°C

Štvrtok, 24. september 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor, zajtra Vladislav.

Kalavská obhajuje stratifikáciu: VIDEO Chystá sa na stretnutia so všetkými politickými stranami

Andrea Kalavská
Andrea Kalavská
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
05.09.2019 14:00

BRATISLAVA – Poskytovanie bezpečnejšej a kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti na Slovensku je nevyhnutné. Bez reformy to však nepôjde. Vo štvrtok to na pôde ministerstva zdravotníctva povedala za prítomnosti renomovaných odborníkov šéfka rezortu Andrea Kalavská. Plánuje sa stretnúť so všetkými politickými stranami.


V týždni od 16. septembra si zavolá všetky politické strany, aby si obhájila projekt jednej z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva, tzv. stratifikácie, nazývaný aj "Zdravá zmena". O stratifikácii hlasovali na prvom rokovaní vlády, no ako celok neprešla. Premiér Peter Pellegrini uviedol, že uvažovali o viacerých alternatívach.


Prvé rokovanie vlády po lete: VIDEO Veľká reforma nemocníc neprešla! Pellegrini sa nikam nechystá


Stratifikáciu do parlamentu predložili okolo 25. septembra. Kalavská sa už stretla s odborníkmi, ešte ju čaká pokus o dosiahnutie konsenzu, o ktorom hovoril Pellegrini. „A pokúsila sa tak ešte raz nájsť širší politický konsenzus, ktorí je na prijatie takýchto zmien potrebný,“ povedal premiér. 

Stratifikáciu treba odpolitizovať

Kalavská prízvukuje, že chce tému odpolitizovať a vrátiť na odbornú úroveň. „Pozorne sme počúvali všetky názory, aby sme koncept nastavili čo najlepšie na skvalitnenie systému. V súčasnosti sa deje stratifikácia, ktorá je živelná. Chceme do života uviesť jasné a transparentné pravidlá na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov a lepšie pracovné podmienky pre lekárov, sestry a iných zdravotníckych pracovníkov,“ zdôraznila šéfka rezortu zdravotníctva. Zároveň vyzvala slovenských politikov, aby zaujali "zodpovedný postoj" k téme.

Kalavská obhajuje stratifikáciu: VIDEO
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Stratifikácia prinesie napríklad merania cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice budú musieť postupne nastaviť kritériá, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Projekt definuje 28 skupín, ktoré zastrešujú desiatky konkrétnych výkonov. Tie sa musia centralizovať. Nová typológia nemocníc má garantovať zdravotnú starostlivosť v jasne určenom rozsahu. Platná by mala byť od roku 2024. Prinesie aj nový typ nemocníc, ktoré sa budú orientovať na dlhodobú starostlivosť.

Kalavská obhajuje stratifikáciu: VIDEO
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Ak sa nenájde politická dohoda, treba schváliť aspoň časť

Ak sa ani počas septembra nenájde politická dohoda na prijatie tzv. stratifikácie nemocníc ako celku, Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) SR navrhuje aspoň schválenie vyhodnocovania počtu realizovaných výkonov, miery reoperácií a rehospitalizácií, tzv. EBHR kritérií. „Hoci EBHR kritériá sú iba jeden pilier stratifikácie, ich vyhodnocovanie a zverejňovanie by pacientom prvýkrát v histórii SR umožnilo vyberať si nemocnicu aj podľa skutočných výsledkov liečby,“ vysvetlila výkonná riaditeľka AZP Katarína Kafková.

Kalavská obhajuje stratifikáciu: VIDEO
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Ako ďalej upozornila asociácia, pacient si v súčasnosti môže vybrať nemocnicu, kde má byť operovaný, no nemá ako zistiť jej kvalitu, respektíve výsledky liečby iných pacientov. Podľa Kafkovej sa rozhoduje naslepo, v horšom prípade na základe internetových diskusií. „Ak má pacient možnosť voľby, mal by mu štát zabezpečiť aj dostatok transparentných a pre laika pochopiteľných informácií na takéto rozhodnutie,“ poznamenala.

Kalavská obhajuje stratifikáciu: VIDEO
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Diskusia by sa mala vrátiť do odbornej roviny

AZP verí, že diskusia o stratifikácii sa opäť vráti do odbornej roviny. „V prípade Slovenska už len prípadný odklad jej schválenia na ďalšiu vládu bude znamenať stovky až tisíce opakovaných operácií a hospitalizácií, ktorým by sa dalo vyhnúť jej skorším spustením. O odvrátiteľných úmrtiach ani nehovoriac,“ skonštatovala Kafková.

Kalavská obhajuje stratifikáciu: VIDEO
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Asociácia pripomenula, že po predstavení projektu zástupcom nemocníc na pôde Ministerstva zdravotníctva SR na jeseň 2018 viac ako 80 percent respondentov spomedzi účastníkov odborníkov súhlasilo, že stratifikácia slovenských nemocníc je potrebná. Neschválenie reformy nemocníc z politických dôvodov by preto AZP považovalo "za jedinečnú premárnenú príležitosť".

Kalavská obhajuje stratifikáciu: VIDEO
Zdroj: Topky/Vlado Anjel


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články