°C

Piatok, 4. december 2020. Meniny má Barbora, zajtra Oto.

Sociálne balíčky sú populizmus, tvrdí Kollár a Beblavý: Líder Sme rodina obhajoval Le Penovú

Boris Kollár na stretnutí krajne pravicových strán
Boris Kollár na stretnutí krajne pravicových strán
Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno
19.05.2019 15:15

BRATISLAVA - Sociálne balíčky, s ktorými prichádza Smer-SD a koalícia sú populistické, treba hovoriť aj o verejných financiách. V nedeľnej relácii V politike na TA3 sa na tom zhodli poslanci Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a Miroslav Beblavý (nezaradený). Obaja si myslia, že v sociálnej oblasti treba riešiť napríklad dlhodobú starostlivosť o seniorov.


Kollár povedal, že zatiaľ nevedia, o aké konkrétne opatrenia pôjde. "Z toho, čo som počul napríklad od Andreja Danka, som sa dozvedel, že by to stálo tento štát 1,35 miliardy," dodal kriticky aj vzhľadom na vyrovnaný rozpočet. Negatívne hodnotil napríklad príspevok na školské pomôcky pre prvákov, pretože je to podľa neho jednorazové opatrenie a čistý populizmus. "Zahlasujeme za niektoré vybraté veci, ktoré sú správne," podotkol. Zároveň však vylúčil spoluprácu so Smerom-SD po parlamentných voľbách.

Miroslav Beblavý
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Beblavý kritizoval viaceré z opatrení, medzi nimi napríklad rodičovský príspevok, ktorý sa mal podľa jeho názoru vyvíjať spolu s minimálnou mzdou. "Je to brutálny klamúci populizmus a ja verím, že naň ľudia neskočia," povedal. Potrebné je podľa neho hovoriť o prioritách štátu, pretože sa nedajú podporiť naraz všetky oblasti. Zdôraznil, že nemožno rozbiť verejné financie.

Kollár ocenil demisiu Stracheho, obhajoval aj Le Penovú

Predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 obhajoval prítomnosť predsedníčky francúzskeho Národného združenia Marine Le Penovej na Slovensku. Ocenil aj demisiu rakúskeho vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho. Predseda mimoparlamentnej strany Spolu-OD Miroslav Beblavý tvrdí, že spájanie sa s podobnými politikmi ako Le Penová je nebezpečné.

"Ľudí treba posudzovať podľa ich dlhodobého prínosu do politiky," podotkol v relácii Beblavý s tým, že hrozbou Le Penovej je okrem iného jej populizmus. Argumentuje tým, že pred troma rokmi pri prezidentskej kampani vo Francúzsku hovorila o vystúpení Francúzska z eurozóny a Schengenu. Zdôraznil, že názorová prelietavosť v geopolitike môže byť pre Slovensko nebezpečná.

Sociálne balíčky sú populizmus,
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

"Typický príklad progresívnych ľudí, ktorí niečo vytrhnú z kontextu," reagoval Kollár. Zdôraznil, že Le Penová aj pred slovenskými novinármi počas návštevy v Bratislave deklarovala, že nechce zničiť Európsku úniu. Frakcia Európa národov a slobody, ktorej členom je aj Sme rodina, presadzuje podľa Kollára ochranu hraníc, tradícií a podporu sociálnych vecí, ako sú napríklad rodiny s deťmi. Vysvetlil, že sa s frakciou spojili preto, aby mali miesto v Európskom parlamente a silu rozhodovať.

Beblavý reagoval tým, že si chcel prečítať volebný program Sme rodina pred eurovoľbami, ale žiadny nenašiel. "Pokiaľ sú ale vaše priority tie, ktoré ste vymenovali, tak som rád," povedal s tým, že také sú aj priority európskych ľudovcov, ku ktorým chce Spolu v rámci únie patriť. V súvislosti s odchodom bývalého rakúskeho vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho z funkcie Kollár povedal, že urobil to najlepšie, čo mohol. Ocenil, že pri podozrení z korupcie podal demisiu. Považuje to však za zlyhanie jednotlivca. Beblavý namieta, že v prípade Stracheho nešlo len o korupciu, ale aj o vlastizradu, pretože bol ochotný predať krajinu Rusku.

Eurofondy sa na Slovensku rozkrádajú, tvrdí Kollár

Poslanec NR SR a predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár vyhlásil, že sa musí prijať zákon o hmotnej a trestnoprávnej zodpovednosti pri hospodárení s európskymi alebo štátnymi peniazmi. Tvrdí, že sa eurofondy na Slovensku rozkrádajú. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) reaguje, že "keď chýbajú argumenty, tak sa povie, že sa kradne." Politici to povedali v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Kollár sa pozastavoval aj nad hodnotiteľmi projektov eurofondov, keď tvrdil, že "lekár hodnotí metalurgiu a fyzik hodnotí medicínu." Pokračoval v obvineniach voči koaličnej SNS, keď sa po kontrole ministerstva pôdohospodárstva podľa jeho slov "zhrozil aj generálny prokurátor."

"Už keď chýbajú argumenty, tak sa povie, že sa kradne," reagoval Raši. Pokračoval, že ak sa niečo kradne, tak predpokladá, že Kollár podal trestné oznámenia. Uznal, že na rezorte školstva bol s eurofondami problém. Podľa neho úrad pre investície a informatizáciu prijal v spolupráci s Európskou komisiou opatrenia na boj proti zneužívaniu eurofondov a tiež, aby bolo hodnotiteľov projektov viac, a aby boli "odborne nespochybniteľní."

Debata bola zameraná aj na súčasnú politickú situáciu v Rakúsku v súvislosti s vyhlásením predčasných volieb a odstúpením vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho (FPÖ). Ten odstúpil po zverejnení nahrávky, kde mal sľubovať údajným zástupcom ruskej oligarchie verejné obstarávania za podporu v kampani. "Ja si osobne myslím, že je veľmi správne, ako sa rozhodol pán Strache," povedal Kollár v reakcii na jeho demisiu. "Pre zlyhanie jednotlivca nenálepkujme celú stranu, prípadne celé hnutie," spresnil Kollár ohľadom výhrad, či mu nevadí, že majú Stracheho v európskej frakcii. Dodal, že plánuje so stranou Stracheho naďalej spolupracovať a jeho škandál prirovnal k dopravnej nehode.

Na otázku, či nejde len o predvolebnú kampaň do eurovolieb, reagoval Raši, že túto udalosť netreba zľahčovať. "Treba sa zamyslieť nad obsahom nahrávky a myslieť na to, čo sa môže stať, keď sa strany, ktoré majú takéto tendencie a ambície, dostanú k moci v Európe."


Galéria

Boris Kollár na stretnutí Miroslav Beblavý

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články