Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Koronavírus na Slovensku

Na Slovensku naďalej prevažuje britský variant nového KORONAVÍRUSU

Testovanie na koronavírus na Slovensku

Testovanie na koronavírus na Slovensku

pred 2 hodinami

BRATISLAVA - Na Slovensku naďalej významne prevažuje britský variant nového koronavírusu. Juhoafrický variant sa za uplynulý mesiac vyskytol u siedmich osôb a v jednom prípade sa potvrdil aj indický variant. Vyplýva to z výsledkov sekvenovania pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska za apríl 2021. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS SNS apeluje na vládu: Znižovanie DPH!

KORONAVÍRUS SNS apeluje na
FotoVideo

26.04.2021 10:05

BRATISLAVA - Slovenská národná strana (SNS) je častým kritikom vládnycho opatrení. Iné to nie je ani teraz ,keď sa prevádzky postupne otvárajú. V súvislosti s otváraním terás reštaurácií vyzývajú vládu, aby bezodkladne navrhli 10% DPH na reštauračné služby. viac »


KORONAVÍRUS Skeptickí analytici a kloktacie testy: Až teraz sa pripravte na skutočné dátové peklo a chaos!

KORONAVÍRUS Skeptickí analytici a
FotoVideo

26.04.2021 08:30

BRATISLAVA - Včerajšia štatistika nových prípadov koronavírusu bola pomerne netradičná od tých, ktoré sme tu mali za posledné mesiace. Objavilo sa totiž až 30-tisíc vykonaných testov na koronavírus, no len niečo vyše 400 bolo pozitívnych. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že to bolo zapríčinené vykalkulovaním aj kloktacích testov na školách. Tie by... viac »


KORONAVÍRUS Slovensko dnes otvára ďalšie prevádzky: POZOR, mení sa aj režim na hraniciach!

KORONAVÍRUS Slovensko dnes otvára
FotoVideo

26.04.2021 08:29

BRATISLAVA - Deň, na ktorý viacerí Slováci čakali je konečne tu. Dneškom sa končí opatrenie uzavretých terás a fitnescentier. Tie podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) dostávajú začiatkom tohto týždňa zelenú a občania si tak vďaka zlepšujúcej sa pandemickej situácii budú môcť zacvičiť či vychutnať si kvalitnú kávu na terase jedného z obľúbených... viac »


KORONAVÍRUS Oddnes platí nový COVID automat: V najvyššom stupni varovania nie je ani jeden okres

KORONAVÍRUS Oddnes platí nový

26.04.2021 08:00

BRATISLAVA - Od pondelka je podľa COVID automatu na Slovensku 22 okresov v bordovej fáze, 52 v červenej a päť v ružovej. "Čiernym", teda v najvyššom stupni varovania pred šírením ochorenia COVID-19, nie je ani jeden okres. Vyplýva to z aktualizovaného rozdelenia okresov podľa rizikovosti, ktoré na ostatnom rokovaní (21. 4.) schválila vláda. viac »


ZOZNAM pozitívnych prípadov od 1. januára 2021 do konca marca

Koronavírus je naďalej hrozbou

26.04.2021 08:00

BRATISLAVA - Prvé tri mesiace roka 2021 boli naozaj ťažké. Po sviatkoch sa čísla rapídne zhoršili, pribúdali tisícky pozitívnych prípadov, počet hospitalizovaných v nemocniciach trhal rekordy, zdravotníci boli vyčerpaní a nemocnice plné. Denne pribúdali stovky úmrtí. viac »


Trapas poslankyne OĽaNO na sociálnej sieti: Situáciu musel hasiť až minister, ľudia jej to v komentároch spočítali

Trapas poslankyne OĽaNO na
FotoVideo2578

25.04.2021 21:30

BRATISLAVA - O tom, že pri písaní statusov si treba dávať pozor na fakty sa už viackrát presvedčili aj niektorí vysokopostavení politici. Výnimkou nie sú ani poslanci z vládneho OĽaNO. Jeden takýto trapas sa podaril podpredsedníčke výboru pre európske záležitosti a členke klubu vládneho OĽaNO Zite Pleštinskej. Statusom chcela prejaviť vďaku vojakom... viac »


KORONAVÍRUS Ustupujúca pandémia pozitívne ovplyvní aj vzťahy vo vláde, uviedla Remišová

KORONAVÍRUS Ustupujúca pandémia pozitívne

25.04.2021 14:20

BRATISLAVA - Ustupujúca pandémia ochorenia COVID-19 bude mať pozitívny vplyv aj na vzťahy vo vláde. Myslí si to podpredsedníčka vlády SR a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí). viac »


KORONAVÍRUS Analytik má pre nás ďalšie skvelé správy: Prvý milión očkovaní sme dosiahli, do konca mája príde druhý!

