°C

Streda, 3. jún 2020. Meniny má Karolína, zajtra Lenka.

Chátrajúcu vilu vymenil za život v paneláku: FOTO Kiska ukázal byt v Bratislave, takto býva prezident

Prezident Andrej Kiska býva v byte v paneláku, ktorý patrí ministerstvu zahraničných vecí na Čmelovci.
Prezident Andrej Kiska býva v byte v paneláku, ktorý patrí ministerstvu zahraničných vecí na Čmelovci.
Zdroj: archív
13.05.2019 09:29

BRATISLAVA - Dosluhujúci prezident Andrej Kiska, rovnako ako jeho predchodcovia, nebýval v Prezidentskej vile na Slavíne. Dôvodom je to, že vila je v katastrofálnom stave a chátra. Prvý a jediný v nej býval Rudolf Schuster. Kiska v súčasnosti využíva nájomný byt.


Ivan Gašparovič, Andrej Kiska, ale aj budúca prezidentka Zuzana Čaputová pohodlie vlastného bývania nevymenili. Gašparovič ostal bývať vo svojom dome v Limbachu, Čaputová chce aj naďalej byť v Pezinku, kde býva so svojimi dvoma dcérami. 

Zuzana Čaputová chce aj
Zdroj: Jan Zemiar

"Je to kúsok od Bratislavy, rada by som ostala tam," vyjadrila sa Čaputová pre médiá. Jej hovorca, Martin Burgr, povedal aj to, že budúcej prezidentke doposiaľ alternatívne bývanie ponúknuté nebolo. Minister Miroslav Lajčák už našiel bývanie pre premiéra Petra Pellegriniho a aj predsedu Národnej rady Andreja Danka. S Čaputovou sa má rozprávať po jej inaugurácii. 

Schátraná vila

Prezidentská vila, ktorá má slúžiť ako domov pre hlavy nášho štátu, je v súčasnosti neobývateľná. Po stenách je pleseň, okolie je zanedbané a priestor je nevhodný pre významné návštevy. Býval v nej len Rudolf Schuster, potom tam vybuchol kotol a odvtedy je prázdna. 

Prezidentská vila je neobývaná
Zdroj: KP SR

Súčasný prezident Andrej Kiska sa chystal na jej rekonštrukciu, no suma sa vyšplhala do závratných výšin. "Sú tam vlhké steny, vydutá podlaha, deravá strecha, nefunkčné kúrenie. Rezidencia je tiež dispozične veľmi zle riešená, nie je tam žiaden priestor pre prijímanie návštev," povedal Kiskov hovorca Roman Krpelan. 

Prezidentská vila je neobývaná
Zdroj: KP SR

Prezidentská vila je neobývaná
Zdroj: KP SR

Kiska sa tak rozhodol, že počas svojho pobytu v Bratislave bude bývať v nájomnom byte, keďže v hlavnom meste je bez rodiny a nepotreboval veľký priestor. 

"Prezident Andrej Kiska býva v byte v paneláku, ktorý patrí ministerstvu zahraničných vecí na Čmelovci, čo je 3 minúty od Prezidentského paláca, neďaleko vládneho hotela Bôrik. V bytovke okrem neho býva nižší personál zahraničných ambasád na Slovensku a objekt je neustále strážený," vysvetlil Krpelan. 

Prezident Andrej Kiska býva
Zdroj: archív

Prezident Andrej Kiska býva
Zdroj: archív

Kancelária prezidenta SR je zo zákona povinná zabezpečiť bývanie prezidenta, vlastné priestory však nemá, preto musí hľadať nájom. Byt, ktorý aktuálne prenajíma, stojí približne 1300 eur mesačne vrátane upratovania.


Galéria

Prezident Andrej Kiska býva Zuzana Čaputová chce aj Prezidentská vila je neobývaná Prezidentská vila je neobývaná Prezidentská vila je neobývaná Prezident Andrej Kiska býva Prezident Andrej Kiska býva

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články