Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Fico postrašil Slovákov: S čistým príjmom z EÚ bude zrejme čokoro koniec! Bruselu budeme platiť my

Robert Fico
Robert Fico (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Slovensko je v terajšom sedemročnom rozpočtovom období Európskej únie možno naposledy čistým príjemcom peňazí z európskych fondov. V súvislosti s prípadným ďalším rozšírením EÚ by sa Bratislava zrejme stala skôr platcom do úniového rozpočtu. Novinárom to dnes povedal premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnej návšteve u podpredsedu vlády a straníckeho kolegu Richarda Rašiho.

"Je pre nás obrovská výzva, aby fondy boli vyčerpané do posledného centu. Sú to nenahraditeľné peniaze. Možno naposledy. Do Európskej únie môže nastúpiť nová generácia krajín, ako je Ukrajina," povedal Fico. Slovensko môže v programovacom období v rokoch 2021 až 2027 čerpať z európskych fondov takmer 13 miliárd eur. Táto suma zodpovedá viac ako polovici vlaňajších príjmov štátneho rozpočtu.

video

MIRRI považujem za najdôležitejšie z pohľadu mobilizácie zdrojov (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Slovensko európske peniaze dlhodobo využíva na rôzne projekty, vrátane budovania či modernizácie dopravnej a inej infraštruktúry. Životná úroveň v krajine však naďalej zaostáva nielen za vyspelými štátmi západnej Európy, ale aj napríklad za Českom.

"V roku 2024 musí nastať mobilizácia zdrojov. V opačnom prípade budeme mať obrovský problém vrátiť sa na cestu približovania sa priemernej životnej úrovni Európskej únie," povedal Fico. Okrem peňazí z európskych fondov a plánu obnovy by v rámci investícií privítal využitie úspor v druhom penzijnom pilieri či spoluprácu súkromného a verejného sektora v rámci takzvaných PPP projektov.

Viac o téme: EurofondyRobert Fico
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu