Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Nedeľa, 24. január 2021. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Sestra Matoviča opäť kritizuje testovanie: Môžete zmeniť názov, vždy to bude len hovie*ko v staniole

Matovičova sestra opäť raz skritizovala plány svojho brata.

Matovičova sestra opäť raz skritizovala plány svojho brata.

pred 28 minútami

BRATISLAVA - V poslednej dobe sa už dlhšie píše o kritických statusoch istej Zuzany Belicovej, o ktorej sa už skôr rozkríklo, že je sestrou premiéra Igora Matoviča. Aj keď sú tu rodinné väzby, Zuzana jeho politike už dlhšie nerozumie a kritiky má na rozdávanie. Najnovšie si "podala" skríningové testovanie Slovákov. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Mesto Prešov počas víkendu otvorí desiatky odberných miest

KORONAVÍRUS Mesto Prešov počas

19.01.2021 09:00

PREŠOV - Mesto Prešov sa pripravuje na víkendové testovanie na ochorenie COVID-19, ktoré bude súčasťou celoslovenského skríningového testovania. V sobotu (23. 1.) a v nedeľu (24. 1.) bude dostupných viac ako 40 odberných miest zriadených mestom, kde sa bude testovať pomocou antigénových testov. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Tomek. viac »


KORONAVÍRUS Zaočkovaná Cibulková chce odčiniť svoj omyl: VIDEO Pozrite sa, ako pomáha pri testovaní

KORONAVÍRUS Zaočkovaná Cibulková chce
FotoVideo

19.01.2021 09:00

BRATISLAVA - Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa počas minulých týždňov nechceme zviditeľnila po tom, ako ju a jej manžela prednostne zaočkovali proti ochoreniu Covid-19, hoci v prvej fáze očkovacej stratégie boli výhradne ľudia z prvej línie ako napríklad zdravotníci. Za svoj omyl sa už niekoľkokrát ospravedlnila, no teraz to berie ešte vážnejšie ... viac »


KORONAVÍRUS Bratislava je na testovanie pripravená: Samosprávy upokojujú verejnosť

Počas víkendu čaká Púchovčanov

19.01.2021 07:15

BRATISLAVA – Primátor Bratislavy Matúš Vallo a viacerí bratislavskí starostovia upokojujú obyvateľov hlavného mesta, aby pre skríningové testovanie nepodliehali panike. Deklarujú, že každý záujemca sa na testovanie dostane a robia maximum preto, aby to bolo pohodlné a bez dlhého čakania. Bratislavské mestské časti a magistrát pripravujú približne 300 ... viac »


Mrazivé VIDEO! Patológ Palkovič o tom, ako KORONAVÍRUS ničí pľúca: O covide prehovorili aj vyliečení policajti

Mrazivé VIDEO! Patológ Palkovič
Video

19.01.2021 00:00

BRATISLAVA – Výpovede troch policajtov a patológa sú dôkazom toho, že koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19, nie je žiadna chrípka a nemôžeme ho brať na ľahkú váhu. Ich slová sú adresované najmä pre ľudí, ktorí spochybňujú pandémiu tohto ochorenia. viac »


Ibrahim Maiga si nedá pokoj: Kritika očkovania proti KORONAVÍRUSU, do úst si vzal aj Cibulkovú

Ibrahim Maiga si nedá

18.01.2021 22:00

BRATISLAVA - Ibrahim Maiga zjavne obľubuje konšpiračné teórie. Svedčia o tom jeho vyjadrenia. Len nedávno zabávač žijúci na Slovensku predostrel príbeh o tom, ako sa niekto snaží koronavírusom znížiť populáciu v Afrike. A teraz? Vyjadril sa k očkovaniu a nezabudol ani na škandál známej slovenskej extenistky. viac »


KORONAVÍRUS Z tragického webu majú Slováci už len srandu: Objednávanie na testy je smiech cez slzy

KORONAVÍRUS Z tragického webu
FotoVideo

18.01.2021 20:00

BRATISLAVA - Slovenské (ne)objednávanie sa na antigénové testovanie. Aj tak by sa dalo charakterizovať to, čo sa v priebehu dneška stalo na štátnom webe korona.gov, kde sa mali ľudia objednávať na antigénové testovanie. Stránka však spadla a uskutočniť objednávky bolo niekoľko hodín po tlačovke vlády nemožné. Túto zúfalú situáciu internetoví vtipkári ... viac »


KORONAVÍRUS Certifikáty môžu uľahčiť bezpečné cestovanie v EÚ, tvrdí Klus

Martin Klus

18.01.2021 19:10

BRATISLAVA - „Spustením očkovania koncom roka 2020 sme vyslali dôležitý signál európskej spolupráce, no teraz sa naše koordinačné úsilie musí zamerať aj na získanie maximálneho množstva vakcín v čo najkratšom čase. Okrem toho Slovensko podporuje aj skoré zavedenie COVID-19 certifikátu, ktorý by umožnil čo najvyššiu mieru voľného pohybu v EÚ pri zachovaní ... viac »


KORONAVÍRUS Spôsob testovania, ktorý navrhla vláda, je medicínsky nezmysel, tvrdí Raši

KORONAVÍRUS Spôsob testovania, ktorý

18.01.2021 17:00

BRATISLAVA - Celonárodné plošné testovanie a jeho výsledky, ktoré budú priepustkou do prírody či do práce, je medicínsky nezmysel. Skonštatoval to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši, ktorý pôsobí v mimoparlamentnej strane Hlas-SD. viac »


Na Slovensku odštartovalo očkovanie seniorov v DDS-kách: FOTO Ako prvá dostala vakcínu Helena