KORONAVÍRUS Analytik má pre
FotoVideo

25.04.2021 12:00

BRATISLAVA - Po sériách nepríjemných správ počas tejto zimy a zo začiatku roka ako takého tu prichádzajú konečne optimistické správy, a to priamo z úst jedného z hlavných analytikov organizácie Dáta bez pátosu. Ivan Bošňák je totiž presvedčený, že tempo očkovania je napriek mnohým logistickým problémom na Slovensku viac ako rýchle a máj bude mesiac... viac »


KORONAVÍRUS Slovensko pokračuje v pozitívnom trende aj cez víkend: Len 400 pozitívnych, počet úmrtí klesol

KORONAVÍRUS Slovensko pokračuje v
FotoVideo

25.04.2021 10:02

BRATISLAVA - Prostredníctvom 30 594 vykonaných PCR testov odhalili v sobotu (24. 4.) na Slovensku 435 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa cez víkend zvýšil o 37. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. Počet hospitalizovaných v nemocniciach sa mierne zvýšil - o deväť ľudí. viac »


KORONAVÍRUS Matovičov kritik z vlastnej strany prehovoril o Sputniku: Chýba nám vraj druhý typ, máme len prvý!

KORONAVÍRUS Matovičov kritik z
FotoVideo

25.04.2021 07:30

BRATISLAVA - Poslanca OĽaNO Jána Krošláka verejnosť okrem tenisovej minulosti pozná aj vďaka nie tak starému statusu, v ktorom kritizoval vtedy ešte premiéra Igora Matoviča. Teraz sa ozval znovu, no teraz hovorí o ruskej vakcíne Sputnik. Svojím vyjadrením prekvapil, pretože podľa jeho slov Slovensku chýba druhý typ Sputnika, ktorý je nutný na preočkovanie, ak ide o druhú dávku. viac »


Pôrod v čase KORONAVÍRUSU: Primár opísal krušné chvíle, dva komplikované prípady! Bábätká boli zdravé

Pôrod v čase KORONAVÍRUSU:
FotoVideo

25.04.2021 07:00

SKALICA - Fakultná nemocnica s poliklinikou v Skalici má už najťažšie pandemické obdobie s najväčšou pravdepodobnosťou za sebou. Okrem bežných pacientov s koronavírusom museli zdravotníci v Skalici riešiť aj osobitnú skupinu pacientov s koronavírusom – budúce mamičky a rodičky. viac »


KORONAVÍRUS Heger mimoriadne vystúpil v televízii: Zopakoval už známe odporúčanie, nechcem na vás tlačiť!

KORONAVÍRUS Heger mimoriadne vystúpil
FotoVideo

24.04.2021 20:19

BRATISLAVA – Očkovanie je v aktuálnej situácii najrýchlejšou cestou, ako nad pandémiou ochorenia COVID-19 zvíťaziť v relatívne krátkom čase. V sobotňajšom mimoriadnom príhovore v RTVS to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Slovákov zároveň požiadal, aby možnosť vakcinácie využili. viac »


Starší a chorľavejší ľudia potrebujú vakcínu najviac, zdôrazňujú lekári: COVIDu podľahujú najmä nezaočkovaní

Július Hodosy, Peter Sabaka
Video

24.04.2021 20:00

BRATISLAVA – Očkovanie proti covidu-19 je jediná cesta, ako zastaviť pandémiu nového koronavírusu. Viacerí starší ľudia, ktorí majú diagnostikované chronické ochorenia, si však kladú otázku, či je pre nich vakcína vhodná. Infektológ Peter Sabaka a primár Július Hodosy tvrdia, že starší a chorľavejší ľudia sa očkovania nemusia báť. Naopak, potrebujú ho najviac. viac »


