Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk - Bleskovky

°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Do systému eKarantény prešlo doteraz vyše 1300 ľudí

Igor Matovič (vľavo) a člen permanentného krízového štábu zodpovedný za oblasť IT Ján Bučkuliak (vpravo) počas tlačovej konferencie

Igor Matovič (vľavo) a člen permanentného krízového štábu zodpovedný za oblasť IT Ján Bučkuliak (vpravo) počas tlačovej konferencie

Foto
pred 11 minútami

BRATISLAVA – Do systému eKarantény prešlo do pondelkovej 15. hodiny 1302 ľudí. Do miesta domácej karantény z tohto počtu prišlo 1058 občanov. V pondelok to oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že tento systém sa tak už intenzívne rozbehol. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Počet infikovaných mierne stúpol, väčšina je zo Žehry: Vyliečených je už vyše tisíc ľudí

KORONAVÍRUS Počet infikovaných mierne
Foto

14.05.2020 10:59

BRATISLAVA - Na Slovensku včera pribudlo osem nových prípadov, väčšina z nich pochádza z karantény v Žehre. Otestovali takmer päťtisíc ľudí, nepribudlo žiadne úmrtie. Vyliečilo sa vyše 50 ľudí. Informoval o tom webový portál korona.gov.sk. viac »


KORONAVÍRUS Žilinská nemocnica ukončila činnosť pandemického pavilónu

Fakultná nemocnica s poliklinikou

14.05.2020 10:43

ŽILINA – Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline ukončila činnosť pandemického pavilónu, ktorý dočasne zriadila v pavilóne urológie pre pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Po mesiaci fungovania tzv. červenej zóny COVID-19 sa do dôkladne vydezinfikovaného pavilónu opätovne vrátila lôžková i ambulantná časť oddelenia urológie. Informovala ... viac »


KORONAVÍRUS Testovanie 55 repatriantov v zariadení v Omšení bolo negatívne

KORONAVÍRUS Testovanie 55 repatriantov

14.05.2020 10:31

BRATISLAVA - Testovanie 55 repatriantov, ktorých prijali od štvrtka (7. 5.) do piatka (8. 5.) rána do Liečebno-rehabilitačného strediska Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v Omšení v okrese Trenčín, bolo negatívne. viac »


Vláda rozhodla: V boji s KORONAVÍRUSOM by mal štát využiť aj inteligentnú karanténu

Vláda rozhodla: V boji

14.05.2020 10:13

BRATISLAVA – Na boj s novým koronavírusom by sa mohla využívať aj inteligentná karanténa. Vláda SR na svojom štvrtkovom zasadnutí schválila novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorá by umožňovala ľuďom využívať mobilnú aplikáciu namiesto štátnej karantény. ... viac »


Škandál štátnych úradníkov! Ivanu a Pavla pustili zo štátnej karantény ako zdravých: Šokujúci omyl

Ženu prepustili zo štátnej
Foto

14.05.2020 08:41

BRATISLAVA – Repatriantov Ivanu a Pavla spája obrovská nepríjemnosť. Obaja po prepustení zo štátnej karantény strávili dva dni s rodinami s vedomím, že sú konečne zdraví. Náhodou sa však zistilo, že došlo k omylu. viac »


KORONAVÍRUS Vláda dnes bude rokovať o možnosti požičania úveru od Rozvojovej banky Rady Európy

KORONAVÍRUS Vláda dnes bude

14.05.2020 06:45

BRATISLAVA - Vládny kabinet sa vo štvrtok stretne druhýkrát v tomto týždni, rozhodovať bude napríklad aj o tom, či si Slovensko požičia od Rozvojovej banky Rady Európy (RB RE) úver v objeme 300 miliónov eur. Slúžiť má na financovanie výdavkov štátneho rozpočtu na zmiernenie negatívnych následkov pandémie v dôsledku nového koronavírusu. Vyplýva to z ... viac »


