Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Koronavírus na Slovensku

Ďalšie zmeny OPATRENÍ: Od pondelka platia nové pravidlá! Zákaz vychádzania, kiná majú stopku

FotoVideo374
pred hodinou

BRATISLAVA - Od pondelka budú na Slovensko platiť nové opatrenia. Oproti tomuto týždňu sú opäť voľnejšie. Konať sa môžu divadelné predstavenia, na umelých kúpaliskách už budú môcť trénovať športové kluby. Zákaz vychádzania však stále platí a do kín ešte ísť nemôžeme. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Je KRÍZA v koalícii zažehnaná? Narážky na Sulíka a ďakovačky: Imitácia súdržnosti sa končí tam, kde dostane slovo Matovič

Je KRÍZA v koalícii
FotoVideo

22.04.2021 14:00

BRATISLAVA – Vládna kríza je zažehnaná, no nepriame narážky pokračujú. Inak tomu nebolo ani na včerajšej tlačovej konferencii. Premiér Eduard Heger oznámil otvorenie terás a fitnescentier spolu so všetkými lídrami koaličných strán. Mal to byť signál, že spory sú zažehnané a nie je problém nájsť kompromis. Minister financií Igor Matovič si však štipľavé... viac »


KORONAVÍRUS Počas druhej vlny pre nedostatok lôžok previezli 690 ľudí na pľúcnej ventilácii

Tlačová konferencia MZ SR,
FotoVideo

22.04.2021 12:48

BRATISLAVA - Počas druhej vlny pandémie sa z dôvodu nedostatku lôžok presunulo medzi nemocnicami 690 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Čas transportov trval 2500 hodín. Presuny pomohlo zrealizovať Operačné stredisko na podporu transportu ťažko chorých pacientov s ochorením COVID-19, ktorého súčasťou boli aj Ozbrojené sily SR. Vo štvrtok o tom... viac »


KORONAVÍRUS Stovky pozitívnych a ďalšie úmrtia: Máme však najmenej hospitalizovaných za posledné mesiace!

KORONAVÍRUS Stovky pozitívnych a
FotoVideo

22.04.2021 10:25

BRATISLAVA - Prostredníctvom 6796 vykonaných PCR testov odhalili v stredu (21. 4.) na Slovensku 677 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 53. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. viac »


Medik Miroslav nastúpil do I. línie boja s covidom: FOTO Strach som mal pár dní, tvrdí

Medik Miroslav nastúpil do
FotoVideo

21.04.2021 22:00

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Študent medicíny Miroslav Gulika (24) z Topoľčian sa rozhodol postaviť do prvej línie boja s novým koronavírusom. Priznal, že spočiatku mal strach z nákazy, no o pár dní pominul. Za svoje pôsobenie v MOMke v nemocnici nadobudol neoceniteľné skúsenosti. Pár z nich opísal. viac »


Ľubomír prepadol dezinformáciám a šíri HOAX! Nie je pravda, že očkovaní ľudia už nemôžu darovať krv

Ľubomír prepadol dezinformáciám a

21.04.2021 19:00

BRATISLAVA – Nie je pravda, že ľudia zaočkovaní proti covidu-19 už nesmú darovať krv. Na sociálnej totiž koluje hoax, ktorý vypustil facebookový profil Ľubomíra Turcera. Upozornila naň polícia bojujúca proti dezinformáciám. viac »


Profesor Krčméry prezradil 3 príčiny, prečo niektorí ľudia znášajú AstraZenecu horšie ako ostatní

Vladimír Krčméry
Video660

21.04.2021 18:00

BRATISLAVA – Učitelia, ktorí boli očkovaní prvou dávkou vakcíny AstraZeneca, dostanú v týchto dňoch termín na druhé očkovanie. Oxfordskou vakcínou sa aktuálne očkujú aj ľudia vo veku od 40 do 59 rokov. Uznávaný odborník Vladimír Krčméry na margo nežiaducich účinkov po vpichu spomenutej očkovacej látky hovorí o troch príčinách, prečo niektorí ľudia ... viac »


KORONAVÍRUS Dnes je deň dobrých správ! Od budúceho týždňa sa otvárajú terasy aj fitká

KORONAVÍRUS Dnes je deň
FotoVideo

21.04.2021 16:30

BRATISLAVA - Od pondelka je Slovensko v bordovej fáze a po dlhých mesiacoch sme sa dočkali prvého uvoľnenia opatrení. Už o týždeň by mohli prísť ďalšie zmeny. Čísla sú lepšie a počet hospitalizovaných klesá. Momentálne je ich nemocniciach menej ako 1900. viac »


PS podalo trestné oznámenie v súvislosti s krokmi vlády pri zvládaní pandémie KORONAVÍRUSU

PS podalo trestné oznámenie

21.04.2021 14:35

BRATISLAVA - Vláda v decembri 2020 neprijala adekvátne opatrenia k zvládaniu pandémie nového koronavírusu. Tvrdí to mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS), ktorá v tejto súvislosti podala na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. V stredu o tom informovali šéfka PS Irena Bihariová... viac »


KORONAVÍRUS Slovensko je v TOP 5 v počte úmrtí! Namiesto testovania sme mohli mať 10 nemocníc

KORONAVÍRUS Slovensko je v
FotoVideo

21.04.2021 14:00

BRATISLAVA - Analytici z platformy Dáta bez pátosu zverejnili ďalšie zaujímavé porovnanie. Navyše tvrdia, že za peniaze, ktoré nás stálo antigénové testovanie, sme mohli mať postavených 10 nemocníc. viac »


