Veterán európskych dejín odchádza: Juncker pri lúčení potláčal slzy, vďaka za spolupáchateľstvo | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Veterán európskych dejín odchádza: Juncker pri lúčení potláčal slzy, vďaka za spolupáchateľstvo

Zdroj: SITA/AP/Olivier Hoslet
19.10.2019 21:00

BRUSEL - Dosluhujúci šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa po skončení dvojdňového summitu v Bruseli neubránil slzám. Po takmer 150 summitoch končí na svojom poste a nahradí ho Ursula von der Leyenová. Donaldovi Tuskovi poďakoval za „spolupáchateľstvo“. Tusk takisto vo svojej funkcii končí.


Nakoniec Jeanovi-Claudovi Junckerovi zlyhal hlas. „Do konca svojho života budem hrdý na to, že som mohol slúžiť Európe,“ povedal lúčiaci sa predseda Európskej komisie v piatok so slzami v očiach. Bol to jeho zrejme posledný summit EÚ, celkovo 147. v jeho dlhoročnej kariére luxemburského premiéra a od roku 2014 v súčasnom úrade, informovala agentúra DPA.

Veterán európskych dejín odchádza:
Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys

Veľké poďakovanie

Juncker sa poďakoval predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi za jeho priateľstvo a "spolupáchateľstvo" - a emóciám sa nevyhol ani Tusk, keďže aj on čoskoro odchádza z funkcie. Junckera nazval kolegom a priateľom a novinárom poďakoval za to, „že ste s nami zostávali hore tak dlho a dokonca sa smiali na niektorých našich vtipoch“, čo znova vyvolalo smiech.

Veterán európskych dejín odchádza:
Zdroj: SITA/AP/Virginia Mayo

Na otázku, aký bude jeho odkaz, Juncker zažartoval. „Vyratúvať moje úspechy by trvalo príliš dlho a keby sa k tomu pridali ešte aj neúspechy, boli by sme tu ešte zajtra.“ Tusk na to reagoval. „Preňho by to trvalo príliš dlho, pre mňa príliš krátko.“ Úlohu formálne oceniť oboch odchádzajúcich predstaviteľov EÚ prevzala na seba nemecká kancelárka Angela Merkelová, ako sama povedala na vlastnej tlačovej konferencii.

Veterán európskych dejín odchádza:
Zdroj: SITA/AP/Virginia Mayo

Veterán európskych dejín

Ako služobne najstaršia účastníčka summitu Junckerovi a Tuskovi poďakovala v kruhu lídrov štátov a vlád. Keď sa Merkelová v decembri 2005 po prvý raz zúčastnila na summite EÚ, Juncker - vtedy ako predseda vlády Luxemburska - mal už za sebou takmer desať rokov takýchto stretnutí. „Vidno, akým veteránom európskych dejín je,“ povedala kancelárka.

Veterán európskych dejín odchádza:
Zdroj: SITA/AP/Virginia Mayo

Juncker sa s úradom predsedu EK rozlúči po tom, ako Európsky parlament potvrdí novú Európsku komisiu jeho nástupkyne Ursuly von der Leyenovej, ktorej nástup sa neočakáva skôr ako 1. decembra. V rovnakom termíne odovzdá svoju funkciu aj Tusk, a to terajšiemu belgickému premiérovi Charlesovi Michelovi.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články