Mliekarenský zväz kritizuje osobitný odvod pre reťazce: Vážne sa nás to dotýka | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Mliekarenský zväz kritizuje osobitný odvod pre reťazce: Vážne sa nás to dotýka

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
22.03.2019 17:45

BRATISLAVA - Osobitný odvod pre obchodné reťazce vo výške 2,5 % z čistého obratu, ktorý parlament schválil v decembri minulého roka, sa mliekarenského sektora vážne dotýka. Odvod totiž priamo zasiahne jedného z členov Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ), zaplatiť ho musí sabinovská mliekareň Milk-Agro. Slovenský mliekarenský zväz (SMZ) to konštatoval v tlačovej správe.


Zároveň spresnil, že z mliekarenského sektoru je Milk-Agro jedinou spoločnosťou, ktorej sa zákon o osobitnom odvode zatiaľ dotkne. Výsledkom osobitného odvodu podľa SMZ je, že firma by mala zaplatiť značný objem finančných prostriedkov, ktorý ďaleko prevyšuje jej bežný hospodársky výsledok. Nepriamy vplyv ale podľa zväzu pociťujú aj ostatní producenti.

Ako ďalej uviedol zväz, sabinovská spoločnosť je jednou z troch veľkých mliekarní na východe Slovenska. Po celej krajine však okrem toho prevádzkuje celkom 192 obchodov, v ktorých predáva potravinový tovar, vrátane vlastných mliekarenských výrobkov. Práve táto sieť obchodov sa podpisuje pod povinnosť odvod zaplatiť. „Pripravujeme sa na plnenie zákona. Ku koncu tohto mesiaca nás čaká odvod. Na jeho zaplatenie hľadáme vnútorné aj vonkajšie rezervy. Bude to značná suma, ktorá zaťaží našu ekonomiku,“ uviedol vedúci prevádzky Milk-Agro Marek Kunda.

"Vnímame to ako naozaj veľkú ujmu. Je to spoločnosť, ktorá vďaka tomu, že má vertikálu plne integrovanú takpovediac od vidiel až po vidličku, každý rok vyprodukuje hrubý obrat v objeme 130-miliónov eur. Žije a rozvíja sa so ziskom asi 1,3 milióna eur, čo je jedno percento. Zákon však určil, že má zaplatiť 2,5-percentný odvod z obratu, čo znamená, že spoločnosť sa dostane do straty,“ ozrejmil prezident SMZ Stanislav Voskár. Spoločnosť Milk-Agro má svoj závod v Sabinove, pričom okres Sabinov patrí k najmenej rozvinutým regiónom Slovenska. Firma zamestnáva 1 300 ľudí.

„Na samotnom trhu vidieť tento vplyv v zvýšení cien potravín. Samozrejme, tu si nedovolíme kvantifikovať, koľko z tohto navýšenia spôsobuje odvod. Avšak aj naši členovia vidia vplyv pri rokovaniach s obchodnými reťazcami. Na jednej strane sa spotrebiteľské ceny zvýšili, na druhej strane my vieme dokladovať, že odbytové ceny mliečnych výrobkov sa počas uplynulých dvoch mesiacov znížili. To znamená, že výber tých prostriedkov, ktoré musia reťazce zaplatiť, ide aj z potravinárskeho sektora, v sektore spracovateľov mlieka však nielen sekundárne, ale aj primárne, a to cez spoločnosť Milk-Agro,“ dodal Stanislav Voskár.

Slovenský mliekarenský zväz označuje zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce za najhorší legislatívny počin minulého roka. Poslancov vyzýva, aby na nadchádzajúcej marcovej schôdzi svoje pôvodné rozhodnutie o schválení tohto odvodu prehodnotili a odvod zrušili.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články