Na Slovensku odštartovalo očkovanie
Foto

18.01.2021 17:00

BRATISLAVA – Dnešným dňom sa začalo očkovanie seniorov v domovoch sociálnych služieb a zamestnancov, ktorí sú v dennom kontakte s nimi. Prvá zaočkovaná klientka na Slovensku je pani Helenka. Dôchodkyňa dostala vakcínu proti covidu-19 v bratislavskom Ružinove. viac »


KORONAVÍRUS Začalo sa pilotné očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb, uviedol Krajniak

KORONAVÍRUS Začalo sa pilotné
FotoVideo

18.01.2021 16:55

BRATISLAVA – Pilotné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS) sa začalo. Oznámil to v pondelok minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v areáli Petržalského domova seniorov v Bratislave. viac »


Bratislava preberá zodpovednosť: Nechceme byť rukojemníkmi vládnych sporov! Na emócie nie je čas

Bratislava preberá zodpovednosť: Nechceme

18.01.2021 16:00

BRATISLAVA - Bratislava a jej mestské časti chcú prevziať časť zodpovednosti nad epidemiologickou situáciou v hlavnom meste na seba. Vyhlásil to bratislavský primátor Matúš Vallo s tým, že už nechcú byť rukojemníkmi sporov. viac »


KORONAVÍRUS Pandemická situácia v Leviciach sa zhoršila: Nemocnica sa usiluje udržať svoj chod

KORONAVÍRUS Pandemická situácia v

18.01.2021 15:45

LEVICE – Pandemická situácia v Leviciach sa zhoršila, nemocnica robí všetko preto, aby udržala chod a starostlivosť o pacientov pozitívne testovaných na COVID-19. viac »


KORONAVÍRUS So skríningovým testovaním by mohlo pomôcť dvesto poľských lekárov, informoval Matovič

Igor Matovič

18.01.2021 15:35

BRATISLAVA - Pri celoslovenskom skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 by cez víkend mohlo pomôcť 200 poľských lekárov. Informoval o tom v pondelok premiér Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti. viac »


Krajčí je ochotný skončiť! Ak sa bude ustupovať z COVID automatu, odídem z funkcie ministra

Marek Krajčí

18.01.2021 15:00

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Marek Krajčí pohrozil odchodom zo svojej funkcie, pokiaľ sa bude ustupovať z COVID automatu. Priznal, že mu je ľúto, že sa neprijali tvrdšie opatrenia pred sviatkami. viac »


KORONAVÍRUS V Univerzitnej nemocnici Bratislava je hospitalizovaných už viac ako 300 pacientov

Univerzitná nemocnica na Antolskej

18.01.2021 14:20

BRATISLAVA - V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) je k pondelku hospitalizovaných 333 pacientov s ochorením COVID-19. Povedala to hovorkyňa najväčšej slovenskej nemocnice Eva Kliská s tým, že ide o nový rekord. viac »


Počet zamestnancov Ústrednej vojenskej nemocnice s novým KORONAVÍRUSOM klesol

Počet zamestnancov Ústrednej vojenskej

18.01.2021 14:15

RUŽOMBEROK – Počet zamestnancov Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku s novým koronavírusom v posledných dňoch klesá. Kým na začiatku januára malo pozitívny test 106 pracovníkov nemocnice, k 18. januáru je ich 61. V pondelok to uviedla hovorkyňa ÚVN Petra Dišková. viac »


KORONAVÍRUS Systém rezervácie testov skolaboval pár minút po rozhodnutí vlády! Fiasko, ľudia sú nahnevaní

KORONAVÍRUS Systém rezervácie testov
Foto

18.01.2021 14:00

BRATISLAVA - Po tom, ako sa vláda rozhodla pristúpiť k rozšíreniu lockdownu pod podmienkou ďalšieho celoplošného pretestovania obyvateľstva, sa objavil ďalší problém. Ľudia, ktorí nechcú stáť v dlhých radoch, chceli túto problematiku vyriešiť priamym objednaním sa na test. Tu však narazili na nedokonalosť štátneho IT a nefunkčnosť stránky, kde sa objednáva na takéto testovanie. viac »


KORONAVÍRUS Nemocnica v Košiciach otvorila nové očkovacie centrum

Otvorenie nového očkovacieho centra

18.01.2021 13:45

KOŠICE - Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice v pondelok otvorila nové očkovacie centrum, slúžiť má všetkým záujemcom o vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Uvedené centrum v areáli nemocnice na Rastislavovej ulici nahrádza tri pracoviská, kde doposiaľ očkovali. Má vyššiu kapacitu a má zefektívniť vakcináciu. Keďže sa nachádza v samostatnom ... viac »


Bratislava má špeciálne odberové miesto: VIDEO Testovať budú ľudí, bez ktorých by mesto nefungovalo

Bratislava má špeciálne odberové
FotoVideo

18.01.2021 13:16

BRATISLAVA - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil špeciálne mobilné odberné miesto (MOM). Nachádza sa priamo v areáli Úradu BSK a slúžiť bude najmä pre testovanie na COVID-19 ľudí zamestnaných v kľúčovej infraštruktúre. Využiť ho teda budú môcť zdravotníci, pracovníci v sociálnych službách i v školstve, vodiči dopravného podniku, policajti, vodári či smetiari. viac »


KORONAVÍRUS O nákupe vakcín chcú na európskom výbore diskutovať s premiérom i Krajčím

Tomáš Valášek

18.01.2021 12:39

BRATISLAVA - Nákupom vakcín proti ochoreniu COVID-19 aj na tzv. sekundárnom trhu v rámci krajín EÚ sa má zaoberať mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti. Šéf výboru Tomáš Valášek (Za ľudí) ho plánuje zvolať na štvrtok (21. 1.). viac »


Najčítanejšie články