°C

Sobota, 28. november 2020. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

Tri opatrenia, ktoré sa vás dotknú: OFICIÁLNE nariadenia hygienikov! Slovákom sa od zajtra mení bežný život

Zdroj: Getty Images
25.03.2020 08:49

BRATISLAVA - Na Slovensku sa k dnešnému dňu potvrdilo už 204 prípadov nákazy koronavírusom. Na mieste sú teda ďalšie opatrenia. O čo ide? Pozrite si prehľad nariadení, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR na čele s hlavným hygienikom Jánom Mikasom. Dotknú sa nás všetkých.


V článku sa dočítate o opatreniach, ktoré vstúpia do platnosti 25. marca a budú platiť do odvolania. Patria medzi ne: 

  • povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest na verejnosti,
  • opatrenie k poskytovaniu sociálnych služieb,
  • zákaz prevádzok v nedeľu – sanitárny deň.

Prečítajte si aj: KORONAVÍRUS Na Slovensko dorazil zdravotnícky materiál: Milióny rúšok a desaťtisíce testov! 

Bez rúška ani na krok

Úrad verejného zdravotníctva nariadil zákaz vychádzania a pohybovania sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. 

Tri opatrenia, ktoré sa
Zdroj: gettyimages.com

Bez respirátora, rúška, šálu alebo šatky by ste sa teda podľa príkazu nemali pohybovať mimo svojho bydliska. A to od 25. marca od polnoci až do odvolania.

Tri opatrenia, ktoré sa
Zdroj: reprofoto:ÚVZ SR

Tri opatrenia, ktoré sa
Zdroj: reprofoto:ÚVZ SR

Núdzový stav v domovoch dôchodcov

Ako uvádza ÚVZ SR, dočasne sa pozastavuje poskytovanie sociálnych služieb v denných stacionároch, v zariadeniach pre seniorov s ambulantnou formou sociálnej služby, v zariadeniach opatrovateľskej služby s ambulantnou formou sociálnej služby, v rehabilitačných strediskách s ambulantnou formou sociálnej služby, či v domovoch sociálnych služieb s ambulantnou formou sociálnej služby.

Tri opatrenia, ktoré sa
Zdroj: thinkstockphotos.com

Taktiež aj v denných centrách, známych aj ako kluby dôchodcov, a v zariadeniach starostlivosti o deti do troch rokov, teda detských jasliach. Príkazom pre verejných aj neverejných poskytovateľov sociálnych služieb je aj dôsledne dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim.

Tri opatrenia, ktoré sa
Zdroj: reprofoto:ÚVZ SR

Tri opatrenia, ktoré sa
Zdroj: reprofoto:ÚVZ SR

V nedeľu už nenakúpite

Nové opatrenia Slovákov obmedzia, aj čo sa týka nakupovania. Od 25. marca až do odvolania totiž ÚVZ SR nariadil pre každú nedeľu v mesiaci zatvorenie predajní potravín, mäsa, chleba a pečiva a tiež ovocia a zeleniny. Opatrenie sa týka aj predajní potravín na osobitné výživové účely pre dojčatá a malé deti a predajní potravín na osobitné lekárske účely. 

Tri opatrenia, ktoré sa
Zdroj: Getty Images

Spadajú podeň aj lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, predajne novín a tlačovín, a predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie. Prevádzkovatelia však nebudú mať voľno. Práve v nedeľu budú mať povinnosť dezinfikovať svoje priestory, pôjde teda o sanitárny deň.

Tri opatrenia, ktoré sa
Zdroj: reprofoto:ÚVZ SR


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin
FOTO: Getty Images

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články