Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Viacero táborov museli predčasne ukončiť: Úrad verejného zdravotníctva prezradil dôvod

Ilustračný obrázokGaléria fotiek (2)
Ilustračný obrázok
Zdroj: SITA/Attila Balazs/MTI via AP

BRATISLAVA - Viacero zotavovacích podujatí, teda pobytových táborov trvajúcich dlhšie ako štyri dni, v lete predčasne ukončili pre výskyt ochorenia COVID-19. Potvrdila to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.


O predčasnom ukončení v prípade COVID-19 hovorilo usmernenie ÚVZ. "Vo všeobecnosti usmernenie ako dokument (v porovnaní s vyhláškou alebo zákonom) nemá právnu záväznosť, ustanovuje však najlepšiu prax a odporúča sa ním riadiť," ozrejmila s tým, že na základe usmernenia organizátori nemuseli tábory ukončiť.

Viacero táborov museli predčasne
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

Predčasné ukončenie táborov nahlásilo desať regionálnych úradov verejného zdravotníctva. "Niektoré regionálne úrady verejného zdravotníctva vo svojej územnej pôsobnosti neevidovali žiaden takýto prípad, ďalšie evidovali jeden až tri prípady," uviedla Račková.

Prípady iných ochorení boli zriedkavé

Ak sa tábor neukončil, bolo podľa nej dôležité izolovať pozitívne dieťa, pokým si poň bezodkladne neprišiel zákonný zástupca. Hovorkyňa priblížila, že prípady výskytu iných ochorení v táboroch boli zriedkavé. Regionálne úrady zaznamenali najmä gastroenteritické ochorenia spojené s hnačkou či bolesťami brucha. "Rozsiahlejšie epidémie v súvislosti so zotavovacími podujatiami neevidujeme," dodala.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články