KORONAVÍRUS Testovanie komunity v Žehre odhalilo ďalších šesť ľudí, ktorí majú COVID-19

Minister obrany SR Jaroslav

14.05.2020 04:30

ŽEHRA – Plošné testovanie komunity v Žehre, ktoré sa realizovalo od pondelka (11. 5.) do stredy, zatiaľ odhalilo šesť ľudí pozitívnych na ochorenie COVID-19. Uviedol to člen permanentného krízového štábu Peter Pollák s tým, že nakazených ľudí aj s ich rodinnými príslušníkmi presunuli do karanténneho mestečka a dva sektory v osade tak mohli otvoriť. viac »


KORONAVÍRUS Výnimky pre pendlerov prichádzajúcich z Rakúska a ČR sa majú upraviť, tvrdí Klus

KORONAVÍRUS Výnimky pre pendlerov

13.05.2020 19:10

BRATISLAVA - Zdravotnícki pracovníci, opatrovatelia, ako aj sezónni zamestnanci v poľnohospodárstve a potravinárstve by už nemali mať povinnosť ísť do štátnej karantény, pokiaľ prichádzajú na Slovensko z celého územia Rakúska a Česka. viac »


KORONAVÍRUS Prešovské opatrovateľky otestovali na nový koronavírus, výsledky sú negatívne

KORONAVÍRUS Prešovské opatrovateľky otestovali

13.05.2020 17:10

PREŠOV – Výsledky testov na nový koronavírus, ktoré mesto Prešov realizovalo medzi svojimi opatrovateľkami, sú negatívne. Informuje o tom prešovská samospráva na svojej internetovej stránke. viac »


KORONAVÍRUS Sulík oznámil ďalšiu pomoc pre podnikateľov: Dôležitá podmienka!

KORONAVÍRUS Sulík oznámil ďalšiu
FotoVideo

13.05.2020 16:05

BRATISLAVA - Minister hospodárstva Richard Sulík dnes predstaví ďalší plán, ako pomôcť podnikateľom. Šéf rezortu už predtým dlhodobo hovoril o tom, že štát by mal podnikateľom pomôcť s platením nájmov, o nich však bude šéf rezortu informovať až po zajtrajšej vláde. Podnikatelia budú môcť čerpať úvery, ale podmienkou je, aby uchovali pracovné miesta a neprepúšťali. viac »


KORONAVÍRUS Zamestnávatelia darujú štátu dôležitú techniku: Časť z nej sa použije aj v Žehre!

KORONAVÍRUS Zamestnávatelia darujú štátu
FotoVideo

13.05.2020 16:01

BRATISLAVA - Na dnešnej tlačovej konferencii ohľadom ďalšej pomoci pre Slovensko v dôsledku pandémie koronavírusu vystupujú premiér Igor Matovič, minister obrany Jaroslav Naď, člen permanentného krízového štábu a europoslanec Peter Pollák a prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga. viac »


Na prvý pohľad ich ABSOLÚTNE nerozoznáte: Daniel Lipšic má dvojníka, vystúpil v mimoriadnej relácii

Na prvý pohľad ich

13.05.2020 14:00

BRATISLAVA - Včerajšok sa v televíznej debate o koronavíruse už tradične niesol v znamení politických hostí, ktorí debatovali aj o uvoľňovaniach niektorých opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19. Zlom však prišiel až v momente, keď do debaty zasiahol odborník z oblasti kardiológie a to preto, lebo nešlo o hocijakého doktora. viac »


KORONAVÍRUS Deti čaká zmena! Matovič prehovoril o školách: Toto je plán ďalšieho uvoľňovania

KORONAVÍRUS Deti čaká zmena!
Foto

13.05.2020 11:30

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič stále oficiálne neoznámil, ako to bude s otváraním škôl a škôlok, stále sa čaká na koniec inkubačnej doby. Od včera však počúvame prvé nástrely, ako by to mohlo vyzerať. Návrat do škôl by mal byť dobrovoľný a najskôr od 1. júna. viac »


