôsobom, závisí od vývoja epidemiologickej situácie. viac »


Exministri si odskočili do poslaneckých lavíc: VIDEO Sulík s veľkým úsmevom, Krajčí a Krajniak si zvykajú

Exministri si odskočili do
FotoVideo

31.03.2021 13:30

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič podal demisiu a novým premiérom sa stane Eduard Heger. Ešte predtým podalo demisiu niekoľko ministrov, ktorí sa však pravdepodobne vrátia do čela svojich rezortov. Ešte predtým si na chvíľu odskočili do poslaneckých lavíc. viac »


KORONAVÍRUS Parlament vyzval vládu na opatrenia, ktoré umožnia veľkonočné bohoslužby v exteriéri

Poslanci Národnej rady SR

31.03.2021 11:45

BRATISLAVA - Parlament vyzval vládu na urýchlené prijatie opatrení, na základe ktorých by sa mali umožniť bohoslužby počas veľkonočných sviatkov aspoň vo vonkajších priestoroch pri dodržaní minimálnych odstupov a hygienických opatrení. Vyplýva to z procedurálneho návrhu nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, ktorý schválilo plénum v stredu dopoludnia... viac »


KORONAVÍRUS Hoax: Pozitívny výsledok antigénového testu s použitím piva je zavádzajúci

KORONAVÍRUS Hoax: Pozitívny výsledok

31.03.2021 11:40

BRATISLAVA - Video, podľa ktorého je antigénový test nespoľahlivý, pretože ukázal pozitívny výsledok pri testovaní piva, je zavádzajúce. V marci 2021 ho však zdieľali v slovenčine a češtine tisíce ľudí. Testy podľa výrobcu nie sú určené na potraviny, ale na vzorky z nosohltanu. Ak je vzorka riadne odobratá a antigénové testy sú použité správne, indikujú... viac »


Veľká rozlúčka Krajčího: Matovičov cieľ nebolo len premiérske kreslo! KORONAVÍRUS nás zmiatol

Marek Krajčí
Video

31.03.2021 10:15

BRATISLAVA - Marek Krajčí je jedným z ministrov, ktorí sa do vlády už nevrátia. Po tlaku koaličných strán a kritike zo strany viacerých oznámil svoju demisiu. Zatiaľ nie je oficiálne známe, kto ho nahradí. Krajčí sa už rozlúčil a spravil tak aj po odchode premiéra Igora Matoviča. viac »


KORONAVÍRUS Stovky ďalších prípadov: Počet úmrtí stúpol takmer o 100! V nemocniciach je stále menej ľudí

Testovanie na koronavírus v
Foto

31.03.2021 10:14

BRATISLAVA - Prostredníctvom 11 407 vykonaných PCR testov odhalili v utorok na Slovensku 1855 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 95. Informuje o tom NCZI a ministerstvo vnútra. viac »


KORONAVÍRUS Technici pri vstupe do bytu majú mať respirátor a mali by si umyť ruky

KORONAVÍRUS Technici pri vstupe

31.03.2021 09:35

BRATISLAVA - Do domácnosti je vhodné vpúšťať iba pracovníkov s riadne nasadeným respirátorom. Po vstupe do obydlia by si mali ihneď umyť ruky. Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


Najčítanejšie články