Sobota, 3. december 2022. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara.

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo 597 prípadov, stúpla vírusová nálož v odpadových vodách

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1611 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (27. 9.) na Slovensku 597 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudla jedna obeť. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. V nemocniciach je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 541 pacientov.


Minister zdravotníctva Lengvarský: Aký vývoj ohľadom demisií lekárov očakáva? Údajne nám katastrofálny scenár nehrozí

Vírusová nálož v odpadových vodách stúpla v šiestich krajoch 

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 36. kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Banskobystrickom, Trnavskom, Nitrianskom, Prešovskom a Košickom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo
Galéria fotiek (3)
Zdroj: korona.gov.sk

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 54 vzoriek. "Vo všetkých bola zistená prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, z toho v 41 vzorkách došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 13 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu," ozrejmil úrad. Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku podľa neho zodpovedá epidemiologickej situácii.

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo
Galéria fotiek (3)
Zdroj: korona.gov.sk

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od januára sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd. ÚVZ priblížil, že do 36. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 2127 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. "Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 2094 (98,45 percenta) vzoriek," dodal.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články