Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Rezort spustil registráciu na očkovanie vakcínami na omikron: PREHĽAD miest! Na niektoré si počkáte

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Eugene Hoshiko, Pool

BRATISLAVA - Na Slovensku sa spustila registrácia na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínami adaptovanými na variant nového koronavírusu omikron. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Očkovanie bez registrácie bude možné od piatka vo vyhradených centrách


Vakcíny možno podať len ako posilňujúce dávky. "Je možné ich podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami," spresnil rezort. Určené sú pre osoby staršie ako 12 rokov. Očkovanie nimi možno podstúpiť najskôr tri mesiace od posledného očkovania či prekonania ochorenia COVID-19.

Archívne VIDEO Lengvarský: Priemerný nárast mzdy je priebežne 256 eur, čím sa priemerný plat lekára dostane na 4000 eur

Záujemcovia sa môžu na očkovanie prihlásiť cez stránku korona.gov.sk. "Do konca týždňa im budú pridelené termíny podľa dostupných kapacít postupne sa otvárajúcich očkovacích centier," doplnilo MZ.

Nové vakcíny nie je možné podať ako prvú dávku

Na začiatku septembra schválila Európska lieková agentúra (EMA) upravené verzie pôvodných vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna, aby zabezpečili lepšiu ochranu proti aktuálne dominantnému variantu omikron. Nové omikronové vakcíny nemôžu byť podané ako prvé dávky. Vakcíny sú určené len pre posilňujúce (booster) dávky, to znamená že je možné ich podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19. 

Rezort spustil registráciu na
Galéria fotiek (3)
Zdroj: MZ SR

Počas prvého týždňa sa bude očkovať prostredníctvom registrácie v pätnástich očkovacích centrách (v dvanástich vakcínou Comirnaty-Pfizer a v troch vakcínou Spikevax-Moderna, pričom kompletný zoznam centier je uvedený v tabuľke pod textom). 

Očkovanie omikronovou vakcínou Comirnaty od spoločností Pfizer-BioNTech bude prebiehať vo vakcinačných centrách (najmä v nemocniciach), a tiež aj v ambulanciách lekárov v sieti všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast. Aktuálne však prebieha proces zazmluvňovania príslušných subjektov, a teda vakcinačné centrá budú do očkovania zapájané postupne.

Ak sa chcete očkovať mimo centier v zozname, počkáte si

V prípade, že záujemca zadá pri registrácii preferované očkovacie centrum mimo tých, ktoré sú uvedené v zozname, bude presunutý do tzv. Čakárne a termín v ním zvolenom očkovacom centre mu bude pridelený hneď, ako to bude možné. Ako sme uviedli, očkovanie v týchto vakcinačných centrách bude spúšťané postupne po splnení všetkých zákonných povinností. Ak teda majú ľudia záujem o čo najskoršie podanie vakcíny, odporúčame im vybrať si pri registrácii spomedzi vymenovaných, resp. ponúkaných vakcinačných centier. 

Rezort spustil registráciu na
Galéria fotiek (3)
Zdroj: MZ SR

Adaptované vakcíny môžu byť podané ako prvé alebo druhé posilňujúce dávky:
- osobám starším ako 12 rokov,
- najskôr o 3 mesiace po podaní poslednej dávky, 
- osobám, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 je možné podať posilňujúcu dávku adaptovanej vakcíny najskôr po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia.

Vakcíny sú určené pre zdravú populáciu, ako aj pre rizikové skupiny. Tieto vakcíny je možné podať (kombinovať) po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen) alebo Sputnik V. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články