KORONAVÍRUS Premiér prekvapil novým VIDEOM: Už je v čakárni na vakcínu tak, ako ostatní Slováci

KORONAVÍRUS Premiér prekvapil novým
FotoVideo

24.04.2021 18:59

BRATISLAVA - Predseda vlády SR Eduard Heger na sociálnej sieti zverejnil video, v ktorom sa zaregistroval do čakárne na vakcínu, keďže už bola otvorená aj jeho veková kategória. Týmto krokom sa zaradil do radu bežných Slovákov, ktorí čakajú na svoj termín očkovania. Je preto pravdepodobné, že Heger sa nebude vykrúcať ani z vakcíny AstraZeneca a nechá... viac »


KORONAVÍRUS Ministerstvo ohlásilo novinku v očkovaní: Mladí sa môžu zviezť so seniormi, prišla však PRVÁ KRITIKA!

KORONAVÍRUS Ministerstvo ohlásilo novinku
FotoVideo

24.04.2021 16:00

BRATISLAVA - Na Slovensku sa ešte stále oficiálne nespustilo očkovanie mladých ľudí nad 18 rokov. Jediná možnosť, ako by sa v súčasnosti dostali k vakcíne je tá, že sa napríklad prihlásia ako náhradníci. Keďže sa ale vakcíny v záujme dosiahnutia kolektívnej imunity musia vyčerpať a ich trvanlivosť nie je večná, ministerstvo pripravuje v prípade mladých... viac »


KORONAVÍRUS Vláda pripúšťa nedokonalosť v zákaze vychádzania: Nerátali s takým detailom ako letný čas!

KORONAVÍRUS Vláda pripúšťa nedokonalosť
FotoVideo

24.04.2021 14:01

BRATISLAVA - Hodina, od ktorej platí zákaz vychádzania, by sa mala posunúť a prispôsobiť sa letnému času. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy to naznačil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO), ktorý si myslí, že už v stredu 28. apríla na rokovaní vlády príde k schváleniu úpravy. viac »


KORONAVÍRUS Matovič prehovoril o zverejnení zmluvy za Sputnik: Rusom to prekážať nebude, má vraj DÔKAZ!

KORONAVÍRUS Matovič prehovoril o
FotoVideo

24.04.2021 13:00

BRATISLAVA - Expremiér a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) po dlhej dobe ticha opäť prehovoril na tému Sputnik V. Urobil tak už tradične - cez status na sociálnej sieti. Zverejnil najnovší tweet výrobcu Sputnika V, kde sa podľa všetkého uvádza, že Rusom nebude prekážať, ak Slovensko zverejní zmluvu o nákupe vakcíny. Výrobca pritom vraj očakáva... viac »


KORONAVÍRUS Pribudli dve nové očkovacie centrá: V Šali a Štúrove zaočkujú cez víkend Modernou 2-tisíc ľudí

KORONAVÍRUS Pribudli dve nové

24.04.2021 11:38

ŠAĽA - Sieť veľkokapacitných očkovacích centier sa od tohto víkendu rozširuje o centrá v Šali a Štúrove. Ich zriadenie pripravil Nitriansky samosprávny kraj (NSK) v spolupráci so spoločnosťou Nemocnica Agel Komárno v zmysle poverenia ministerstva zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Úrady hlásia ďalšie stovky prípadov: Hospitalizovaných ubúda, prvú dávku už dostalo vyše milióna ľudí!

KORONAVÍRUS Úrady hlásia ďalšie
FotoVideo

24.04.2021 10:05

BRATISLAVA - Prostredníctvom 14 312 vykonaných PCR testov odhalili v piatok (23. 4.) na Slovensku 841 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 53. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. viac »


Patológ Palkovič o úmrtiach: Dvanásť obetí na KORONAVÍRUS sa nakazilo po očkovaní! Musíme sa chrániť

Patológ Palkovič o úmrtiach:
Video1130

24.04.2021 08:55

BRATISLAVA - Na Slovensku sme zatiaľ zaznamenali dve úmrtia, pri ktorých bol preukázaný súvis s očkovaním. Patológ Michal Palkovič pre Topky uviedol, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) zatiaľ celkovo prešetril 72 úmrtí. Dvanásť z nich zomrel na pľúcnu formu koronavírusu, ktorým sa nakazili už po očkovaní. viac »


Najčítanejšie články