Streda, 19. máj 2021. Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard.

Lekári sú znepokojení: Čoraz viac detí má ťažký priebeh zápalového ochorenia v spojitosti s COVIDOM

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
24.02.2021 12:25

NEW YORK - Lekári naprieč Spojenými štátmi pozorujú zvýšený počet prípadov zápalového ochorenia, ktoré sa u detí a mladistvých objavuje v nadväznosti na nákazu koronavírusom. Diagnóza je stále vzácna, odborníkov ale znepokojuje vyšší podiel ťažko chorých oproti prvej vlne prípadov z minulej jari. Na svojom webe o tom informoval denník The New York Times (NYT).


Stále trochu záhadné ochorenie, ktoré vlani vyvolalo obavy medzi lekármi i rodičmi, je v odborných kruhoch označované ako "multisystémový zápalový syndróm u detí", alebo skratkou MIS-C. Zaznamenané bolo v niekoľkých krajinách, americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) podľa posledných údajov eviduje 2060 prípadov u pacientov od dojčenského veku až po začínajúcu dospelosť. V 30 z týchto prípadov pacient neprežil.

Výskum odhalil nezvyčajnú náchylnosť: Aj takýmto čudným spôsobom sa môžete nakaziť KORONAVÍRUSOM

Dáta CDC, ktoré nezahŕňajú všetky výskyty z posledných dvoch mesiacov, ukazujú zrýchľujúci rast počtu pacientov začínajúcich asi v polovici októbra. Tento rast podľa informácií NYT pokračoval aj v ďalších týždňoch, kedy USA registrovali rekordné denné bilancie infekcií koronavírusom. MIS-C sa spravidla objavuje až niekoľko týždňov po tom, čo sa daný pacient nakazí vírusom SARS-CoV-2.

Ilustračné foto
Lekári sú znepokojení: Čoraz
Zdroj: Getty Images

Lekárov znepokojuje nárast prípadov s ťažkým priebehom

Za znepokojujúcejšie než nárast v absolútnych číslach považujú lekári zvýšenie intenzity prípadov s ťažkým priebehom, píše NYT. Napríklad v detskej nemocnici v meste Omaha v Nebraske vyžadovalo medzi aprílom a októbrom intenzívnu starostlivosť asi 30 percent pacientov s MIS-C, v decembri a januári to ale bolo až 60 percent. Príčiny tohto posunu nie sú zatiaľ známe a neexistujú dôkazy o jeho spojitosti s mutáciami koronavírusu. Podľa expertov je príliš skoro na špekulácie o vplyve rozšírených variantov na syndróm postihujúci mladých pacientov.

Ochorenie sa prejavuje horúčkou, vyrážkami, začervenaním očí alebo problémami s trávením. Diagnóza môže eskalovať až do porúch srdcového svalu alebo srdcových arytmií. Odborníci vlani nový syndróm prirovnávali k vzácnej Kawasakiho chorobe, ktorá spôsobuje u detí do piatich rokov zápaly ciev a srdca, či k syndrómu toxického šoku.

Mladí ľudia, tiež tí, u ktorých bol priebeh vážny, MIS-C väčšinou prekonajú a po hospitalizácii sú relatívne zdraví, uvádza NYT. Lekári ale nemajú jasno v tom, či zápalový syndróm nemôže zanechať dlhodobejšie srdcové či iné problémy. „Naozaj nevieme, čo sa stane v dlhodobom horizonte,“ varovala detská kardiologička z nemocnice v Omahe Jean Ballwegová.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články