°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Rúška sú od stredy povinnosťou, v nedeľu budú predajne zatvorené

Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Zdroj: SITA/Jana Birošová
25.03.2020 07:00

BRATISLAVA - Na verejnosti je zakázané pohybovať sa bez prekrytia nosa a úst. Pozastavuje sa činnosť zariadení sociálnych služieb s ambulantnou formou a denných stacionárov. Predajne budú v nedeľu zatvorené, nariadený majú sanitárny deň. Vyplýva to z opatrení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré platia od stredy až do odvolania. Prijal ich ústredný krízový štáb pre pandémiu nového koronavírusu.


Ako uvádza ÚVZ, na prekrytie horných dýchacích ciest na verejnosti možno použiť respirátor, rúško, šál či šatku. Pozastavenie činnosti sa týka denných stacionárov, denných centier a detských jaslí. Zatvorené budú tiež také zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, rehabilitačné strediská, špecializované zariadenia a domovy sociálnych služieb, ktoré poskytujú sociálnu službu ambulantnou formou. Za nerešpektovanie opatrenia môže regionálny úrad verejného zdravotníctva udeliť pokutu vo výške 20.000 eur.

ÚVZ tiež prikazuje ďalším poskytovateľom sociálnych služieb, aby dôsledne dodržiavali hygienicko-epidemiologický režim. V nedeľu budú na základe nariadenia zatvorené predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, potravín pre dojčatá a malé deti, potravín na osobitné lekárske účely, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, predajne novín a tlačovín a predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárnych ambulancií. Deň je vyhradený na povinnú dezinfekciu priestorov. Pokuta za nedodržanie nariadenia je 20.000 eur.
 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Jana Birošová

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články