°C

Pondelok, 24. február 2020. Meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika.

Učitelia by mali predkladať odpis z registra trestov: Chcú minimalizovať riziko, tvrdí Saková

Denisa Saková
Denisa Saková
Zdroj: TASR - Pavol Zachar
12.06.2019 19:01

BRATISLAVA - Ministerka vnútra Denisa Saková by podporila myšlienku, aby učitelia pri nástupe do zamestnania museli predkladať odpis z registra trestov. Uviedla to pre médiá po dnešnom rokovaní vlády v reakcii na medializované informácie o bratislavskom učiteľovi obvinenom zo sexuálneho zneužitia žiaka.


Učiteľ už bol v minulosti za podobný skutok odsúdený, napriek tomu ho opätovne zamestnali v škole. "Je to pravidlo, ktoré keby sa zaviedlo, minimalizuje riziko vzniku takýchto prípadov v školách," povedala Saková.

Pri nástupe do niektorých zamestnaní je v súčasnosti povinnosťou predložiť výpis z registra trestov. V tom sa však uvádzajú len takzvané nezahladené odsúdenia dotyčnej osoby. V odpise z registra trestov sú vedené všetky odsúdenia osoby. Ten sa však vydáva len na žiadosť oprávnených orgánov, napríklad pri súdnom konaní alebo pri uchádzaní sa o niektoré pozície v štátnej správe.

Podľa medializovaných informácií čelí 51-ročný učiteľ obvineniu zo sexuálneho zneužitia 11-ročného chlapca, ktorého zneužil počas pôsobenia v škole v bratislavskej Dúbravke. Muž bol v minulosti už za podobný skutok odsúdený, napriek tomu sa mu znovu podarilo zamestnať sa v škole, keďže odsúdenie už vo výpise nefigurovalo.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články