Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Porošenko: Krym i Donbas sa nám vrátia, keď budeme úspešní

Petro Porošenko
Petro Porošenko
Zdroj: SITA
28.05.2015 19:53

KYJEV – Agresor nepotrebuje Krym, ale celú Ukrajinu, vyhlásil dnes na bezpečnostnom fóre v Kyjeve ukrajinský prezident Petro Porošenko, podľa ktorého existuje dostatok dôvodov nemať o tom pochybnosti. Podľa jeho slov by agresor potreboval slabú, zdestabilizovanú Ukrajinu so zdiskreditovanými európskymi hodnotami a ideami a skompromitovanými ľuďmi.


Ukrajinský prezident sa vo svojom vystúpení venoval novej bezpečnostnej stratégii Ukrajiny, ako aj otázke umiestnenia medzinárodných mierových síl v Donbase. Porošenko vyzval Moskvu na dialóg o Donbase, ktorý by sa týkal tak stiahnutia ruských ozbrojených síl z konfliktom sužovanej oblasti, ako aj kontroly rusko-ukrajinských hraníc misiou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Podľa neho sú Ukrajinci, ktorých krajina je viac ako rok poznamenaná ruskou okupáciou Krymu a ruskou agresiou v Donbase, jednotní ako nikdy predtým.

Porošenko podčiarkol, že proruskí separatisti, ktorí požadujú viac autonómie pre nimi kontrolované oblasti na východe Ukrajiny, "nie sú jednou zo strán dialógu", lebo ozbrojenci a teroristi nemôžu zastupovať Donbas. Informovala o tom dnes Ukrajinská pravda, ďalšie ukrajinské spravodajské servery, ako aj poľská spravodajská televízia TVN24.

Porošenko v interview, ktoré poskytol ukrajinským televíziám, zdôraznil, že je presvedčený, že sa jeho krajine podarí opäť získať Donbas i Krym, ak bude Ukrajina úspešná. Donbas skôr, Krym o čosi neskôr, formuloval Porošenko, ktorý zdôraznil nutnosť realizovať obsah mierových dohôd z Minska a dostať za rokovací stôl predstaviteľov Ruskej federácie.

Krajanov vyzval, aby sa učili žiť v nových podmienkach, aby zaťali zuby a bok po boku čelili pokusom o diskreditáciu ukrajinského štátu. Porošenko, ktorý ubezpečil o svojej nezávislosti od oligarchov, nenechal pochybnosti o tom, že je pripravený vyhlásiť na Ukrajine vojnový stav, ak bude dochádzať k porušovaniu prímeria a útokom na ukrajinské ozbrojené sily.

Porošenko: Krym i Donbas
Zdroj: Foto: topky.sk


Galéria

Petro Porošenko

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články