°C

Štvrtok, 21. január 2021. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Voľby v USA: Biden nominoval za ministerku financií Janet Yellenovú

Biden nominoval za ministerku financií Janet Yellenovú
Biden nominoval za ministerku financií Janet Yellenovú
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik, File
30.11.2020 18:25

WASHINGTON - Novozvolený americký prezident Joe Biden nominoval do funkcie ministerky financií bývalú šéfku americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenovú. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.


Yellenová (74) sa ešte počas pôsobenia prezidenta Baracka Obamu stala vôbec prvou ženou pôsobiacou na najvyššom poste v americkej centrálnej banke. Ak jej nomináciu schváli Senát - horná komora amerického Kongresu, stala by sa aj prvou ženou v tejto funkcii v dejinách USA. Rezort by tak prevzala uprostred globálnej pandémie koronavírusu, ktorá spôsobila hospodársky pokles v Spojených štátoch.

O tom, že Biden nominuje za ministerku financií práve Yellenovú informovali s odvolaním sa na svoje zdroje pred týždňom americké denníky The Wall Street Journal a The New York Times. Oznámenie prišlo týždeň po tom, ako Biden a Harrisová predstavili svojich nominantov pre oblasť zahraničnej politiky a národnej bezpečnosti. Za ministra zahraničných vecí si vybral dlhoročného poradcu pre zahraničnú politiku Antonyho Blinkena. Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť bude viesť historicky prvý Latinoameričan vo funkcii Alejandro Mayorkas. Rodák z Kuby tak bude stáť na čele ministerstva, ktoré okrem iného dohliada aj na prisťahovalectvo.

Vymenovanie členov inauguračného tímu

Novozvolený americký prezident Joe Biden vymenoval v pondelok vedúcich členov svojho inauguračného výboru, zodpovedných za plánovanie slávnostnej ceremónie 20. januára 2021, keď Biden po Donaldovi Trumpovi oficiálne prevezme vedenie Bieleho domu. Informovala o tom agentúra AP.

Generálnym riaditeľom inauguračného výboru sa stal prezident štátnej univerzity v štáte Delaware Tony Allen. Post výkonného riaditeľa výboru obsadil Maju Varghese, vysokopostavený člen Bidenovho volebného tímu.

Prezidentov inauguračný výbor má okrem oficiálnej ceremónie pred budovou Kapitolu vo Washingtone - ktorú organizuje spolu s plánovacím výborom amerického Kongresu - na starosti aj plánovanie inauguračného bálu a iných udalostí spojených so skladaním prezidentskej prísahy.

Inauguračný výbor v pondelňajšom stanovisku uviedol, že počas spomínaných slávností bude dbať na bezpečnosť účastníkov v súvislosti s ochorením COVID-19, ktoré vyvoláva nový druh koronavírusu. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články