KORONAVÍRUS Podnikatelia by mali zaplatiť len polovicu nájmu, zvyšok uhradí štát

KORONAVÍRUS Podnikatelia by mali
Foto

13.05.2020 11:08

BRATISLAVA - Vládna koalícia sa dohodla. Podnikatelia by mali zaplatiť len polovicu nájmu, zvyšok uhradí štát. Informoval o tom internetový portál hnonline.sk. viac »


Bežná policajná kontrola sa zmenila na frašku: Mastná pokuta tisíc eur! Ak zabudnete na toto, hrozí aj vám

Policajt a hasič kontrolujú

13.05.2020 11:00

BRATISLAVA - Blokovú pokutu vo výške tisíc eur si vyslúžil muž, ktorý si odmietol nasadiť rúško počas bežnej kontroly vozidla. Polícia upozorňuje, že mimoriadne opatrenia sa postupne uvoľňujú, povinnosť mať prekryté dýchacie cesty na verejnosti však naďalej zostáva. viac »


KORONAVÍRUS Pribudli štyri nové prípady, testovali vyše štyritisíc ľudí: Počet vyliečených stúpa

Zdravotník v Libanone

13.05.2020 09:45

BRATISLAVA - Na Slovensku včera pribudli štyri nové prípady. Testovaných bolo vyše štyritisíc ľudí Vyliečilo sa vyše 70 ľudí. Informoval o tom webový portál korona.gov.sk. viac »


Obrovský hazard so zdravím v slovenských nemocniciach! Ak ste pozitívny na COVID-19, máte šťastie

Obrovský hazard so zdravím
Foto

13.05.2020 05:55

BRATISLAVA - Popri pandémii koronavírusu, ktorej čelí celý svet, vrátane Slovenska, akoby mnohí zabudli na iné choroby. Pritom nás ohrozujú stále a sú oveľa nebezpečnejšie. Avšak pre prísne bezpečnostné opatrenia, môže byť problém, aby vás vyšetrili. viac »


KORONAVÍRUS Ombudsmanka Patakyová sa stretla s ministrom vnútra Mikulcom

Verejná ochrankyňa práv Mária

12.05.2020 19:36

BRATISLAVA - Zákaz vstupu cudzincov na územie Slovenska a systém povinnej štátnej karantény v súvislosti s ochorením COVID-19 boli témami utorkového stretnutia verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO). Šéf rezortu vnútra prisľúbil, že návrhmi ombudsmanky v prípade zákazu vstupu cudzincov sa bude ministerstvo ... viac »


KORONAVÍRUS V Spišskom Podhradí zrušili karanténu: Pôvodne v nej bolo 40 ľudí

Rómske osady na Spiši

12.05.2020 19:28

SPIŠSKÉ PODHRADIE - V Spišskom Podhradí zrušili v piatok (8. 5.) karanténu rómskej komunity, v ktorej bolo pôvodne 40 ľudí. Rozhodol o tom krízový štáb mesta na základe odporúčania regionálneho úradu verejného zdravotníctva a opakovaných negatívnych výsledkov testov na ochorenie COVID-19. Informoval o tom primátor mesta Spišské Podhradie Michal Kapusta. viac »


KORONAVÍRUS Matovičovo nečakané oznámenie: Krízový štáb zvažuje návrat do škôlok a zrušenie rúšok

KORONAVÍRUS Matovičovo nečakané oznámenie:
FotoVideo

12.05.2020 17:10

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič sa dnes opäť stretol s odborníkmi a epidemiológmi. O možnom otváraní materských a základných škôl sa rozhodne v pondelok, premiér to uviedol na dnešnej tlačovke. Matovič však aj naďalej hovorí o tom, aby sme boli opatrní, keďže nakazených tu môžeme mať oveľa viac. viac »


Najčítanejšie články