Poslancov čaká predposledná schôdza v tomto roku: Toto sú hlavné body programu | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Poslancov čaká predposledná schôdza v tomto roku: Toto sú hlavné body programu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
15.10.2019 08:50

BRATISLAVA - Počas predposlednej tohtoročnej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa začne dnes o 13:00, majú poslanci prerokovať viac ako 120 bodov programu. Zaoberať sa budú aj návrhom, podľa ktorého by exprezidenti mohli stratiť ochranku či plat. Vyplýva to z novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky, ktorú do parlamentu predložili poslanci vládneho Mosta-Híd.


S myšlienkou zmeny zákona prišiel ešte v lete poslanec NR SR za Most-Híd Peter Kresák. Návrh odôvodňuje tým, že aktuálna platná úprava nepočíta so situáciou, keď bývalý prezident vstúpi do aktívnej politiky. Bývalý prezident by tak mohol poberať výhody ako plat, funkčné príplatky, paušálne náhrady a náhrady ďalších výdavkov z nižšej funkcie, ktorú získal po skončení v úrade hlavy štátu.

Duchovní, ktorí pôsobia v polícii alebo ozbrojených silách, by po novom už nemuseli nosiť zbraň. V novele zákona o Policajnom zbore to navrhuje poslanec za Slovenskú národnú stranu Anton Hrnko. Cieľom novely je vytvorenie zákonnej možnosti v nepridelení a nepoužívaní zbrane pre osoby poverené duchovnou a pastoračnou službou.

Poslancov čaká predposledná schôdza
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Hrnko v dôvodovej správe argumentuje tým, že použitie zbrane môže viesť aj k smrteľným následkom, čo je v príkrom rozpore s prevažnou väčšinou náboženských vyznaní, keďže život vnímajú ako najvyššiu hodnotu. Národniari s obdobným návrhom na začiatku roka nepochodili.

Novela zákona o veterinárnej starostlivosti

Slovenská národná strana chce novelou zákona o veterinárnej starostlivosti zakázať držanie psov na reťazi. Výnimkou má byť len krátky čas nevyhnutný na kŕmenie, čistenie, vyšetrenie, ošetrenie alebo inú aktivitu potrebnú na zabezpečeniu pohody zvieraťa a ochrany jeho zdravia. Cieľom novely je zabrániť týraniu a utrpeniu psov priviazaných na reťaziach.

Poslancov čaká predposledná schôdza
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

Zákonodarcovia prerokujú viaceré návrhy v druhom čítaní. Poslanci vládneho Smeru-SD chcú, aby sa údaje o zamestnaní kandidátov na kandidačnej listine nezneužívali na propagáciu. Cieľom návrhu novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva je zabezpečiť, aby údaje o zamestnaní kandidátov na kandidačnej listine, ako aj na hlasovacom lístku boli skutočne údajmi o ich zamestnaní a aby sa tento priestor nezneužíval na propagáciu občianskych združení, prípadne iných právnických osôb. 

Plénum na 51. schôdzi rozhodne aj tom, či bude každý občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území SR do 31. decembra 2021 držiteľom občianskeho preukazu s čipom. Občianske preukazy by sa mali po novom vydávať aj osobám mladším ako 15 rokov. Podľa ministerstva vnútra, ktoré návrh predložilo, budú tieto preukazy vydávané primárne bez zobrazenia tváre. Rovnaký postup sa podľa ministerstva bude týkať aj občanov, ktorým boli vydané občianske preukazy s neobmedzenou dobou platnosti.

Poslancov čaká predposledná schôdza
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Tie sa vydávali do 30. júna 2012 pre osoby staršie ako 60 rokov. Návrh sa tiež týka občanov starších ako 65 rokov, ktorí nie sú držiteľmi občianskeho preukazu s elektronickým čipom. „Vyhotovený doklad sa bude doručovať na adresu pobytu. Uvedené sa navrhuje z dôvodu nezaťažovania tejto seniorskej vekovej skupiny povinnosťou vymeniť si svoj v súčasnosti platný občiansky preukaz,“ vysvetlil rezort vnútra. Takýto doklad by mal platiť 15 rokov..

Požiadavka OĽaNO

Opozičné hnutie OĽaNO chce, aby sa vojakom zvyšovali platy skôr, ako navrhuje ministerstvo obrany, a to už od decembra tohto roku. Návrh novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov počíta s účinnosťou od februára 2020. Hnutie preto podáva pozmeňujúci návrh, ktorým chce posunúť účinnosť. Návrh novely z dielne ministerstva obrany sa aktuálne nachádza v parlamente v druhom čítaní.

OĽaNO tvrdí, že účinnosťou novej legislatívy od 1. februára 2020 rezort oberie vojakov o schválenú 10-percentnú valorizáciu, ktorú majú dostať od 1. januára 2020. Hnutie tiež pripomína, že sa podľa novely nezvýšia platy všetkým vojakom. Po prípadnom schválení ich návrhu by podľa OĽaNO vojaci dostali reálne viac o tri mesiace skôr a ich platy by sa následne valorizovali od 1. januára 2020 a táto valorizácia by im nebola 'ukradnutá'.

Eduard Heger
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

"Počas rokovania podáme v druhom čítaní pozmeňujúci návrh, aby bola táto novelizácia zákona účinná už od 1. decembra 2019. Ešte dnes začneme zbierať potrebné podpisy,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger.

Plat vojakov by sa podľa novely mal skladať z dvoch zložiek. Približne jednu tretinu hodnostného platu má tvoriť hodnostná tarifa, zvyšné dve tretiny pokryje funkčná tarifa. Hodnostný plat by sa mal zvyšovať za každý rok výkonu štátnej služby o jedno percento. "Ďalej, funkčná tarifa vo vzťahu k vykonávanej funkcii v jednotlivých vojenských hodnostiach môže byť zvýšená až do výšky 50 percent, pričom jedným z rozhodujúcich prvkov bude charakter vykonávanej funkcie," uvádza v návrhu ministerstvo obrany.

Poslancov čaká predposledná schôdza
Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr.

Výšku hodnostného platu vojaka druhého stupňa stanovilo v návrhu ministerstvo tak, aby sa jej hodnota približovala priemernej nominálnej mesačnej mzde zamestnanca v hospodárstve SR. V návrhu uvádza sumu 1050 eur. Od neho by sa mal odvíjať aj plat mužstva a poddôstojníkov. "Hodnostný plat poručíka sa stanovil vo výške 1,5-násobku hodnostného platu vojaka druhého stupňa," pokračuje ministerstvo. Dôstojnícke platy by sa mali odvíjať od platov poručíkov.

Rezort obrany chce zvýšením platov vojakov zastaviť pokles záujmu o povolanie profesionálneho vojaka a zvýšiť jeho atraktivitu. Realizácia návrhu zákona by mala stáť ministerstvo obrany v roku 2020 približne 79,5 milióna eur, v roku 2021 asi 103,7 milióna eur a v roku 2022 okolo 118,3 milióna eur.


Galéria

Ilustračné foto Eduard Heger

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články