Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Prezident Kiska na návšteve Porošenka v Kyjeve: VIDEO Nebojácny odkaz Putinovi!

Andrej Kiska a Petro Porošenko v Kyjeve
Andrej Kiska a Petro Porošenko v Kyjeve
Zdroj: SITA
20.05.2015 14:50

KYJEV – Slovensko nikdy neuzná nelegálnu anexiu Krymu. Na dnešnej tlačovej konferencii to po stretnutí s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom vyhlásila slovenská hlava štátu Andrej Kiska. Ten je v Kyjeve na svojej oficiálnej návšteve.


"Nesmieme akceptovať nijaké politické, vojenské alebo ekonomické zasahovanie do ukrajinskej suverenity," dodal. Kiska nadobúda pocit, že sa v poslednej dobe táto problematika vypúšťa zo zreteľa. "Toto nesmieme dovoliť, lebo to bolo zásadné porušenie integrity Ukrajiny," podčiarkol.  

Andrej Kiska a Petro
Zdroj: SITA

Ako poznamenal, hoci na východe krajiny prišlo k čiastočnému zlepšeniu situácie, mier ešte definitívne nenastal. Slovensko podľa neho považuje za dôležité dodržiavanie minských dohôd v celom ich komplexe. Rovnako dôležité je dôsledné monitorovanie prímeria, nepriepustnosť východnej hranice Ukrajiny a jej plná kontrola Kyjevom.

 

Kiska vyzval na jednotu a dôslednosť Európskej únie v tomto smere, pričom, ako poznamenal, zrušenie sankcií, ktoré na Rusko uvalila, musí byť neoddeliteľne previazané na napĺňanie minských dohôd. Pripomenul, že Ukrajinu čaká cesta mnohých a ťažkých reforiem, ktoré už má Slovensko za sebou. Zdôraznil, že ide síce o bolestivý proces, ktorý sa častokrát dotýka životnej úrovne občanov, ale bez nich nie je možná cesta k prosperite krajiny. "Ukrajina v tom bude mať našu podporu," avizoval.

Andrej Kiska a Petro
Zdroj: SITA

Súčasne deklaroval podporu Slovenska procesu rozširovania EÚ. Je presvedčený o tom, že pokiaľ má Ukrajina záujem o vstup a dokáže splniť technické požiadavky, tak musí mať šancu na členstvo.

Andrej Kiska a Petro
Zdroj: SITA

Vízovú liberalizáciu pre Ukrajincov označil za technický, nie politický problém. "Veríme, že sa čím skôr prekoná a Ukrajina bude mať bezvízový styk s krajinami Európskej únie," konštatoval. Potvrdil tiež, že Slovensko je pripravené pokračovať v reverzných dodávkach plynu na Ukrajinu, ktoré, ako Kiska zdôraznil, spustilo v kritickom období.


Galéria

Andrej Kiska a Petro Andrej Kiska a Petro Andrej Kiska a Petro Andrej Kiska a Petro Andrej Kiska a Petro

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA
VIDEO: 112.ua

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články