Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Koronavírus na Slovensku

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Druhá etapa pomoci pre gastro a cestovný ruch je na ceste: Čaká sa už len na ministerstvo financií

Druhá etapa pomoci pre

19.04.2021 15:46

BRATISLAVA - Pre spustenie druhej etapy schémy pomoci pre gastrosektor a oblasť cestovného ruchu sa čaká už len na peniaze od Ministerstva financií (MF) SR. Na sociálnej sieti o tom informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). viac »


Testovanie v Ružinove: Chce sa sťažovať a reklamovať ster z nosa, lebo nebol príliš hlboký! Má dôvod?

Testovanie v Ružinove: Chce

19.04.2021 14:54

BRATISLAVA – Ani plytko a ani hlboko?! Rozhorčený Ružinovčan sa pýta, kde môže reklamovať stery, ktoré mu pred pár dňami robili na mobilnom odberom mieste pri Miestnom úrade v Ružinove. Nepozdáva sa mu, že mu tyčinku nevsunuli dostatočne hlboko do nosa. A tým pádom tvrdí, že výsledku takéhoto testu neverí. Zdravotnícky personál napriek jeho naliehaniu... viac »


KORONAVÍRUS Mikas chce potešiť majiteľov reštaurácii: Svitá nádej aspoň na otvorenie terás už o pár týždňov!

KORONAVÍRUS Mikas chce potešiť
FotoVideo

19.04.2021 14:40

BRATISLAVA - Dnes je deň D. Od pondelka 19. apríla sa Slováci konečne nadýchli po niekoľkomesačných, tvrdých opatreniach. Tie boli zadané v dôsledku zhoršujúcej sa pandemickej situácie s novým koronavírusom. Po dlhej uzávierke dostali zelenú na otvorenie mnohé obchody a služby, avšak, reštaurácie stále nie. Hlavný hygienik Ján Mikas z Úradu verejného... viac »


KORONAVÍRUS Záujemcovia o očkovanie môžu dostať nový termín vakcinácie

KORONAVÍRUS Záujemcovia o očkovanie

19.04.2021 13:49

BRATISLAVA - Niektorí záujemcovia o očkovanie proti novému koronavírusu, ktorým už poslali časy ich vakcinácie, mohlo Národné centrum zdravotníckych informácií prideliť nové termíny očkovania. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS Rezort zdravotníctva prehodnocuje testovaciu stratégiu

KORONAVÍRUS Rezort zdravotníctva prehodnocuje

19.04.2021 13:08

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva SR aktuálne pracuje na prehodnotení testovacej stratégie. Povedala to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Pripomína, že na niektoré osoby sa povinnosť dať sa testovať už po novom nevzťahuje. viac »


Pozor na HOAX: Nie je pravda, že výsledky antigénových testov sú vopred určené

Pozor na HOAX: Nie
Foto

19.04.2021 10:47

BRATISLAVA - Od januára 2021 šírilo viac 10.000 používateľov Facebooku fotografiu v kontexte, ktorý mal dokazovať, že výsledky antigénových testov sú vopred určené. V skutočnosti však fotografia ukazuje kontrolné tyčinky, ktoré výrobca prikladá do balenia za účelom kontroly toho, či testovacia súprava funguje správne, a tieto sa nepoužívajú na testovanie... viac »


KORONAVÍRUS Testov aj pozitívnych bolo málo: Pribudlo vyše 60 úmrtí! Počet hospitalizovaných klesá

KORONAVÍRUS Testov aj pozitívnych
Foto

19.04.2021 09:59

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1434 vykonaných PCR testov odhalili v nedeľu (18. 4.) na Slovensku 93 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 66. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Analytici kritizujú systém karantén v školách: Pri továrňach sa správame nemysliteľne opačne!

KORONAVÍRUS Analytici kritizujú systém
FotoVideo

19.04.2021 09:57

BRATISLAVA - Analytici z organizácie Dáta bez pátosu, ktorí sa už intenzívne a dlho venujú pandémii koronavírusu, dnes prichádzajú s ďalším tvrdením, ktoré otvára otázku karantenizácie v školách a vo fabrikách či továrňach. Pri škole totiž ide v prípade jedného pozitívneho do karantény celá trieda, kým v ostatných, pracovných inštitúciách to tak nie... viac »


KORONAVÍRUS Vodiči bratislavskej MHD už nebudú musieť nosiť povinne respirátor

KORONAVÍRUS Vodiči bratislavskej MHD

19.04.2021 09:57

BRATISLAVA – Vodiči bratislavskej mestskej hromadnej dopravy nebudú musieť od pondelka počas svojej služby nosiť povinne respirátor. Budú však musieť mať prekryté nos a ústa ochranným rúškom. Na sociálnej sieti o tom informoval predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava Martin Rybanský. viac »


Veľký PREHĽAD: Dnes sa začína prvé uvoľňovanie po dlhých mesiacoch! VÝNIMIEK je viac

Veľký PREHĽAD: Dnes sa
Foto

19.04.2021 09:55

BRATISLAVA - Dnes sa oficiálne začne prvé väčšie uvoľňovanie po takmer štyroch mesiacoch. Zákaz vychádzania bude platiť naďalej, ale výrazne sa rozšíri okruh výnimiek. Alternatívou k negatívnemu testu na koronavírus bude aj naďalej zaočkovanie alebo prekonanie ochorenia. Pozrite si veľký prehľad toho, čo sa otvára. viac »


KORONAVÍRUS Slovensko prechádza v rámci COVID automatu z čiernej do bordovej fázy