KORONAVÍRUS Aby splnili pravidlá, kaderníčky dostávajú voľno

KORONAVÍRUS Aby splnili pravidlá,

21.04.2021 11:35

HUMENNÉ – Pravidlo jedného človeka na 15 štvorcových metrov v uzatvorenej prevádzke súvisiace s uvoľňovaním protipandemických opatrení ovplyvnilo aj prácu kaderníčok. V prípade väčšieho počtu zamestnancov regulujú kaderníctva ich počet na pracovisku. V jednej z takýchto prevádzok v meste Humenné si preto každá zo šiestich zamestnankýň musí počas týždňa vziať aspoň deň voľna. viac »


KORONAVÍRUS Čakajú nás zmeny: Pandemický zákon by mal byť pripravený do konca mesiaca

KORONAVÍRUS Čakajú nás zmeny:
Video

21.04.2021 10:50

BRATISLAVA - Pandemický zákon by mal byť pripravený do konca mesiaca, následne sa uvidí, či je dostatočný a či môže ísť do Národnej rady (NR) SR. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) pred stredajším rokovaním vlády. Nevylúčil však, že sa bude núdzový stav budúci týždeň ešte predlžovať. Všetko bude závisieť od aktuálnych čísel v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. viac »


KORONAVÍRUS Máme stovky pozitívnych: Počet hospitalizovaných stále klesá! Pribudli ďalšie úmrtia

KORONAVÍRUS Máme stovky pozitívnych:
Foto

21.04.2021 09:53

BRATISLAVA - Prostredníctvom 7429 vykonaných PCR testov odhalili v utorok (20. 4.) na Slovensku 764 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 60. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Na dohľadávaní kontaktov aktuálne pracuje asi 500 ľudí

KORONAVÍRUS Na dohľadávaní kontaktov

20.04.2021 18:17

BRATISLAVA – Na dohľadávaní kontaktov ľudí pozitívnych na nový koronavírus aktuálne pracuje okolo 500 osôb. Uviedol to Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že ide o orientačné číslo, keďže úrad vie flexibilne reagovať na vývoj epidemiologickej situácie. viac »


KORONAVÍRUS Ministerstvo školstva chce do konca leta zaočkovať čo najviac učiteľov

Očkovanie učiteľov

20.04.2021 15:11

BRATISLAVA - Ambíciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR je zabezpečiť očkovanie čo najväčšieho počtu učiteľov do konca leta. Dôvodom je, aby deti, žiaci, ale aj samotní pracovníci škôl mohli v školskom roku 2021/2022 nastúpiť do škôl v bezpečnejšom prostredí. Informoval o tom tlačový odbor rezortu školstva na margo informácie... viac »


KORONAVÍRUS Cez víkend sa budú očkovať učitelia druhou dávkou vakcíny, tvrdí rezort zdravotníctva

Očkovanie učiteľov

20.04.2021 12:27

BRATISLAVA - Učitelia, ktorí boli očkovaní prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, dostanú v týchto dňoch termín na druhé očkovanie. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. V najbližších dňoch bude podľa jej slov druhou dávkou očkovaných približne 16 tisíc učiteľov. viac »


KORONAVÍRUS Počet hospitalizovaných stále klesá! Pribudlo však vyše 70 úmrtí

KORONAVÍRUS Počet hospitalizovaných stále
FotoVideo

20.04.2021 10:15

BRATISLAVA - Prostredníctvom 7959 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (19. 4.) na Slovensku 642 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 72. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


Predseda Konferencie biskupov Stanislav Zvolenský verí, že obmedzenia sa ešte viac uvoľnia

Predseda Konferencie biskupov Slovenska

20.04.2021 09:35

BRATISLAVA - Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a zároveň aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský ďakuje za obnovenie bohoslužieb s účasťou veriacich. Verí, že sa obmedzenia čoskoro uvoľnia ešte viac, aby sa bolo možné vrátiť k "normálnemu" sláveniu bohoslužieb. Informuje o tom KBS na svojom webe. viac »


NEUVERITEĽNÉ Prvý deň uvoľňovania! Slováci vyrazili na nákupy, nechýbali tlačenice: Chytili sa aj na zľavy

Avion
FotoVideo403

20.04.2021 06:55

SLOVENSKO - V pondelok sa po dlhom lockdowne otvorili viaceré obchody a služby. Aj napriek tomu, že sme sa už mohli poučiť z nedávnej minulosti, pred niektorými obchodmi sa tvorili obrovské rady. Ľudí totiž prilákali veľké zľavy. viac »


Hoaxer Martin sa stal vo svojej komunite hrdinom: FOTO Realita bola iná! Z policajtov mal strach

Hoaxer Martin sa stal
FotoVideo

19.04.2021 21:00

BRATISLAVA – Facebook zaplavil ďalší hoax. Stojí za ním profil Martina Harčára. Muž opísal priebeh policajnej kontroly, počas ktorej nespolupracoval s policajtom, poučoval vojaka, v podstate všetkých vyškolil, odmietol ukázať negatívny covidový test a namiesto pokuty mu prítomní popriali pekný deň. Martin sa stal vo svojej komunite hrdinom, lebo odmietol... viac »


KORONAVÍRUS BSK aj hlavné mesto žiadajú viac vakcín z lokalít, kde sú nevyužité

KORONAVÍRUS BSK aj hlavné

19.04.2021 19:46

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR by malo sprístupniť pre Bratislavu viac dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré sú momentálne distribuované do iných častí krajiny, kde o ne nie je taký záujem a zostávajú nevyužité. Žiadajú o to predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba i primátor Bratislavy Matúš Vallo. Tvrdia... viac »


Najčítanejšie články