Novým šéfom Európskej komisie by mal byť údajne Frans Timmermans | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Novým šéfom Európskej komisie by mal byť údajne Frans Timmermans

Frans Timmermans.
Frans Timmermans.
Zdroj: AP Photo/Virginia Mayo
30.06.2019 19:40

BRUSEL - Kandidát európskych socialistov Holanďan Frans Timmermans by sa mal podľa zákulisných informácií stať novým predsedom Európskej komisie (EK). Na základe vyjadrení vysokopostavených diplomatov o tom v nedeľu informovala agentúra Reuters.


Timmermans by sa novým šéfom EK mal podľa Reuters stať aj napriek mimoriadne silnému odporu krajín z východnej časti EÚ. Na jeho mene sa totiž počas nedávneho summitu G20 v japonskej Osake dohodli predstavitelia Francúzska, Španielska, Holandska a Nemecka, uviedli pre Reuters dvaja diplomati, ako aj poradca Európskeho parlamentu (EP). 

Ak by sa na čelo EK postavil Timmermans, znamenalo by to podľa Reuters víťazstvo centristov a liberálov, ktorí sa stavajú na odpor údajnej neustále narastajúcej dominancii Berlína nad Bruselom. Ukončilo by to tiež 15-ročnú éru, kedy EK ovládali stredopravé sily. 

Timmermans (58) už dávnejšie avizoval, že jeho prioritami ako šéfa EK by boli: boj so zmenou klímy, celoúnijný minimálny príjem a budovanie vzťahov s Afrikou, ktorá je domovom veľkého množstva migrantov, ktorí do Európy prichádzali v posledných rokoch. O konkrétnych menách sa bude diskutovať až na summite, ktorý sa začne v nedeľu podvečer v Bruseli.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články