Obrovský protest v Ríme: Do ulíc vyšli tisíce Salviniho sympatizantov, žiadali demisiu vlády | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Obrovský protest v Ríme: Do ulíc vyšli tisíce Salviniho sympatizantov, žiadali demisiu vlády

Na výzvu bývalého talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho sa v sobotu v Ríme zišlo vyše 100-tisíc ľudí.
Na výzvu bývalého talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho sa v sobotu v Ríme zišlo vyše 100-tisíc ľudí.
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini
20.10.2019 06:50

RÍM - Na výzvu bývalého talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho sa v sobotu v Ríme zišlo vyše 100.000 ľudí, ktorí protestovali proti novej vláde Demokratickej strany a protisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S). Okrem demisie vlády účastníci zhromaždenia žiadali predčasné voľby a sprísnenie imigračnej politiky.


Ako informovala agentúra AFP, na demonštráciu pozvážali ľudí z celej krajiny - do Ríma ich priviezlo osem mimoriadnych vlakov a 400 autobusov. Organizátori informovali o účasti vyše 200.000 ľudí, polícia uvádzala 50.000 účastníkov. Salvini podľa AFP považuje sobotňajšie zhromaždenie v Ríme za základ pre opätovné získanie moci, o ktoré sa snaží.

Salvini totiž počas leta stiahol svoju podporu predchádzajúcej populistickej vláde v snahe vyvolať v Taliansku predčasné voľby, keďže je presvedčený, že by ich mohol vyhrať a riadiť tak tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny. Tento plán mu nevyšiel, keďže jeho bývalý koaličný partner, hnutie M5S, uzavrelo dohodu s centristicko-ľavicovou Demokratickou stranou o vytvorení novej proeurópskej vlády. Túto vládu Salvini kritizuje, útočí na jej legitimitu a vo svojom prejave v sobotu vyhlásil: "Mali sme pravdu, keď sme z vlády odišli."

"Chcem žiť v slobodnej krajine, kde môžete vládnuť bez čakania na telefonát od (nemeckej kancelárky Angely) Merkelovej alebo (francúzskeho prezidenta Emmanuela) Macrona," povedal Salvini v prejave, ktorý predniesol po tom, ako zazneli príhovory viacerých lídrov krajnej pravice, ako aj bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

Silvio Berlusconi počas protestu
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini

"Sme na tomto námestí, lebo máme veľkú zodpovednosť a musíme reagovať na výzvu nášho národa, aby sme sa zjednotili," vyhlásil 83-ročný Berlusconi. Líderka hnutia Bratia Talianska (FDI) Giorgia Meloniová vo svojom prejave vyzvala na boj proti "islamizácii Európy" a apelovala na politikov z krajne pravicového spektra, aby viedli tento zápas spoločne.


Galéria

Na výzvu bývalého talianskeho Silvio Berlusconi počas protestu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články