KORONAVÍRUS Slovensko prechádza v

19.04.2021 08:10

BRATISLAVA - Slovensko od pondelka prechádza v rámci COVID automatu z čiernej do bordovej fázy. Žiadny okres nie je v čiernej zóne. V bordovej zóne ich je 27, v červenej 41 a v ružovej štyri. Aktualizáciu rozdelenia okresov podľa rizikovosti schválila v rámci COVID automatu vláda na svojom rokovaní 14. apríla. viac »


Šéf dispečingu linky 155: Medzi ľuďmi volajúcimi v prvej vlne a dnes je obrovský rozdiel

Dalibor Pavlík, vedúci Krajského

19.04.2021 06:15

BRATISLAVA – Medzi povolania, pre ktoré je pandémia korony ozajstnou skúškou, jednoznačne patria aj záchranári a operátori tiesňovej linky 155. Ako zvládli rok s covidom-19, čo sa za ten čas naučili a aká je situácia dnes, hovorí vedúci Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby pre Bratislavský kraj Dalibor Pavlík. viac »


Deti sa vracajú do lavíc: Rezort školstva zverejnil podrobné PRAVIDLÁ! Nezabudnite na testy

Deti sa vracajú do
FotoVideo

19.04.2021 00:01

BRATISLAVA - V pondelok začína prvé väčšie uvoľňovanie po takmer štyroch mesiacoch. Okrem toho pokračuje aj otváranie škôl. Rezort školstva v infografikách popísalo, ako sa bude pri otváraní postupovať ďalej a na čo nezabudnúť. viac »


Slovenská nemocnica spúšťa liečbu postcovidových pacientov: FOTO Lekárka opísala, ako bude vyzerať v praxi

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca
FotoVideo

18.04.2021 18:00

KOŠICE-ŠACA – Rok od vypuknutia epidémie koronavírusu na Slovensku sa upriamuje pozornosť na liečbu pacientov s postcovidovým syndrómom. Zmierniť následky ochorenia pomôže aj rehabilitačný program Nemocnice Košice-Šaca. Primárka tamojšej Kliniky liečebnej rehabilitácie Mária Katuščáková priblížila, ako bude rehabilitácia týchto pacientov vyzerať v praxi.   viac »


SPUTNIK V sa už testuje v Maďarsku: Ministrovi obrany nevadí, že Matovič zmluvu nečítal!

SPUTNIK V sa už
Foto300

18.04.2021 16:00

BRATISLAVA - Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že v Maďarsku sa už testujú vzorky ruskej vakcíny Sputnik V. Keďže zmluvu na jej dodávku dohadoval exminister zdravotníctva Marek Krajčí a tím na rezorte zdravotníctva, Naďovi neprekáža, že Igor Matovič zmluvu nečítal. Vyhlásil to v relácii TV Markíza Na telo. viac »


Koalícia a opozícia sa zhodli: Masívne testovanie na KORONAVÍRUS sa musí skončiť!

Koalícia a opozícia sa
Foto1503

18.04.2021 14:13

BRATISLAVA - Koaličný poslanec parlamentu Marián Viskupič (SaS) volá spolu s opozičnými poslancami Ľubošom Blahom (Smer-SD) a Matúšom Šutajom Eštokom (nezaradený) po ukončení masívneho antigénového testovania. Zhodli sa na tom v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Juraj Krúpa z OĽANO reagoval, že povinnosť testovania pri vstupe do prevádzok... viac »


KORONAVÍRUS Počet pozitívnych mierne stúpol: Pribudli ďalšie úmrtia! Hospitalizovaní klesli pod 2-tisíc

KORONAVÍRUS Počet pozitívnych mierne
FotoVideo

18.04.2021 10:14

BRATISLAVA - Prostredníctvom 17 057 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (17. 4.) na Slovensku 638 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 63. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. viac »


Richard Sulík o ďalšom uvoľňovaní: Čísla klesajú, budeme v tom pokračovať! O týždeň otvoríme terasy

Richard Sulík o ďalšom
Video543

18.04.2021 10:13

BRATISLAVA - Už zajtra začne prvé väčšie uvoľňovanie po takmer štyroch mesiacoch prísnych opatrení. Zákaz vychádzania síce ostáva v platnosti, no so širším okruhom výnimiek. Rovnako už môžeme ísť do prírody aj mimo okres. Minister hospodárstva Richard Sulík uviedol, že o týždeň by sa mali otvoriť aj terasy. viac »


Po Baťovej ďalšia NÁLOŽ: Sulíkova sabotáž a politická poprava! Matovič nevynechal ani prezidentku Čaputovú

Po Baťovej ďalšia NÁLOŽ:
FotoVideo2159

17.04.2021 19:30

BRATISLAVA - Zdá sa, že expremiér a minister financií Igor Matovič má stále čosi na srdci. Včera napísal opäť niekoľko statusov, v ktorých kritizoval šéfku ŠÚKL Zuzanu Baťovú. Neostalo však len pri nej a na paškál si opäť vzal aj opozíciu, Richarda Sulíka, prezidentku Zuzanu Čaputovú a ďalších. viac »


Kolíková zverejnila OFICIÁLNE stanovisko: Vyžiadal si ho premiér! Zmluvu k Sputniku V treba zverejniť

Kolíková zverejnila OFICIÁLNE stanovisko:
FotoVideo523

17.04.2021 17:59

BRATISLAVA - Spor okolo zverejnenia zmluvy k nákupu Sputnika V ešte neskončil. Zmluvu už videla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá jednoznačne uviedla, že ju treba zverejniť. Rovnaké stanovisko oficiálne zaujala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. viac »


Najčítanejšie články