Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

KORONAVÍRUS Na potvrdenie o prekonaní bude stačiť aj pozitívny antigénový test: Pozor na výnimky

Ilustračný obrázokGaléria fotiek (1)
Ilustračný obrázok
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BRATISLAVA - Na získanie potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19 stačí aj pozitívny antigénový test. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR pristúpilo k tomuto kroku s cieľom uľahčiť očakávanú jesennú vlnu pandémie pacientom aj lekárom. Informovala o tom hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.


Zatiaľ čo všeobecnému lekárovi stačil na diagnostikovanie pacienta a predpísanie liečby aj pozitívny antigénový test, na získanie certifikátu o prekonaní bol až doteraz potrebný PCR test. S cieľom zabrániť zbytočnému duplikovaniu testov pristupuje NCZI k vydávaniu Európskych digitálnych certifikátov o prekonaní ochorenia COVID-19 už aj po pozitívnom antigénovom teste.

Neplatí to však pre všetky antigénové testy. Zoznam akceptovaných testov určuje Európska komisia a nachádza sa na covid-19_eu-common-list-antigen-tests_en.pdf (europa.eu). Na získanie potvrdenia o prekonaní nie je možné použiť samoodberové domáce testy. "NCZI vydáva potvrdenia o prekonaní len na základe pozitívnych antigénových testov z mobilných odberových miest (MOM) vykonaných od 5. septembra 2022, pričom prvé certifikáty budú vygenerované 16. septembra," uviedla Daničová.

Potvrdenie sa generuje automaticky

Po pozitívnom antigénovom teste je nevyhnutná domáca izolácia v trvaní päť dní od pozitívneho testu. Ak v rámci päťdňovej izolácie človek nemá posledných 24 hodín nijaké príznaky ochorenia, izolácia sa skončí. Ďalších päť dní však platí povinnosť nosiť respirátor FFP2. Až potom je možné získať potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19. Generuje sa na 11. deň od potvrdenia pozitivity.

Potvrdenie o prekonaní sa generuje automaticky, NCZI odporúča nastaviť si automatické zasielanie certifikátov, aby bol aj tento certifikát doručený do mailboxu. Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia COVID-19 možno stiahnuť i deťom a platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články