Netanjahu všetkých zarazil: Izrael nie je štátom všetkých svojich občanov, iba Židov | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Netanjahu všetkých zarazil: Izrael nie je štátom všetkých svojich občanov, iba Židov

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Zdroj: SITA/Gali Tibbon/Pool Photo via AP
10.03.2019 21:40

JERUZALEM - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa snaží v posledných týždňoch čoraz viac útočiť na city krajne pravicových voličov, v nedeľu vyhlásil, že Izrael je štátom iba Židov, nie všetkých svojich občanov. Reagoval tak na instagramový post populárnej izraelskej herečky Rotemy Sela, ktorá premiéra vyzvala, aby prestal strašiť voličov s tým, že opozičné strany sú ochotné spojiť sa po aprílových voľbách s izraelskými Arabmi.


"Kedy už konečne niekto z tejto vlády povie ľuďom pravdu, že Izrael je krajinou všetkých svojich občanov?" napísala herečka. Netanjahu jej večer odpovedal vyhlásením, že Izrael "je národným štátom, nie štátom všetkých svojich občanov, ale iba židovského národa".


Čítajte aj: Veľká dohoda Netanjahua s Putinom: Izrael a Rusko vytvoria spoločný tím, majú jasný cieľ


​Hoci Netanjahu už dlhšie myšlienkovo smeruje ku krajnej pravici, mnohých v Izraeli prekvapil, keď vo februári ohlásil volebné spojenectvo svojej strany Likud s dvoma menšími krajne pravicovými stranami. Stranám Izraelská sila a Izraelský domov ponúkol Netanjahu zvoliteľné miesta na kandidátke do parlamentu, a tiež dve kreslá v budúcej vláde, ak sa mu ju podarí sformovať.

Izraelská sila a Izraelský domov sa hlásia k odkazu Meira Kahaneho, americko-izraelského rabína, ktorý počas svojho života presadzoval pretvorenie Izraela na teokratický štát, v ktorom by mali volebné právo iba Židia, pričom Palestínčanov z neho chcel úplne vyhnať. Kahane založil okrem iného izraelskú krajne pravicovú stranu Kach, ktorá je dnes v Izraeli zakázaná, v Spojených štátoch viedol Židovskú obrannú ligu (JDL), ktorá sa nachádza na americkom zozname teroristických organizácií.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Zdroj: SITA/AP Photo/Sebastian Scheiner

Medzi poprednými politikmi strany Židovská sila sú okrem iných Bezalel Smotrich, ktorý sa "preslávil" nenávistnými výrokmi o homosexuáloch a sám seba nazýva "hrdým homofóbom", či Itamar Ben Gvir, ktorý pravidelne zastupuje na súdoch tých najradikálnejších židovských osadníkov, dopúšťajúcich sa na Západnom brehu Jordánu násilných útokov na Palestínčanov.


Galéria

Benjamin Netanjahu Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články