Žiga prezradil, kedy sa Fico vráti na Slovensko: Potom sa vraj začnú diať veci | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Žiga prezradil, kedy sa Fico vráti na Slovensko: Potom sa vraj začnú diať veci

Peter Žiga a Robert Fico
Peter Žiga a Robert Fico
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
04.06.2019 14:15

BRATISLAVA - Predseda strany Smer-SD Robert Fico je v zahraničí. Vráti sa tento týždeň. Po dnešnom rokovaní vlády to uviedol podpredseda Smeru a minister hospodárstva Peter Žiga s tým, že potom si vedenie strany sadne za jeden stôl a bude hovoriť o tom ako ďalej.


„Máme deväť mesiacov pred voľbami a každý krok, ktorý urobíme, ovplyvní voľby. Musíme dôkladne vyhodnotiť, akú volebnú stratégiu zvolíme, s akým obsahom pôjdeme do volieb a aké osoby budú nosičmi tejto stratégie," dodal Žiga. S Ficom minulý týždeň niekoľkokrát telefonoval, naposledy v utorok.

MIMORIADNE Robert Fico odletel do Izraela: Skončil v rukách lekárov

Koncom mája adresovali košickí funkcionári vedeniu Smeru otvorený list, v ktorom žiadajú odstúpenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z funkcií. Členovia Smeru okrem iného píšu o úbytku členov, nespokojnosti s klesajúcim počtom voličov strany s tým, že s nimi vedenie nekomunikuje. Nepáči sa im ani to, ako sa v strane vyrovnali s kauzami Smeru, opisujú frustráciu z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj postup polície pod Robertom Kaliňákom.

Pod list sa podpísali viacerí členovia aj okresní funkcionári z Košického kraja. Dostalo ho nielen predsedníctvo, ale aj všetky krajské a okresné organizácie. „Nemyslím si, že sa rozhoduje o budúcnosti Smeru. Strana má 20 rokov, zažila opozíciu aj koalíciu aj obdobie, keď vládla sama. Toto obdobie je prirodzené. Musíme sa pozrieť aj dozadu, čo sme urobili dobre a kde sme urobili chyby," uviedol dnes Žiga a dodal, že sa budú opierať o veci, ktoré sa podarili, a s ktorými chcú pokračovať ďalej.

Smer bude na aktuálne dianie podľa Rašiho reagovať, počká s tým na predsedu

Strana Smer-SD bude na aktuálne politické dianie a výsledky v eurovoľbách reagovať, ale je potrebné s tým počkať na predsedu Roberta Fica (Smer-SD). Uviedol to po dnešnom rokovaní vlády jej podpredseda pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD). Zároveň Raši zopakoval, že nevie, kde sa v súčasnosti Fico nachádza. "Viete, že keby som to vedel, vám to poviem," povedal Raši na margo Ficovho pobytu v zahraničí. Podpredseda vlády Raši tiež ozrejmil, že vedenie Smeru sa ešte od eurovolieb nestretlo. "Od eurovolieb sme sa ešte nestretli v nejakom užšom formáte. Atmosféra je rovnaká, ako bola včera, alebo predvčerom," uviedol.

Richard Raši
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Strana bude podľa Rašiho najskôr hľadať riešenie súčasnej situácie vo vnútri, mimo mediálnych odkazov. "Na každú situáciu sú rozličné riešenia, ale ako som už povedal, musíme si to najprv povedať doma a potom vás budeme informovať," odpovedal Raši novinárom na otázky, ako Smer zareaguje na výsledky v eurovoľbách. K informácii o vnútrostraníckych problémoch a žiadosti o odchod Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z funkcií sa stretnú aj krajské rady Smeru. "Stretneme sa pri jednom stole a budeme diskutovať o týchto záležitostiach," doplnil Raši.

Raši sa domnieva, že snem strany môže byť zvolaný aj skôr ako v decembri. "Snem vieme zvolať prakticky kedykoľvek, keď sa na tom dohodneme. Musíme reagovať na to, že tie preferencie nie sú také, aké boli. Tiež na výsledky v eurovoľbách a musíme prijať opatrenia, aby sme vyhrali ďalšie voľby, ktoré budú kľúčové. Takže určite reagovať budeme," dodal.


Galéria

Peter Žiga a Robert Richard Raši

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články