Netanjahu privítal Pellegriniho, Babiša aj Orbána: Poliaci stretnutie odmietli | Topky.sk

Streda, 16. október 2019. Meniny má Vladimíra, zajtra Hedviga.

Netanjahu privítal Pellegriniho, Babiša aj Orbána: Poliaci stretnutie odmietli

Peter Pellegrini počas návštevy Izraelu.
Peter Pellegrini počas návštevy Izraelu.
Zdroj: SITA/AP Photo/Ariel Schalit, Pool
19.02.2019 16:50

JERUZALEM - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok prijal slovenského premiéra Petra Pellegriniho, premiéra Českej republiky Andreja Babiša a šéfa maďarskej vlády Viktora Orbána. Ich separátne stretnutia s Netanjahuom a následný spoločný obed v Netanjahuovej rezidencii boli náhradným programom namiesto pôvodne plánovaného spoločného rokovania medzi izraelským premiérom a lídrami všetkých štyroch krajín Visegrádskej štvorky (V4).


Zo stretnutia zišlo po tom, ako sa medzi Poľskom a Izraelom rozhorela diplomatická roztržka o tom, či Poliaci pomáhali nemeckým nacistom vraždiť Židov, alebo nie. Netanjahu sa počas brífingov po stretnutiach so stredoeurópskymi premiérmi k napätej situácii vo vzťahoch medzi Izraelom a Poľskom nevyjadroval. Po rokovaní s Pellegrinim hovoril namiesto toho o dôležitosti vzájomnej izraelsko-slovenskej hospodárskej spolupráce, ale napríklad aj o autonómnych autách. Pellegrini zas po rokovaní s Netanjahuom pripomenul, že mnohí Slováci sa počas 2. svetovej vojny podieľali na záchrane Židov pred holokaustom.

Slovná roztržka medzi Izraelom a Poľskom sa začala minulý týždeň po tom, ako Netanjahu na konferencii o situácii na Blízkom východe vo Varšave vyhlásil, že Poliaci počas 2. svetovej vojny spolupracovali s nacistami. Na takéto poznámky je súčasná poľská vláda pod vedením strany Právo a spravodlivosť veľmi citlivá a v rozpore so stanoviskom historikov a dobovými svedectvami tvrdí, že Poliaci na utrpení Židov neniesli takmer alebo vôbec žiadnu vinu.

Peter Pellegrini počas návštevy
Zdroj: SITA/AP Photo/Ariel Schalit, Pool

Už na základe tohto Netanjahuovho výroku odvolal plánovanú cestu do Izraela poľský premiér Mateusz Morawiecki a Varšava oznámila, že poľskú delegáciu na stretnutie krajín V4 v Izraeli bude viesť poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz.

Netanjahu sa neskôr pokúšal situáciu ešte zachrániť upresnením, že vo Varšave hovoril v súvislosti so spoluprácou s nacistami "o Poliakoch, nie o poľskom národe či poľskom štáte". Vzápätí sa však do diskusie vložil nový izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac, ktorý v nedeľu vyhlásil, že Poliaci "nasali antisemitizmus z mlieka svojich matiek". Zopakoval tak dávnejšie slová izraelského expremiéra Jicchaka Šamira, ktorému Poliaci zavraždili otca.

Po tomto Kacovom vyhlásení v pondelok odvolal účasť na rokovaní V4 v Izraeli aj šéf poľskej diplomacie Czaputowicz, vzápätí Varšava oznámila, že za Poľsko do Izraela nepocestuje nikto. Nakoniec sa oficiálne zrušila aj celá plánovaná schôdzka premiérov V4 s izraelským premiérom a nahradili ju separátne dvojstranné stretnutia.


Galéria

Peter Pellegrini počas návštevy Peter Pellegrini počas návštevy

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články