Zelenskyj sa postaral o veľký rozruch: Šéfom ochranky bude muž napojený na známeho oligarchu | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Zelenskyj sa postaral o veľký rozruch: Šéfom ochranky bude muž napojený na známeho oligarchu

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP
31.05.2019 14:45

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si za šéfa svojej ochranky vybral Maxyma Donca, o ktorom agentúra Reuters napísala, že má väzby s magnátom Ihorom Kolomojským. Donec bol dlhé roky aj Kolomojského ochrankárom, upozornil spravodajský portál UA portal.


Vymenovaním za šéfa prezidentskej ochranky získal Donec súčasne aj funkciu zástupcu riaditeľa úradu na ochranu ústavných činiteľov. Výnos o Doncovom vymenovaní do týchto funkcií sa na stránke prezidentskej kancelárie objavil vo štvrtok. Agentúra Reuters pripomenula, že minulý týždeň bol za vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta vymenovaný právnik Andrij Bohdan, ktorý má tiež prepojenie na Kolomojského.

Do svojho zvolenia do prezidentskej funkcie nemal Zelenskyj žiadne skúsenosti s politikou, ak sa neberie do úvahy to, že v sitcome Sluha národa hral postavu učiteľa, ktorý sa zhodou náhod stal prezidentom. Vo svojej predvolebnej kampani Zelenskyj svojim voličom sľuboval, že bude bojovať proti korupcii a skoncuje so zaužívanými zvyklosťami v politike.

V tejto súvislosti vyvolali a naďalej vyvolávajú podozrenie jeho obchodné väzby na Kolomojského, ktorý je jedným z najbohatších mužov na Ukrajine a ktorý sa so štátom dostal do ostrého sporu pre kontrolu nad bankou PrivatBank, najväčším poskytovateľom pôžičiek na Ukrajine. Kolomojskyj túto banku vlastnil až do roku 2016.

Agentúra Reuters nedávno zdokumentovala väzby medzi Doncom a Kolomojským a našla fotografie zo šiestich rôznych príležitostí, na ktorých boli spolu. Žiadna zo zainteresovaných strán sa k týmto zisteniam nevyjadrila.

Schôdzka s Putinom sa uskutoční, keď dozrú podmienky

Prvé stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským sa môže uskutočniť až vtedy, keď preň dozrú vhodné podmienky. Uviedol to v piatok v Moskve Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Ako informovala agentúra UNIAN, Peskov spresnil, že po nástupe nového ukrajinského prezidenta do funkcie sa k problematike spojenej "s neplnením minských dohôd" začalo pristupovať "znova aktívne". "A, samozrejme, existuje aj potreba pokračovať v diskusiách i v normandskom formáte," dodal hovorca Kremľa. 

 Agentúra UNIAN pripomenula, že Kremeľ je stále presvedčený o tom, že práve Ukrajina neplní minské dohody, preto aj Peskov trval na tom, že "treba získať istotu vo veci pripravenosti Zelenského plniť" tieto mierové dokumenty a "kontaktovať sa s lídrami" samozvaných republík na východe Ukrajiny — Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky. 

Kremeľ podľa Peskova vie, že ukrajinský prezident už nadviazal kontakty s ministrami zahraničných krajín normandskej skupiny. V kancelárii ukrajinského prezidenta pripúšťajú možnosť, že sa uskutoční telefonický rozhovor prezidentov Ukrajiny a Ruska, napísal UNIAN.

Zelenskyj odvolal viacerých členov Rady národnej bezpečnosti a obrany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok odvolal z Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) viacerých členov vymenovaných ešte svojím predchodcom Petrom Porošenkom. Ako informovala agentúra UNIAN, medzi odvolanými sú bývalý šéf prezidentskej kancelárie Ihor Rainin, bývalý tajomník RNBOU Olexandr Turčynov, bývalý hlavný veliteľ generálneho štábu ozbrojených síl Viktor Muženko a minister pre informačnú politiku Jurij Stec.

Na zasadnutí RNBOU, ktoré sa konalo v piatok v Kyjeve, sa malo okrem iného rokovať o širokom spektre problémov v energetickom sektor, vrátane zavedenia nového modelu trhu s elektrickou energiou, problémov s uhoľným, plynárenským a jadrovým priemyslom, uviedol pred rokovaním tajomník RNBOU Oleksandr Danyľuk, ktorého do tejto funkcie vymenoval Zelenskyj svojím výnosom pred dvoma dňami.

Predchádzajúci tajomník RNBOU Olexandr Turčynov podal demisiu 17. mája. Zelenskyj sa funkcie hlavy štátu ujal 20. mája a odvtedy urobil na vedúcich vládnych postoch mnoho personálnych zmien.

Zelenskyj odvolal šéfa pohraničníkov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal v piatok z funkcie šéfa Štátnej hraničnej služby Ukrajiny (DPSU) Petra Cyhykala. Informovala o tom agentúra UNIAN.

Podľa nej Zelenskyj ďalším dekrétom prepustil Cyhykala z vojenskej služby do zálohy, a to s právom nosiť vojenskú uniformu. Cyhykal stál na čele DPSU od júla 2017. Do funkcie ho vymenoval vtedajší prezident Petro Porošenko.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články